מוחמד הרביעי, סולטאן גרנדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מוחמד הרביעי
أبو عبد الله محمد بن إسماعيل
לידה 1315
גרנדה, ממלכת גרנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 25 באוגוסט 1333 (בגיל 18 בערך)
מאלגה, ספרד עריכת הנתון בוויקינתונים
שם מלא אבו עבד אללה מוחמד בן אסמאעיל
מדינה ממלכת גרנדה
מקום קבורה מאלגה, ספרד
השושלת הנסרית
תואר סולטאן גרנדה
אב אסמאעיל הראשון, סולטאן גרנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
סולטאן גרנדה
13251333
(כ־8 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אבו עבד אללה מוחמד בן אסמאעיל או בקיצור מוחמד הרביעיערבית: أبو عبد الله محمد بن إسماعيل; 1315 - 25 באוגוסט 1333) היה הסולטאן השישי של השושלת הנסרית אשר שלטה על ממלכת גרנדה שבאל-אנדלוס (חצי האי האיברי). הוא היה בנו של אסמאעיל הראשון, ממנו הוא ירש את הממלכה בעודו נער בן 10. הוא מלך משנת 1325 ועד לשנת 1333, אז נרצח בהתנקשות. יורשו היה אחיו הצעיר, יוסוף הראשון.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוחמד היה הבכור מבין ארבעת ילדיו של אסמאעיל הראשון, ובנערותו נודע כפרש מעולה. בגלל צעירותו היה נתון מוחמד הרביעי להשפעתם של שרי הממלכה וכן להשפעתה של סבתו, פאטמה. ב-1325 נרצח אביו, אסמאעיל הראשון, ומוחמד הרביעי ירש את המלוכה. בין השנים 1325-1329 מלך מוחמד תחת עוצרותו של החג'יב איבן אל-מחרוק (ابن المحروق).

ציור מהמאה ה-15 של קרב טבה שהתרחש באוגוסט 1330

בשנת 1325 הכריז אלפונסו האחד עשר, מלך קסטיליה מלחמה על ממלכת גרנדה (כחלק מהרקונקיסטה), וקרא למלכים נוצרים נוספים להצטרף אליו. אמנם לא הייתה היענות לקריאה, אך למרות זאת פתח אלפונסו מערכה נגד גרנדה בגבולה המערבי. ב-1327 הצליח אלפונסו לכבוש את המבצרים של אולוורה, פרונה וטורה אלחכים. ב-25 באוגוסט 1330 התרחש קרב טבה ליד העיירה טבה, שהסתיים בניצחון קסטיליאני ובכיבוש העיר.

מוחמד הרביעי כרת ברית עם השליט המריני אבו אל-חסן עלי איבן עות'מאן, מלך מרוקו, ושניהם הטילו מצור משותף על גיברלטר (בין פברואר-יוני 1333), שהייתה נתונה ב-24 השנים הקודמות תחת שליטה קסטיליאנית. ב-17 ביוני נכנע חיל המצב וגיברלטר עברה לידיים מוסלמיות. אלפונסו האחד עשר לא אבה לוותר על השליטה במקום, ובסוף יוני שלח צבא קסטיליאני להטיל מצור על גיברלטר. בתום חודשיים של לוחמה, כאשר שני הצדדים לא הצליחו להגיע לידי הכרעה, חתמו מוחמד הרביעי ואלפונסו האחד עשר על הסכם הפסקת אש ל-4 שנים תוך כדי שהם מסבים לארוחה דשנה ומחליפים ביניהם מתנות. על פי המסופר העניק מוחמד הרביעי לאלפונסו חרב עם נדן זהב, משובצת באיזמרגדים, באבני אודם ובאבני ספיר וכן קסדה משובצת בשני איזמרגדים, כל אחד מהם "בגודל של ערמון", ואילו אלפונסו העניק למוחמד דאובלט (סוג של בגד מימי הביניים שנלבש על ידי גברים).

בלילה שלאחר החתימה על הפסקת האש נרצח מוחמד הרביעי על ידי שניים מאציליו שכעסו על כך שהסולטאן אכל עם נוצרים וחששו שמא התנצר. הוא נקבר במאלגה ב-25 באוגוסט 1333.