מוחמד עאסם אבראהים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוחמד עאסם אבראהים, ישראל 2006
מוחמד עאסם אבראהים שגריר מצרים בישראל ביחד עם אריה (לובה) וטניה אליאב במסיבה, 2006

מוחמד עאסם אבראהיםערבית: محمد عاصم ابراهيم; תעתיק מדויק: מחמד עאצם אבראהים; נולד ב-1945) הוא דיפלומט מצרי, שהיה שגריר מצרים בישראל בשנים 20052008.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבראהים נולד באלכסנדריה. הוא החל את הקריירה הציבורית שלו בלשכת נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר לפני מלחמת ששת הימים. שימש כדובר המשלחת המצרית בשיחות שהתנהלו עם ישראל אחרי חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים. מילא תפקידים שונים בשירות החוץ המצרי בקנדה ובשגרירות מצרים באו"ם. אחר-כך שימש שגריר מצרים בזו אחר זו - בשלוש מדינות אגן הנילוס, סודאן, קניה ואתיופיה, ועסק בעיקר בעימות המתמשך בין מצרים למדינות אגן הנילוס בנוגע לחלוקת מי הנילוס ביניהן.

בעקבות החלטת ממשלת ישראל לבצע את תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה ופגישת הפסגה בקהיר, בפברואר 2005, בין ראש ממשלת ישראל אריאל שרון לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (שבה הסכימו השניים על הפסקת אש מלאה בין הצדדים) החליט נשיא מצרים חוסני מובארכ למנות שגריר חדש של מצרים בישראל (השגריר הקודם, מוחמד בסיוני, נקרא למצרים בסתיו 2000, בעקבות פריצת האינתיפאדה השנייה, ומאז פעלה שגרירות מצרים בישראל ללא שגריר, כאות מחאה מצרי על התנהגות ישראל בשטחים). מובראכ מינה את אבראהים, שנחשב לדיפלומט בכיר המקובל על נשיא מצרים, לשגריר בישראל, והוא החל את כהונתו ב-17 במרץ 2005. מינויו של אבראהים, שהיה מקורב מאוד לשר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט, סימל את שדרוג היחסים בין מצרים לישראל.

בניגוד לקודמו, בסיוני, עאסם אבראהים השתית את פעולתו על פיתוח סולידי של הקשרים המוסדיים והאישיים שלו ושל סגל השגרירות עם גורמים שונים ומגוונים בישראל. הוא דגל בפעילות שקטה, רחוקה מאמצעי התקשורת וחולל מהפך בעבודת שגרירות מצרים, שהסגל שלה גדל והתמקצע. עם זאת, ניסיונו ליצור שיתוף פעולה חקלאי מעשי, באמצעות הקהיליה החינוכית ניצנה שעל גבול מצרים, בראשות לובה אליאב, לא עלה יפה בגלל התנגדות מובארכ לרעיון. בתקופת כהונתו יצאה תוכנית ההתנתקות לפועל, וממשלת אולמרט קיימה קשרים הדוקים עם הממשל המצרי. אבראהים קשר קשרים ראשונים עם ראש האופוזיציה דאז, בנימין נתניהו, משהגיע להכרה שנתניהו יזכה בבחירות לכנסת שהוקדמו. ב-2008 סיים את כהונתו בישראל ופרש משירות החוץ לגמלאות.

רעייתו, ניהאד זיקרי, הייתה גם היא דיפלומטית בכירה ומוערכת. בשנות כהונתו של אבראהים בישראל היא שימשה כשגרירת מצרים בשווייץ. עם חזרתם של אבראהים וזיקרי למצרים היא התמנתה לעוזרת שר החוץ אבו א-רייט לקשרי תרבות ומדע בינלאומיים. כיום היא מכהנת כראש המחלקה לקשרים בינלאומיים של האוניברסיטה הגרמנית בקהיר. לזוג בת ובן המתגוררים מחוץ למצרים.

אבראהים הוא מרואיין מבוקש על ידי אמצעי התקשורת במצרים אולם הוא ממעט להופיע בהם. הוא נחשב למומחה בכל הקשור לישראל ולסכסוך הישראלי-פלסטיני ולארצות אגן הנילוס באפריקה. כיום הוא מנהל חווה חקלאית פרטית באזור הדלתה של הנילוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוחמד עאסם אבראהים בוויקישיתוף