לדלג לתוכן

מוטאנט (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מוטאנט בקומיקס מדע בדיוני הוא מונח המתאר יצור שעבר מוטציה כלשהי. המוטאנט עשוי להיות אדם או בעל חיים, דמות טובה או רעה, גיבור-על או נבל-על.

ברוב המקרים המוטאנט הוא אדם אשר קיבל יכולת כלשהי או מאפיין פיזי בעקבות המוטציה, כמו כוח על-טבעי או מראה חריג, ועקב כך הוא הופך ל"אדם עליון". במקרים אחרים המוטאנט הוא בעצם בעלי חיים שקיבל מאפיינים אנושיים בהם אינטליגנציה אנושית, יכולת דיבור ובדרך כלל גם ידיים דמויות ידי אדם. הדוגמה הבולטת ביותר למוטאנטים בקומיקס היא הדמויות הרבות המופיעות באקס-מן, "בני אדם עליונים" שנחשבים כשלב הבא בהתפתחות האבולוציונית, ואינם מתקבלים בזרועות פתוחות בידי בני האדם הרגילים. דוגמה בולטת עבור קומיקס המשלב חיות שעברו מוטציה הוא צבי הנינג'ה.

במקרים רבים ישנו מכנה משותף למוטאנטים: הדחייה מהחברה. במקרים רבים דמויות המוטאנטים נדחות על ידי בני האדם ה"רגילים" בעולם הבדיוני עקב שונותן. מוטיב זה משמש להעברת לקחים חברתיים, כגון קבלת השונה ומאבק בגזענות.

בזיכיון האקס-מן נהוג לסווג מוטאנטים לפי עוצמתם. מוטאנטים מסוג אפסילון הם החלשים ביותר ואצלם המוטציה היא רק נזק (לרוב הופעה חיצונית חריגה ודוחה) ללא שום תועלת. רמות דלתא (הנמוכה) עד אלפא (הגבוהה) מבטאות דרגות עוצמה ושליטה ביכולת המוטאנטית – שלה יש תועלת – כמו גם מראה חיצוני ויכולת להסתיר את המוטציה. המוטאנטים החזקים ביותר מוגדרים ברמת אומגה, והיכולות המיוחדות שלהם הן העוצמתיות ביותר בסוגן ויש לבעליהן שליטה מלאה עליהן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא קומיקס. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.