יקום מארוול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עטיפת החוברת Civil War Files #1 מספטמבר 2006, אמנות מאת סטיב מק'ניבן.

יקום מארוולאנגלית: Marvel Universe) הוא יקום בדיוני בעל קו עלילה משותף שמתרחש בסדרות הקומיקס השונות של חברת מארוול קומיקס, היכן שגיבורי-העל המוכרים ביותר של החברה חיים, ביניהם קפטן אמריקה, איירון מן, תור, ספיידרמן, הענק הירוק, הוקאיי, האלמנה השחורה, ארבעת המופלאים, דרדוויל, אקס-מן, נאמור, סברה, דוקטור סטריינג', גוסט ריידר והמעניש. בנוסף, יקום מארוול מתואר כחלק מ"מולטי-יקום" אותו יצרה חברת מארוול קומיקס, והוא בנוי ממיליארדי יקומים נפרדים המתקיימים באופן סימולטני בלי להשפיע אחד על השני. בהקשר זה, המונח "יקום מארוול" מתייחס להמשכיות המרכזית, הידועה בשם "ארץ-616".

בין חוברות הקומיקס העיקריות נוצרים לעיתים קרוסאוברים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שהרעיון של יקום משותף אינו חדש לקומיקס בשנת 1961, הכותב והעורך סטן לי יצר יחד עם אמנים כג'ק קירבי וסטיב דיטקו סדרת כותרים, בהם לאירועים בסדרה אחת יש השלכות על סדרות אחרות, וסיפורים בהמשכים יראו את התפתחות הדמויות ושינויין עקב האירועים. דמויות מפתח בסדרת כותרים אחת יופיעו בהופעות אורח בסדרות אחרות. בסופו של דבר, רבים מגיבורי העל התקבצו יחדיו לקבוצה הידועה בשם "האוונג'רס". לא הייתה זו הפעם הראשונה שדמויות נפגשו אחת עם השנייה - נאמור והלפיד האנושי המקורי היו יריבים בתור הזהב של הקומיקס, אך הייתה זו הפעם הראשונה בה דמויות של החברה המפרסמת חלקו עולם משותף. יקום מארוול נודע גם בביסוס רקע הדמויות בעיר ניו יורק, בהבדל מגיבורי על של חברת DC קומיקס, שגיבוריה חיים בערים בדיוניות. שרטוטה של העיר, המאוכלסת בגיבורי על שמשפיעים על האזרחים הרגילים, נעשה בצורה הקרובה ביותר למציאות ככל שניתן.

עם הזמן, מספר כותבים של החברה שכנעו את העורכים להכליל את רעיון המולטי-יקום בדרך הדומה ליקומים המקבילים של DC קומיקס. כלי עלילתי זה מאפשר את יצירתם של מספר יקומים שבדרך כלל אינם חופפים. מה שקורה בכדור הארץ לא ישפיע על הקורה בארץ מקבילה ביקום אחר של מארוול. אולם, לכותבים יינתן החופש היצירתי לכתוב סיפורים בהם אנשים מיקום אחד יבקרו יקומים אחרים.

רעיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יקום מארוול מבוסס על העולם האמיתי, וכדור הארץ מכיל את אותם מאפיינים כמותו - מדינות, אירועים היסטוריים, אישיויות (פוליטיקאים, כוכבי קולנוע וכיוצא בזה), אולם גם מספר אלמנטים בדיוניים - מדינות כוואקאנדה ולטבריה (מקום משכנם של הפנתר השחור ודוקטור דום, בהתאמה), וארגונים כמו סוכנות הריגול S.H.I.E.L.D ואויבתה HYDRA. מארוול החלה לאחרונה בתיאור מורחב של גאוגרפיית היקום שלה במיני סדרה בת שני החלקים Marvel Atlas. יקום מארוול משלב גם כמה אלמנטים מדע בדיוניים ופנטסטיים - כמו בחברת DC קומיקס - כחייזרים, אלים, קסם, כוחות קוסמיים וטכנולוגיה מתקדמת שבפיתוח בני האדם. הודות לאלמנטים אלה, יקום מארוול הוא מקום משכנם של רבים מגיבורי העל ונבלי העל, שהשיגו את כוחותיהם בדרך זו.

זמן עובר בצורה שונה ביקום מארוול יחסית לעולם האמיתי, הודות לאופיו המתמשך של הסיפור, כאשר ישנם סיפורים הממשיכים מאותה נקודה ובאותו מרווח זמן בשעה שעבר חודש בעולם האמיתי. מרבית גיבורי העל של מארוול נוצרו בשנות ה-60 של המאה ה-20, אולם למעשה עברו כ-13 שנים מאז ועד היום במונחי ההמשכיות. מספר רקעים עודכנו מידי מספר השנים כדי לשמור על הגיון פנימי בקו הזמן הנזיל של יקום מארוול. בעקבות הזמן הנזיל, סיפורים המתייחסים לאירועים היסטוריים אמיתיים התעדכנו בהתאם או זכו להתעלמות. כך למשך, סיפור המקור של איירון מן השתנה כדי להכליל את אפגניסטן כזירת ההתרחשויות מאשר מלחמת וייטנאם בסיפורים מוקדמים.

חברת מארוול קומיקס עצמה מופיעה ביקום מארוול, כאשר מספר כותבים ואמנים כסטן לי וג'ק קירבי מופיעים בכותרי הקומיקס, ודמויות כמו סטיב רוג'רס (האלטר אגו של קפטן אמריקה) עובדות בשביל החברה. דמויות ספרותיות כהרוזן דרקולה, פרנקנשטיין, סולומון קיין, קונאן הברברי וקאל הכובש קיימות גם ביקום מארוול. העידן ההייבורי של שתי האחרונות נחשבת לעבר הקדום של ארץ-616. יצירות מסחריות נוספות שולבו אף הן ביקום מארוול, ביניהן גודזילה ו-2001: אודיסיאה בחלל בין היתר.

ביקום מארוול קיימים ממדים בתוך ולפעמים בין המשכיות שונות. יקומים אלה נקראים גם יקומי כיס אשר קיימים כחלק מארץ-616. חלקם מאוכלסים בדמויי אדם וחלקם חייזריים לחלוטין, חלקם מבוססי קסם וחלקם מבוססים על מדע.

מקור כוחות העל ביקום מארוול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית גיבורי העל בכדור הארץ של מארוול חייבים את כוחותיהם לישויות קוסמיות הנקראות "השמימיים" (The Celestials) שביקרו בכדור הארץ לפני מיליוני שנים וערכו ניסויים באבות אבותיהם הפרהיסטוריים. הדבר הוביל ליצירתם של שני גזעים חבויים (הנצחיים האלוהיים ויריביהם הסטיות הבלתי יציבים מבחינה גנטית) וכן להטמעת מרכיב ה-X בגנום האנושי, המתפתח באופן טבעי באדם שבו מוטמע גן זה, ואשר מפתח כוחות על אנושיים, לעיתים מעוותים. אנשים אלו נקראים מוטאנטים. אחרים זקוקים לנסיבות אחרות בהן יתפתחו כוחותיהם (כדוגמת רדיואקטיביות). בהתאם לפרופיל הגנטי שלהם, בני אנוש הנחשפים לכימיקלים שונים או לרדיואקטיביות יסבלו מפציעה או אפילו מוות, בעוד שבאחרים הדבר יפתח את היכולות העל אנושיות. למעט טלקינזיס וטלפתיה, כוחות אלה הם רנדומליים לחלוטין. נדיר המקרה בו לשני אנשים יש את אותם כוחות. אין זה ידוע מדוע הישויות הקוסמיות גרמו לכך, אם כי הן ממשיכות לפקח על האבולוציה האנושית. סדרת מארוול בשם Earth X חוקרת סיבה אפשרית לכך - שגיבורי העל נועדו להגן על העובר הקוסמי שגדל בגלעין כדור הארץ כנגד איומים מבחוץ.

מקורות נוספים להתפתחות כוחות העל ביקום מארוול הם קסם, הנדסה גנטית ושתלים ביונים. לכמה גיבורי-על ונבלי-על אין כלל כוחות על והם מסתמכים אך ורק על קרב פנים אל פנים או על ציוד טכנולוגי, המתקדם יותר מזה שבעולם האמיתי ומפותח בידי יחידי סגולה גאונים כריד ריצ'רדס מארבעת המופלאים. טכנולוגיה שכזו היא יקרה ביותר, ונמצאת בשימוש בעיקר על ידי ארגונים ממשלתיים כ-S.H.I.E.L.D, כאשר היא מפותחת על ידי תעשיות סטארק, שבבעלותו של טוני סטארק. טכנולוגיה מתקדמת ניתנה לבני האדם גם על ידי הגזעים החבויים, חייזרים ונוסעים בזמן כקאנג הכובש.

בגיבורי העל, האנרגיה הנחוצה לכוחות העל שלהם נעוצה בגופם כמקור פנימי או במקורות חיצוניים במקרה שגופם אינו יכול להכיל את האנרגיה הדרושה. מקור חיצוני זה נקרא לעיתים שדה יוני אוניברסלי (UPF, ‏Universal Psionic Field), אליו הם מתחברים. חברת מארוול ניסתה להביא הסברים מדעיים להתפתחות הכוחות באמצעות השימוש במושגים כאפקט הסוללה ואנרגיה יונית בין היתר. באפקט הסוללה, התאים שבגוף האדם מתפקדים כסוללה, ונטענים על ידי מקור חיצוני. הדבר נראה לעין בגיבורי על שנחשפו לקרני גמא כהענק הירוק, והכוחות יישמרו כל עוד מקור האנרגיה יהיה זמין ויתעצמו כאשר הגוף ייטען מחדש. חבר האקס-מן סייקלופס סופג את קרני השמש ובעזרתם הוא יורה את מטחי האנרגיה האופטיים מעיניו. אנרגיה יונית היא אנרגיה בלתי נראית שמשוחררת על ידי המוח האנושי ואשר יש לה את היכולת לתמרן אנרגיה וחומר. דוגמה לכך היא דמויותיהם של מגנטו, השולט בחומר המתכת, ושל מכשפת השני, המסוגלת לשנות את מרקם המציאות.

גזעים חוצניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יקום מארוול כולל מאות גזעים חייזריים תבונתיים, אשר ביניהם נמנים ה"קרי" (Kree) השולטים בגלקסיית הקרי (ענן מגלן הגדול שבעולם האמיתי), ה"סקרול" (Skrull) השולטים בגלקסיית הסקרול (גלקסיית אנדרומדה) וה"שי'אר" (Shi'ar) השולטים בגלקסיית השי'אר (אין כל הקבלה לעולם האמיתי, אם כי קיימת סברה שמדובר בגלקסיית המשולש). שלושת הגזעים נמצאים תכופות במלחמה מתמדת, כאשר בני כדור הארץ נלכדים במרכז הקונפליקט. זקני היקום (Elders of the Universe) הם חייזרים קדומים שהייתה להם השפעה מכרעת למשך מיליוני שנים על עולמות שלמים. גזעים נוספים קיימים, והם מרכיבים את המועצה הבין-גלקטית (Intergalactic Council) המחליטה בנושאים הרי גורל. במיני סדרה "המלחמות הסודיות" הוצגה תלבושתו הסימביוטית השחורה של ספיידרמן לראשונה, כאשר לאחר מכן התחברה לאדי ברוק, שנודע בשם ונום - אחד מאויביו המושבעים של ספיידרמן.

יצורים על טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקום מארוול מופיעים גם יצורים אגדתיים כאלים, שדים וערפדים. ה"אלים" ממרבית הפנתאונים הפוליתאיסטים הם למעשה גזעים חוצניים אלמותיים דמויי אנוש מממדים אחרים שהגיעו לכדור הארץ בימים קדומים והפכו למקורם של אגדות רבות. נוסף עליהם נמנים גם אלים מושחתים כדוגמת אלי האופל, אויביהם של האסגרדים. שדים הם ישויות קסם מרושעות המתערבות בקיומו של היקום. בין הידועים שבהם נמנים מפיסטו, בלקהארט, נייטמר, שטניש וזוֹם. קיימות גם ישויות מיסטיות אחרות כוישנטי, דורמאמו וחבורת האוקטסנס, וישויות הלקוחות מספרי הווארד פיליפס לאבקרפט כשומא-גוראת'. שני הראשונים הם אויביו העיקריים של גוסט ריידר, בעוד האחרים הם אויביו של דוקטור סטריינג'.

התגלה כי מרבית מהדור הנוכחי של האלים הם צאצאיה של האלה גאיה. שני הפנתאונים הידועים ביותר הם אלה של האסגרדיים (בהם חבר תור), המבוססים על אסגארד שבמיתולוגיה הנורדית והאולימפיים (בהם חבר הרקולס), המבוססים על האלים האולימפיים שבמיתולוגיה היוונית. האלים לעיתים מתאספים יחדיו לקבוצות הידועות בשם מועצת ראשי האלים ומועצת אבות השמיים. האלים אולצו להפסיק ולהתערב עם ההתפתחות האנושית לפני אלפי שנים בידי השמימיים, ולרוב נחשבים כיום כבדיה.

המגן - S.H.I.E.L.D[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – S.H.I.E.L.D

סוכנות המגן היא סוכנות ביון בדיונית סודית, המתנהלת ופועלת בחשאיות ביקום מארוול. הסוכנות עוסקת בשמירה על הציבור ומתמודדת עם אויבים ומרושעים בעלי כוחות על טבעיים. בהתחלה הסוכנות צורפה לממשלת ארצות הברית ולאחר מכן לאו"ם, וקיבלה ממנו סיוע וכספים. סוכנות S.H.I.E.L.D אינה היחידה הקיימת ביקום מארוול, ונוספות לה סוכנויות בדיוניות אחרות, כמו סוכנויות הביון A.R.M.O.R ("שריון"), S.T.R.I.K.E ("תקיפה") ו-S.W.O.R.D ("חרב") וכן סוכנות H.A.M.M.E.R ("פטיש") של נורמן אוסבורן וארגון הידרה המרושע.

מיני סדרות חשובות ביקום מארוול[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרות האלופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 1982, מארוול קומיקס פרסמה את המיני-סדרה הראשונה שלה, "תחרות האלופים" (Contest of Champions). זקן היקום גראנדמאסטר עורך תחרות מול המוות כדי להשיב לחיים את האספן, שנהרג על ידי הישות הקוסמית קורבאק. הוא מחליט להשתמש בגיבורי העל שבכדור הארץ כרגלים בתחרות, בה הם המתחרים על פרס שיכריע אם האספן יחיה או ישאר מת. כל גיליון הציג פרטים ביוגרפיים על הדמויות העיקריות - פרטים אשר הוצגו מאוחר יותר במדריך אשר פורסם על ידי החברה, The Official Handbook of Marvel. בשנת 1999 יצאה מיני סדרה בעלת אותו שם, אם כי עלילתה אינה קשורה לקודמתה. בשנת 2016 יצאה סדרה חדשה המבוססת באופן חלקי על משחק המובייל "תחרות האלופים", בה האספן מתחרה במאסטרו והזכייה היא בשליטה על כדור הארץ והישארות בחיים.

סאגת המלחמות הסודיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 1994-1986 יצאו שתי מיני-סדרות עוקבות, "המלחמות הסודיות" (Secret Wars). הישות הקוסמית ביונדר חוטף מספר גיבורי על ונבלים כדי שילחמו אחד נגד השני בכוכב לכת אותו יצר. דוקטור דום גונב את כוחותיו של ביונדר והופך לעוצמתי עד לאין שיעור, אך הוא מובס על ידי הגיבורים. בהמשך, הישות הקוסמית מגיעה לכדור הארץ מתוך ניסיון להכיר מקרוב את האנושות, ולובש צורת אנוש.

מלחמת ההתפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1988 יצא אירוע קרוסאובר נרחב בן 11 חוברות בשם "מלחמת ההתפתחות" (Evolutionary War), בו הנבל הוד התפתחותו מבצע התקפות ברחבי כדור הארץ כדי להאיץ את האבולוציה האנושית.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאגת האינסוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סאגת האינסוף

בין השנים 19901993 יצאו ארבע מיני-סדרות עוקבות העוסקות ביהלומי האינסוף - "מסעו של תאנוס", "כפפת האינסוף", "מלחמת האינסוף" ו"מסע הצלב האינסופי" (The Thanos Quest, Infinity Gauntlet, Infinity War, Infinity Crusade). הטיטאן המשוגע תאנוס גונב מזקני היקום את ששת יהלומי האינסוף כדי להפוך לישות נעלה, כאשר כל יהלום מעניק לעונד אותו שליטה בכוחות היקום: זמן, חלל, מחשבה, נשמה, מציאות וכוח. ב"כפפת האינסוף", הוא עונד את היהלומים בכפפתו, וכוחו הופך לאבסולוטי. הוא מוחק במחי יד את קיומם של כמעט כל החיים התבונתיים ביקום. אלה המעטים שנשארו מתאספים יחדיו על ידי אדם וורלוק ונלחמים נגדו. לאחר שהוא הורג כמעט את כולם, תאנוס מחליט להביס או ללכוד את הישויות הקוסמיות גלקטוס, קרונוס, אפוק, אטרניטי, לורד כאוס ושניים מהשמימיים. הוא מביס את אטרניטי, משתלט על גופו והופך להתגלמות היקום פשוטו כמשמעו. הוא משאיר את גופו שלו פגיע - מה שמאפשר לנכדתו של תאנוס, נביולה, לקרוע את כפפת האינסוף מעליו ולשחזר את כל הנזקים אשר עשה ליקום, כולל החזרת גיבורי העל לחיים.

קרב נוסף בין הגיבורים לאלים מסתיים כאשר הכפפה נופלת לרשותו של אדם וורלוק. בהמשך, אדם וורלוק מחליט להשתמש בכפפת האינסוף בתבונה ומוותר על ערכי הטוב והרע. החלטה זו מביאה ליצירתו מחדש של מאגוס, אישיותו הרעה של אדם וורלוק, והאלה - אישיותו הטובה של וורלוק. מאגוס מבקש לשלוט ביקום ומחפש נקמה בוורלוק ובתאנוס, בעוד האלה מבקשת לגייס צבא של גיבורי על. אדם וורלוק עומד למשפט על ידי הישויות הקוסמיות לאחר שנמצא בלתי ראוי לכוחות ומוותר עליהם מרצון. מאגוס והאלה אוספים חמישה מתקני הכלה כל אחד (או בשמם הנרדף, קוביות קוסמיות). בעזרתם מאגוס מוציא את אטרניטי מכלל פעולה, יוצר ממלכה בין-ממדית וכן צבא של כפילים מרושעים לגיבורי-העל. האלה משתמשת במתקני ההכלה כדי ליצור ביצה קוסמית המסוגלת למלא משאלות. לסאגת האינסוף נוצר המשך חמישי באוגוסט 2002 בשם "תהומות האינסוף" (Infinity Abyss), שבו תאנוס יוצר שיבוטים של צ'ארלס אקסבייר, איירון מן, דוקטור סטריינג', גלקטוס וגלדיאטור מה-DNA שלו. החמישה נתקפים בניהיליזם וברצון לשים קץ ליקום, ומנסים להרוג את תאנוס בעזרת יצירתו של חור שחור בחלל.

מבצע סופה גלקטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מבצע סופה גלקטית

באמצעה של סאגת האינסוף יצאה במרץ 1992 מיני-סדרה בת 19 חלקים בשם "מבצע סופה גלקטית" (Operation Galactic Storm) לכותרי חוברות האוונג'רס. העלילה עוקבת אחר התערבותם של חבורת האוונג'רס במלחמה הגלקטית בין אימפריית הקרי ואימפריית השי'אר, שיצרה נשק עוצמתי מחלקים שגנבו מגזע הקרי. לצורך כך, מעל ל-20 חברי האוונג'רס נחלקים לשלוש קבוצות כדי להילחם באיום הכפול. מנהיגי הכוחות הצבאיים של הקרי נרצחים, ונודע כי סוכני גזע הסקרול מנצלים את המצב כדי להחריף את הקונפליקט בין שני הגזעים האחרים. אותם סוכנים מפעילים את הנשק וגורמים להשמדתם של מיליונים. מתברר כי מי שעומד מאחורי רצף האירועים הוא האינטלקט העילאי (Supreme Intelligence) - יצור שהוא התגלמותם של אלפי דורות של מנהיגי צבא מגזע הקרי. שאיפתו העיקרית היא להאיץ את התפתחות גזע הקרי דרך האפקט הרדיואקטיבי של הפצצה. לאחר שנודע לאוונג'רס כי הוא אחראי לרצח העם, בידיהם ניצבת החלטה לגבי גורלו, מה שגורם לפילוגם.

עידן אפוקליפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 19951996 יצאה מיני-סדרה בשם "עידן אפוקליפס" (Age of Apocalypse), שלמרות שהתרחשה בארץ-295 יש לה השלכות על היקום הראשי. ליג'יון, בנו של צ'ארלס אקסבייר ומוטאנט טלפתי רב עוצמה, חוזר לעבר כדי להרוג את מגנטו בהאמינו כי מותו יאפשר לאקסבייר לממש את חלומו לדו-קיום בין בני אדם למוטאנטים, אולם הוא מגיע לתקופה בה אקסבייר ומגנטו היו חברים. כאשר אקסבייר מת בניסיון להגן על מגנטו וליג'יון נעלם, הדבר יוצר המשכיות אלטרנטיבית, כאשר היחיד שיודע על שינוי ההיסטוריה הוא בישופ. בגלל הקרבתו של אקסבייר, מגנטו מתחיל להאמין במטרתו לדו-קיום בין בני אדם למוטאנטים. הוא מאגד את חבורת האקס-מן למלחמה נגד אפוקליפס, שהשגיח על הנעשה והחליט לנצל את מותו של אקסבייר לפלישה כוללת על יקום מארוול. במאי 1996 יצא אירוע קרוסאובר נרחב בין כותרי האקס-מן, Onslaught, והוא הראשון מבין טרילוגיה שממשיכה ב-2006 ("Onslaught Reborn") ומסתיימת ב-2011 ("Onslaught Unleashed"). אונסלות' הוא יצור על-טבעי שנוצר מתודעתם של אקסבייר ומגנטו, וזורע הרס וחורבן ברחבי יקום מארוול. מטרתו היא בתחילה זהה לזו של מגנטו - להציל את המוטאנטים ולתת להם את השליטה על כדור הארץ, אולם לאחר שנודע לו העתיד לבוא אם המוטאנטים ישלטו (עידן אפוקליפס), הוא מחליט להשמיד את שני הגזעים - בני האדם והמוטאנטים.

הגיבורים נולדים מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מותם לכאורה של האוונג'רס, ארבעת המופלאים ודוקטור דום במלחמה נגד אונסלות', גיבורי העל נולדו מחדש באירוע הקרוסאובר בן 13 החלקים "גיבורים נולדים מחדש" (Heroes Reborn) משנים 19961997. הם הועברו ליקום כיס בידי פרנקלין ריצ'רדס, בנם של ריד ריצ'רדס וסוזן סטורם. סיפורי המקור של הדמויות שוכתבו מחדש.

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית אם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – האוונג'רס מתפרקים, בית אם

באוגוסט 2004 התרחש אירוע קרוסאובר שזיעזע את יקום מארוול והביא להשלכות מרחיקות לכת ולכתיבתם של מספר אירועי המשך. אותו אירוע, "האוונג'רס מתפרקים" (Avengers Dissassembled), בכתיבתו של בריאן מייקל בנדיס, מביא להתקפת אחוזת האוונג'רס ולמותם של איש הנמלה, ויז'ן והוקאיי. מתברר כי וונדה מקסימוף, מכשפת השני, אחראית למתקפות האירעיות. היא מאבדת את שפיות דעתה לאחר שאיבדה את ילדיה. כוחותיה מאפשרים את יצירתם של עיוותי מציאות, ושימוש ממושך בהם גרם לה להאמין שחבורת האוונג'רס לקחה את ילדיה ממנה. האוונג'רס עוצרים את ונדה ביחד עם דוקטור סטריינג', והיא נלקחת על ידי אביה מגנטו. חבורת האוונג'רס מתפרקת בעקבות החוסר התקציבי הנדרש בתיקון הנזקים שנגרמו.

שנה לאחר מכן, באוגוסט 2005, יצאה מיני-סדרה בשם "בית אם" (House of M). אקסבייר אוסף את חבורות האוונג'רס, האקס-מן ושאר גיבורי העל ביקום מארוול כדי להחליט על גורלה של ונדה. מכשפת השני סובלת מהתמוטטות עצבים ומנסה לשנות את מרקם המציאות בניסיון להשיב אליה את ילדיה. במציאות חלופית זו, הידועה כארץ-58163, המוטאנטים שולטים בבני האדם, ומגנטו שולט במוטאנטים. וולברין הוא היחיד מבין גיבורי העל שמבין כי המציאות השתנתה וכי כל אחד מהם קיבל את משאלתו הכמוסה ביותר - מגנטו קיבל את שליטתם של המוטאנטים, ספיידרמן קיבל חיי ידוען חופשי מכל רגשי אשם, וולברין קיבל את זכרונותיו בחזרה. הוא מאיר את עיניהם של שאר גיבורי העל לנוכח האירועים, והם יוצאים למתקפה על בית מגנוס באי ג'נושה (הכולל את מגנטו, אשתו פולאריס, את בנו ובתו פייטרו וונדה מקסימוף ושני ילדיה). במהלך המהומה, מכשפת השני מחליטה על סופם של המוטאנטים ומשנה את המציאות פעם נוספת. העולם חוזר למסלולו, אך מתברר שמספר המוטאנטים צנח דרמטית ממאות מיליונים ל-198 בלבד. בית הספר לצעירים מחוננים של אקסבייר הפך למקלט עבור כל המוטאנטים באשר הם, ומגנטו, אקסבייר, קוויקסילבר ומכשפת השני היו בין אלה שאיבדו את כוחותיהם, אם כי למגנטו ואקסבייר חזרו הכוחות מאוחר יותר. הסיפור הובא במיני סדרה "השמדה" (Decimation) מינואר 2006, ונחשב על ידי גורמים דתיים ביקום מארוול כעונשו של אלוהים לגזע המוטאנטים. רצף אירועים זה הביא גם להחייאתם של גבריאל סאמרס/וולקן (אחיהם של סקוט ואלכס) ושל אונסלות'.

מלחמת אזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת אזרחים (קומיקס)

ביולי 2006 החלה המיני-סדרה "מלחמת אזרחים", בה נכנס לתוקפו חוק רישום העל-אנושיים הודות למסע ההרג של הענק הירוק בלאס וגאס שהוביל למותם של חפים מפשע וכן לאירועי "המלחמה הסודית" של שנת 2004, שבה סוכנות S.H.I.E.L.D ויתר גיבורי העל נלחמו נגד פלישתה של לטבריה על אדמת ארצות הברית. חוק רישום העל-אנושיים מביא לחשיפתם של גיבורי העל בפומבי ולהתפלגות הכוחות, כאשר סטיב רוג'רס פורש מחבורת האוונג'רס ומוביל את האוונג'רס הסודיים המחתרתית, שהופכת לפורעת חוק. טוני סטארק, לעומתו, מוביל את חבורת האוונג'רס החדשה שבעד חוק רישום העל-אנושיים. חבורת האקס-מן נותרת נייטרלית, משום אירועי "בית אם" והשלכותיו, שגרמו לטלטלה רצינית בקרבם. הממשלה משתמשת בשירותיה של ת'נדרבולטס, חבורת נבלי על בראשות נורמן אוסבורן, כדי לעצור גיבורי על עריקים. כחלק מהשלכות מלחמת האזרחים של יקום מארוול, סטיב רוג'רס נורה ונהרג לכאורה כאשר הובל למשפט, איירון מן הופך למנהל S.H.I.E.L.D החדש, חבורת ת'נדרבולטס הופכת לסוכנות פדרלית, ותור חוזר לחיים אך מתגלה כשיבוט בשם ראגנארוק.

הפלישה הסודית ועידן הגיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – פלישה סודית, שלטון אפל, מצור (קומיקס)

עד לקראת סוף 2010, אירועי "מלחמת האזרחים" הובילו לפרסומם של מספר כותרי המשך והצגתן של עלילות עוקבות שבעצמן הובילו בסופו של דבר לעידן הגיבורים (Heroic Age). "פלישה סודית" (Secret Invasion) מיוני 2008 הביאה לפלישתו של גזע הסקרול משנה הצורה לכדור הארץ, אשר במשך השנים החליפו מספר גיבורי על ידועים ללא ידיעת הסובבים אותם. לאחר שחברת מארוול שכתבה את אירועי מלחמת קרי-סקרול בפברואר 2007, מספר גיבורי על מתאגדים לחבורת "האילומינטי", ביניהם צ'ארלס אקסבייר, איירון מן, דוקטור סטריינג', מיסטר פנטסטיק, נאמור וחזיז שחור, ומתקיפים בחשאי את גזע הסקרול. הסקרול לוכדים את הגיבורים ומתכננים פלישה מאסיבית לכדור הארץ והטמעתם בקרב יתר גיבורי העל כחברי האילומינטי אותם לכדו. הפלישה גרמה לארגון מחדש של מערך ההגנה של כדור הארץ, ונורמן אוסבורן - שעזר בסיום הפלישה - מקים ארגון משלו, H.A.M.M.E.R. במיני סדרה זו מתה הצרעה, ובעלה הנרי פים נטל את זהותה.

ב"שלטון אפל" (Dark Reign) מדצמבר 2008 נוצר מאזן כוחות שנוטה לכיוונו של נורמן אוסבורן, אשר משתמש במדיה ובדרכי מרמה לתועלתו הפרטית, ואשר ממנף את הצלחתו לצורך החלפת טוני סטארק כמנהל S.H.I.E.L.D והחלפת הארגון אשר מגן על כדור הארץ ב-H.A.M.M.E.R. הוא יוצר מועדון סודי של כמה מנבלי-העל, ביניהם דוקטור דום, אמה פרוסט, לוקי והברדס. המיני-סדרה "מצור" (Siege) מינואר 2010 מתארת את פלישתו של אוסבורן לאסגרד - המרחפת מעל אוקלהומה - לאחר שהוא משכנע את נשיא ארצות הברית שמדובר באיום ביטחוני. הוא משתמש בחבורת האוונג'רס האפלים. כל אותה עת, מצבו הנפשי של אוסבורן מתדרדר והוא נופל לאישיותו הקודמת מהימים בהם היה הגובלין הירוק.

נוסף למיני-סדרות העיקריות של שנות האלפיים, שנת 2005 הביאה לתחילתה של סאגה חדשה ביקום מארוול, וליצירתה של קבוצה חדשה של שומרי הגלקסיה. המיני-סדרות שעסקו בקבוצה זו כללו את "השמדה" מנובמבר 2005 ו"השמדה: כיבוש" מאוגוסט 2007, "מלחמת המלכים" ממרץ 2009, "ממלכת המלכים" מינואר 2010 ו"הציווי של תאנוס" מיולי 2010. הסאגה מקבצת יחדיו מספר גיבורי על שאינם ידועים לרוב כמו סטאר לורד, דראקס המשמיד, רוקט ראקון, גאמורה, מרטיר, אדם וורלוק, מייג'ור ויקטורי, ג'ק פלאג, מונדרגון ומנטיס.

האוונג'רס נגד האקס מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אוונג'רס נגד אקס-מן

בעקבות חזרתו של הכוח הקוסמי הנקרא כוח הפניקס, שרוצה להשתלט על הופ סאמרס, סייקלופס מנהיג האקס-מן חשב כי חזרתה של הפניקס תגרום ליצירת דור חדש של מוטאנטים. לעומת זאת, האוונג'רס לא לקחו סיכון וחשבו כי הפניקס הגיעה כדי להשמיד את העולם כמו פעמים קודמות. הקונפליקט גרם למלחמה גדולה שבסופה שאר חברי האקס מן התאחדו עם האוונג'רס כדי להילחם נגד סייקלופס. בסופו של דבר התברר כי סייקלופס צדק אך שילם על כך במאסר בגלל האלימות שנקט בזמן המלחמה.

עידן אולטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עידן אולטרון

אולטרון, יצירתו הרובוטית המרושעת של הנרי פים, קמה חזרה לתחייה חזקה מתמיד והשמידה את כל העולם. כמחצית מתושבי כדור הארץ מתו וכך גם רוב גיבורי-העל. אולטרון הצליח להרוג את תור, הענק הירוק, קפטן אמריקה, איירון מן ושאר גיבורים. כדי למנוע את הטרור שאולטרון גרם, וולברין וסוזן סטורם חזרו לעבר כדי להרוג את הנרי פים עוד לפני שיצר את אולטרון. בחוזרם לזמן ההווה, ההווה החדש היה גרוע יותר מהקודם ובו מורגן לה פיי הצליחה להשתלט על העולם. וולברין חזר פעם נוספת לעבר כדי לעצור את עצמו מלהרוג את פים. הוא אישר לפים לבנות את אולטרון אבל התנה זאת בכך שיתקין לו מנגנון אל-כשל שיוכל להרוג אותו. פים עשה ומחק לעצמו את הזיכרון. שנים רבות אחר כך, אולטרון חוזר חזק מתמיד וזיכרונו של פים שב אליו. הוא הרג את אולטרון לפני שהשמיד את כל החיים על פני כדור הארץ, והכול חזר לקדמותו. אולם, רצף הזמן ביקום נשבר כתוצאה מכך ודברים נוראיים ביקום וביקומים אחרים נגרמו.

אינסופיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אינסופיות (קומיקס)

יצורים קוסמיים שעיצבו ובנו את היקום לפני מיליארדי שנים הנקראים "הבנאים" שואפים להרוס ולהשמיד את כל היקום. האוונג'רס יוצאים לחלל כדי להתאחד עם גזעים שונים ביקום כדוגמת הסקרול והקרי כדי להילחם בבנאים. באותו הזמן הנבל המרושע תאנוס מנצל את ההזדמנות שהאוונג'רס לא נמצאים על כדור הארץ כדי לפלוש אליו ולהרוג את בנו האבוד שחי יחד עם גזע הבלתי אנושיים. קבוצת האילומינטי - בהם נמנה מלך הבלתי אנושיים חזיז שחור - נלחמת בצבאו של תאנוס על כדור הארץ ומגלה את תוכניתו הזדונית. בזמן קרב בין חזיז שחור לבין תאנוס, חזיז שחור מצליח לרסק את העיר של הבלתי אנושיים ולהפעיל פצצה שגורמת לאנשים רגילים להשתנות ולקבל את הכוחות של הבלתי אנושיים. באותו זמן, האוונג'רס חוזרים מהחלל ומוצאים את בנו של תאנוס. עם תפיסתו של תאנוס, הבן החליט לנדוד בחלל ובני האדם המשיכו להשתנות לבלתי אנושיים.

אולטימייט מארוול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אולטימייט מארוול

בחלוף השנים, כאשר מספר כותרי החברה גדל, נעשה קשה יותר לשמור על עקביות והמשכיות. אולם, שלא כמו אירועי המשברים של חברת DC קומיקס, שעדכנה את היקומים המקבילים שלה מדי מספר שנים, מארוול קומיקס מעולם לא אתחלה מחדש את המשכיות היקום שלה והתעקשה לשמר את ההיסטוריה של הדמויות ולשמור על קו עלילה אחיד. מספר שינויים מינוריים נעשו בשנים האחרונות כדי שסדרות הכותרים תהיינה נגישות לקהל חדש, כדוגמת סדרת "הגיבורים נולדים מחדש", המתרחשת ביקום כיס אשר אליו הועברו גיבורי-העל לתקופה של שנה. הניסיון המוצלח ביותר עד כה ליקום חדש היה הרצת "אולטימייט מארוול", ליין חוברות המתרחש ביקום נפרד מיקום מארוול הראשי, שמאתחל אותו מאפס. סדרת כותרי האולטימייט כוללים את חבורות האקס-מן, האוונג'רס, ספיידרמן וארבעת המופלאים, נוסף למיני סדרות הכוללות את דמויותיהם של קפטן אמריקה, תור, איירון מן, הוקאיי, דרדוויל, אלקטרה, וולברין והענק הירוק. מכירות הליין עדיין מצליחות, ומסתמן כי חברת מארוול קומיקס תמשיך להגדיל את יקום האולטימייט, ובכך תיצור שני יקומים המתקיימים בהצלחה זה לצד זה.

לנוכח הצלחתו של ליין האולטימייט, הוא היווה בסיס למשחקי מחשב (אולטימייט ספיידרמן ואולטימייט אקס-מן, כמו גם תחפושות מהליין במשחק Marvel Ultimate Alliance) ושני סרטי אנימציה - "אולטימייט אוונג'רס" ו"אולטימייט אוונג'רס 2".

קוסמולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילות ברוב כותרי מארוול קומיקס מתרחשת בהמשכיות הידועה בשם "ארץ-616". המשכיות זו מתקיימת לצד מיליארדי המשכיות אלטרנטיביות, המוגדרות על ידי ההבדלים בינן לבין ארץ-616. המונח הוטבע על ידי אלן מור ואלן דייוויס באנתולוגיית הקומיקס The Daredevils מיולי 1983. יקומי מארוול השונים יתמזגו לאחד החל מאירועי "מלחמות סודיות" של שנת 2015.

המשכויות נוספות כוללות בין היתר את:

 • ארץ-295 (עידן אפוקליפס) - קרוסאובר משנים 19951996 שפורסם בכותרי אקס-מן, ואשר מאורעותיו השפיעו על "ארץ-616".
 • ארץ-311 (מארוול 1602) - מיני סדרה בת שמונה חוברות שפורסמה בשנת 2003 מאת ניל גיימן, ובה גיבורי מארוול הועברו לעידן האליזבתני לאחר השמדת עולמם בידי כוח הרסני.
 • ארץ-555 (היקום החדש) - בשנת 1986, לציון 25 שנה להיווסדה של מארוול קומיקס, העורך הראשי ג'ים שוטר החל בהרצתה של סדרת כותרים בשם "היקום החדש". יקום זה התעתד להיות מציאותי יותר מיקומים אחרים של החברה, הכולל פחות קלישאות מוכרות, אך בעקבות היעדר תמיכתם של העורכים והיקף מכירות מצומצם, הסדרה בוטלה.
 • ארץ-665 (Not Brand Echh) - מיני סדרה סאטירית בת 13 חוברות שרצה מאוגוסט 1967 למאי 1969 שהיוותה פרודיה על גיבורי העל של החברה.
 • ארץ-811 ("ימי עבר עתידי") - מציאות חלופית ודיסטופית שבה זקיפי הסנטינל הרובוטיים שולטים בעולם והמוטאנטים מרוכזים במחנות ריכוז.
 • ארץ-928 (מארוול 2099) - יקום המתרחש בשנת 2099.
 • ארץ-982 (Marvel Comics 2) - סדרת כותרים בת 12 חוברות שפורסמה החל מאוקטובר 1998, ומציגה גרסה עתידית של יקום מארוול, כהמשך של סדרת כותרי "?What If" ("מה היה קורה אם?"). בסדרה זו מוצגים ספיידר-גירל (בתו של ספיידרמן), חבורת חדשה של אוונג'רס בשם "A-Next", חמשת המופלאים, ויילדת'ינג (בתם של וולברין ואלקטרה), ביג מן (בנם של האנק פים והצרעה), J2 (בנו של ג'אגרנוט), ונורמי אוסבורן (נכדו של נורמן אוסבורן).
 • ארץ-1000- ארץ הבית של קנורדה ופראקסיס, הופיע לראשונה בחוברת Domination Factor Fantastic Four #3.5.
 • ארץ 1112 - יקום בו מאליק הורג את ארבעת המופלאים, הופיע לראשונה ב-Fantastic Four Vol.3 #47.
 • ארץ 1115 - יקום בו סוזן סטורם (האשה הבלתי נראית) היא מלכת אטלנטיס, הופיעה לראשונה ב- Fantastic Four Vol.3 #47.
 • ארץ-1191 - עתיד חלופי שמתרחש בשנת 2080, בדומה ל"ימי עבר עתידי". ביתם של בישופ ושל אוכפי החוק של אקסבייר.
 • ארץ-1610 (אולטימייט מארוול) - סדרת כותרים שהחלה בהרצה בשנת 2000 שמציגה גרסאות מעודכנות של גיבורי העל, כולל סיפורי מקור חדשים.
 • ארץ-2149 (הזומבים של מארוול) - מיני סדרה בת חמש חוברות שפורסמה מדצמבר 2005 לאפריל 2006. גרסה אלטרנטיבית של הסנטרי מגיעה לכדור הארץ, ומדביקה בוירוס את גיבורי העל, אשר הופכים לזומבים. עד מהרה הוירוס מתפשט כמגפה ומביא להכחדת בני האדם הרגילים.
 • ארץ-65 יקום מקביל בו גוון סטייסי היא ספיידרוומן.
 • ארץ-9602 (אמלגם קומיקס) - סדרת כותרים שהחלה בשנת 1996 כשיתוף פעולה בין החברות מארוול קומיקס ל-DC קומיקס ויצירת שילובים של גיבורי על, כדוגמת שילוב בין וולברין לבאטמן שנקרא "Dark Claw" או שילוב בין ג'ובילי לרובין בשם "הדרור".
 • ארץ-9997 ("ארץ-X") - העתיד של יקום מארוול לפי האמן אלכס רוס.
 • ארץ-12101 - יקום בו דדפול הורג את כל הגיבורים של מארוול.
 • ארץ-26111 (עידן אולטרון) - יקום חלופי בו אולטרון כבש את כדור הארץ.
 • ארץ-58163 ("בית אם") - מיני סדרה ואירוע קרוסאובר משנת 2005 של הכותב בריאן מייקל בנדיס, שבה מכשפת השני - בתו של מגנטו - סובלת מהתמוטטות עצבים ומנסה לשנות את מרקם המציאות כדי לשחזר יקום הכולל את ילדיה האבודים.
 • ארץ-88234- יקום סאטירי בו תור מדבר במבטא שוודי, הופיע לראשונה ב-What If? #34.
 • ארץ-92131 (הרפתקאות האקס-מן) - סדרת כותרים שהחלו בהרצה בנובמבר 1992 המבוססים על אקס-מן: סדרת האנימציה. כמו כן, העתיד בו בישופ מנסה לעצור מגפה מעונה שנייה נקרא "ארץ-13393" והיקום בו קייבל משחרר את התרופה למגפה נקרא "ארץ-121893".
 • ארץ-199999 (היקום הקולנועי של מארוול) - ההמשכיות בה מתקיימת קבוצת האוונג'רס בסרטי הקולנוע ובסדרות הטלוויזיה וכן קבוצת שומרי הגלקסיה. זיכיונו של האקס-מן אינו מתקיים באותה המשכיות. זיכיון ספיידרמן התקיים עד כה ביקום משלו, כאשר ספיידרמן הופיע לראשונה ביקום הקולנועי של מארוול החל מהסרט קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים. הזיכיון על ארבעת המופלאים יחזור לתוך היקום הקולנועי של מארוול בסרט חדש שיצא במאי 2022.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יקום מארוול בוויקישיתוף
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטרבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רוויסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטסאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדלהלוחמים שלושהולקיריהסיףהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמיילס מוראלסמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידר-גווןספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקייןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'היילוג'אקטסטאטורסקוט לאנגאולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהגברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידרתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקויקאןניקו מינורוברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות) • • המענישלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןנייג'ל היגינספוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחק(הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
יקום מארוול של סוני: ונוםמורביוסונום 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםספיידרמן: ממד העכביש
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומן
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס