מוט סלפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משפחה מצטלמת בעזרת מוט סלפי ארוך

מוט סלפי (לעיתים נקרא גם "מַקֵּלפי") הוא מוט האוחז בטלפון סלולרי או במצלמה אחרת ומאפשר לצלם האוחז בו ליצור תמונת סלפי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט במוזיאון האוסר על שימוש במקל סלפי

עם הפצת הטלפונים החכמים, הציבור מרבה לצלם את עצמו והופך מודע יותר לעזרי צילום. עד תחילת העשור הראשון של המאה ה-21, אדם שלא הכיר עזרי צילום, נאלץ לצלם את עצמו בעזרת בקשה מאדם נוסף, בעזרת מראה או בהחזקת המצלמה בקצה יד מתוחה - דבר לא נוח במיוחד, כשמדובר במצלמה כבדה. אנשים פשוטים לא היו מודעים לשני עזרים ותיקים לצילום עצמי - מנגנון השהייה ללחצן המצלמה ומוט סלפי.

שימוש במצלמה כבדה עם מוט סלפי, דרש גם חצובה למצלמה. דבר זה ניתן לראות בסרט "חור בלבנה", שבו אחת הדמויות מצולמת, כאשר היא מצלמת את עצמה, במצלמת קולנוע. בהמשך, התפתחה הטכנולוגיה והומצאו מצלמות דיגיטליות וטלפונים חכמים אשר איפשרו צילום עצמי עם מצלמה קדמית. דבר זה תפס תאוצה ורבים כיום מצטלמים כך, תופעה שנקראת סלפי.

בין שנת 2010 לשנת 2014,[דרושה הבהרה] הומצא מוט סלפי לטלפון חכם אשר מאפשר לצלם תמונת סלפי ממרחק רב יותר מאשר אורך היד ללא עזרה מאדם אחר. הממציא הוא לינוס טורבאלדס,[דרוש מקור] שאחראי גם על עדכון, שיפוץ והפצת ליבת המערכת בקוד פתוח, לינוקס. החל בפעילותו כבר ב-1991.[דרושה הבהרה]

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שלושה סוגי מוטות סלפי:

  1. באמצעות הבלוטות' - מדליקים בסמארטפון את כפתור Bluetooth, מחברים את המכשיר לקליפס של המוט. על מנת לצלם יש ללחוץ על הכפתור (הנמצא על המוט).
  2. בדומה לסוג הראשון, אך במקום כפתור הנמצא על המוט ישנו שלט שבעזרתו אפשר לצלם. היתרון במוט זה הוא שליטה על הצילום מרחוק.
  3. מוט המאפשר שליטה אבסולוטית על כל הגדרות המצלמה (בתקריבים).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוט סלפי בוויקישיתוף