לינוס טורבאלדס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לינוס טורבאלדס
Linus Torvalds
נולד ב-1969
Linus Torvalds.jpeg
תרומות עיקריות
פיתוח לינוקס
נתונים נוספים
ענף מדעי מדעי המחשב
נולד 28 בדצמבר 1969 (בן 46)
ארצות מגורים פינלנד,ארצות הברית

לינוס בנדיקט טורבאלדסשוודית: ; נולד ב-28 בדצמבר 1969 בהלסינקי שבפינלנד) הוא מתכנת פיני-אמריקאי, מפתח ליבת לינוקס למערכת הפעלה.

לינוקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991, במהלך לימודיו, רצה טורבאלדס אפשרות לעבוד ביוניקס גם מהבית, במחשב האישי שלו. האפשרות הפופולרית ביותר הייתה מערכת הפעלה בשם מיניקס שפותחה על ידי אנדרו טננבאום, מרצה באוניברסיטה הולנדית שפיתח את מיניקס כחלק מקורס אקדמי בנושא פיתוח מערכות הפעלה.

מאוכזב מכך שקוד המקור של מיניקס לא ניתן תחת רישיון חופשי, טורבאלדס החליט לבנות גרסה משלו. השכתוב של מיניקס הפך בהדרגה לפרויקט בפני עצמו שכבר לא היה קשור אל מיניקס באופן מיוחד, אלא שאף להיות תואם עם התקן המקורי של מערכת ההפעלה יוניקס המכונה POSIX. טורבאלדס פיתח את הליבה וכשהרגיש כי יש לו מספיק קוד, הוא פנה לרשימת הדיוור של מיניקס והכריז על כך. זמן קצר לאחר מכן הייתה לינוקס זמינה לכל דורש מספריה פרטית בשרת ה-FTP שהוקצה עבורה.

כאשר הכריז טורבלדס על זמינות הליבה בגרסה 0.1 הוא התייחס בעיקר למגבלות של לינוקס והביע ספק לגבי האפשרות שהיא תהפוך למשהו רציני אי פעם. טורבאלדס התייחס במיוחד לעובדה שקוד המקור לא נייד בין סביבות הפעלה (non portable) מאחר שהוא עושה שימוש נרחב בפקודות מכונה במעבדי 386 (המחשב האישי שהיה ברשותו ובאמצעותו פותחה לינוקס). עם הזמן מפתחים רבים ברחבי העולם התחילו לסייע לו וכך הפכה לינוקס, יחד עם תוכניות המערכת הזמינות כחלק ממערכת ההפעלה גנו, למערכת הפעלה לכל דבר. במשך תקופה ארוכה הומרו למערכת ההפעלה גנו/לינוקס יישומים נוספים כמו שרת התצוגה X, מנהלי התקן להתקני חומרה שונים והיא אף הוסבה לפלטפורמות חומרה אחרות מלבד אינטל.

טורבאלדס ממשיך להיות המתחזק הראשי של ליבת לינוקס עד היום‏[1]

בהמשך עבר טורבאלדס לארצות הברית ועבד שם מספר שנים בחברת Transmeta, אשר ייצרה מעבדים חלופיים למחשבים אישיים. לאחר מכן הוא קיבל משרה מלאה ב-OSDL‏ (Open Source Develpment Laboratory) של קרן לינוקס, שם הוא מועסק עד היום.

תוכנות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר זמנו של טורבאלדס מושקע בניהול הליבה, אולם למרות זאת הוא כתב כמה תוכנות נוספות.

בשנת 2005 הוא כתב את הגרסאות הראשונה של גיט, מערכת ניהול הגרסאות המבוזרת. אולם לאחר כמה חודשים תחזוקת התוכנה עברה לג'וניו המאנו.

בשנת 2003 הוא כתב את sparse, מנתח קוד סטאטי לקוד בשפת C, אשר משמש עד היום לבדיקת הליבה.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורבאלדס הוא אמנם פיני, אך ממוצא שוודי (בן למיעוט השוודי שבפינלנד). הוא נשוי לטובה (Tove), אלופת קראטה פינית לשעבר, ולהם שלושה ילדים.

בשנת 2010 קיבל טורבאלדס אזרחות אמריקאית[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ My First Line of Code: Linus Torvalds
  2. ^ Mike Rogoway (September 14, 2010). "Linus Torvalds, already an Oregonian, now a U.S. citizen". The Oregonian. Retrieved September 16, 2010.