מוסקוביט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוסקוביט
תכונות המינרל
הרכב כימי KAl2(AlSi3O10)(F,OH)2
מערך קריסטלוגרפי מונוקליני, m\2
צורת הגביש כולל קריסטלים לווחיים עם קצה פינקואידי בולט. ארבעת פני הגביש של מוסקוביט יוצרות "ספרים" דמויי יהלום ואם הם מוגבלים על ידי פינקואיד אחר הם יוצרים "ספרים" קריסטליים כמעט הקסגונלים. הפאות של הקריסטל נראות לעיתים קרובות כאילו הן נעשות צרות
צבע לבן, כסוף, צהוב, ירוק וחום
ברק זגוגי עד לברק הפנינה
שקיפות שקוף עד שקוף למחצה
פצילות מושלמת בכיוון אחד ויוצרת משטחים דקים או פתיתים
שבירה בלתי אחידה
קשיות 2 - 2.5 בסולם מוס
משקל סגולי 2.8 (בממוצע).
שרטוט לבן
מידע נוסף משטחים גמישים ואלסטיים וכאשר מכופפים ומשחררים הם יחזרו לצורתם המקורית.
ארצות כרייה עיקריות: הודו, פקיסטן, ברזיל ואזורים שונים בארצות הברית
מינרלים נלווים קוורץ, פצלת השדה, בריל וטורמלין

מוסקוביט (Muscovite)מינרל נפוץ מאוד מקבוצת הנציצים (Mica). כרוב מינרלי הקבוצה המוסקוביט הוא בעל פצילות מושלמת ויוצר לוחות דקים.

המינרל נמצא בסלעי יסוד, סלעים מותמרים וסלעי משקע. בסלעי יסוד הוא מרכיב נפוץ של פגמטיט גרניטי, גרניט, גרנודיוריט, אפליט ושאר סלעים פלסיים (עשירים בפצלת השדה וקוורץ). בסלעי יסוד געשיים חמוצים הוא פחות נפוץ. מוסקוביט הוא רכיב אופייני של סלעים מותמרים שמקורם בתהליך התמרה של סלעי משקע נפוצים. למוסקוביט תפקיד משמעוי ביצירה של ההופעה הפצלית של סלעים מותמרים כצפחות. משקעים קלאסטיים שמקורם בסלע קריסטליני שלא עברו בליה או הסעה משמעותית בדרך כלל מכילים מוסקוביט, לכן מוסקוביט הוא מינרל נפוץ גם באבן החול ארקוזה ועוד.

מקור השם מוסקוביט בא מזכוכית מוסקבה, שם שהשתמשו בו בעבר לתיאור המינרל בגלל השימוש בו בתור חלונות בכנסיות ברוסיה (במאה ה-19).

בסלעים פגמטיטים גבישי מוסקוביט עשויים להגיע לגודל של סנטימטרים ואף עשרות סנטימטרים והם מופיעים פעמים רבות עם גבישים של אבני חן בעלות ערך כמו טורמלין, טופז, בריל או אלמנדין. בהופעה נדירה של מוסקוביט מברזיל גביש מתואם יוצר כוכבים מחומשים צהובים שנקראים "מוסקוביט מכוכב" ("star Muscovite"), גרסה ירוקה כהה נקראת פוקסיט והצביעה שלה היא כתוצאה מברום בסריג.

אחד השימושים המוקדמים של מוסקוביט הוא כתחליף לזכוכית בחלונות משום שמשטחים דקים של המינרל שקופים, הוא עדיין משמש באופן לא נפוץ בתור חלונות בכבשנים ותנורים תעשייתיים. כיום הוא משמש בעיקר בתעשיית האלקטרוניקה. משטחי מוסקוביט משמשים לייצור רכיבים מגוונים כגון קבלים, טרנזיסטורים מבודדים וחלונות של שפופרות במיקרוגל. יישומים תעשייתיים נוספים עושים שימוש בברק הכסוף של גבישי המוסקוביט וכוללים שימוש בצבעים ולציפוי קירות. ציפוי על טפט יוצר ברק משיי. בתעשיית הצמיגים לרכב הוא משמש לשחרור הצמיג מהתבנית. עוד שימוש הוא בתור רכיב של בוץ הקידוח בקידוחי נפט וגז. ברק המוסקוביט מנוצל גם בתעשיית הקוסמטיקה בייצור של לקה מנצנצת לציפורניים, שפתונים וצלליות לעיניים. מקור הברק העדין שנראה בהרבה קרמים קוסמטיים צבעוניים הוא נוכחותה של אבקת מוסקוביט.

תכונות נוספות

  • מחלקה: סיליקטים
  • תת-מחלקה: מינרלים פילוסיליקטיים - (סיליקטים במבנה בצורת לוחיות).
  • קבוצה: מיקות
  • ממדי יחידת התא (אנגסטרם): a=5.19, b=9.03, c=20.05, beta=95.5
  • ארצות כרייה עיקריות: הודו, פקיסטן, ברזיל ואזורים שונים בארצות הברית
  • מאפיינים נוספים: משטחים גמישים ואלסטיים וכאשר מכופפים ומשחררים הם יחזרו לצורתם המקורית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]