מוצר משותף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: אי דיוקים, ראו שיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מוצר משותףאנגלית: Common-pool resource, או Common good) הוא מוצר שלא ניתן למנוע מאיש להשתמש בו (Non-excludable), ובנוסף שימוש של אדם אחד מפחית את הכמות הזמינה לזולת (Rivalrous). במוצרים משותפים קיימת סכנה של "הטרגדיה של נחלת הכלל" (בלשונו של גארט הרדין) כאשר אם כולם ינסו לצרוך כמה שיותר, אז המוצר המשותף ייהרס, ולבסוף כולם ייפגעו.

דוגמאות למוצרים ציבוריים הם: אוויר נקי, שלמפעלים כדאי לזהם אותו מכיוון שהם לא נושאים בעיקר עלות הנזק אלא החברה כולה סובלת מירידת איכות האוויר. אוקיינוסים אליהם כל אחד יכול להגיע באמצעות סירה ולשפוך את הפסולת במקום לטפל בה בצורה נכונה. חיות נדירות כמו פילים, שלכל אחד כדאי באופן אישי להרוג, כדי למכור את השנהב, אבל אם כולם יעשו זאת, אז הם יכחדו מהעולם.

לצורך ההתמודדות עם הבעיה נדרשת מערכת אכיפה מרכזית, שתמנע מאנשים לנצל את המוצרים השיתופיים בצורה לא נכונה, כמו אכיפה וחוקי איכות סביבה או איסור על ציד.

מוצרים דומים באופיים למוצרים המשותפים הם המוצרים הציבוריים. בדומה למוצר שיתופי הם מסופקים באופן חופשי לכולם, אך בניגוד אליו צריך לאסוף כסף עבור קיומם, ומספר רב יותר של אנשים בדרך כלל לא פוגע בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.