מוצר ציבורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בכלכלה, מוצר ציבוריאנגלית: Public good) הוא מוצר שניתן לשימוש על ידי כולם באופן חופשי. יצירת המוצר הציבורי עולה כסף, אך אנשים יכולים לצרוך אותו אף אם הם לא שילמו עבורו. דוגמאות למוצרים ציבוריים הם: ביטחון צבאי, המסופק לכל תושבי המדינה באופן חופשי ללא יכולת לתת כמות ביטחון שונה עבור מי שסייע לקיומו או לא. תאורת רחוב, המסופקת באופן חופשי לכל עוברי האורח, תחנת רדיו ללא פרסומת שכולם יכולים להאזין לה אבל נדרשת למימון וכדומה.

מוצרים ציבוריים נכללים בתחום כשלי השוק מכיוון שמנגנון כלכלת השוק איננו מסוגל לקיימם. כל אזרח יכול להיות "נוסע חופשי" הנהנה מהמוצר הציבורי המתקיים רק באמצעות תשלום של אחרים. הפתרון המקובל לפתור בעיה זאת הוא באמצעות מערכת אכיפה ממשלתית המאלצת את כל האזרחים לתרום עבור קיום המוצר הציבורי.

מוצר בעל תכונות דומות למוצר ציבורי הוא מוצר משותף, שניתן לשימוש באופן חופשי על ידי כולם, אך בניגוד למוצר הציבורי הוא קיים בכל מקרה (כמו אוויר, חופי רחצה, פארקים, אוקיינוסים) וכמות אנשים רבה יותר עלולה לפגוע בו.

מוצר ציבורי מסוג מתנדב- הזעקת אמבולנס במקרה של תאונת דרכים, אדם משלם שיחת טלפון לטובת הציבור

מוצר ציבורי מסוג דילמת האסיר- העברת כוס טיפים בין שולחן סועדים בשיווי משקל ללא ידיעה כמה נתרם הכוס תחזור ריקה

מוצר ציבורי מסוג החוליה החלשה- שכונה שסובלת מהצפות, כל אחד יבנה חומה ליד ביתו שתחסום את ההצפה, כל אחד ישווה את החומה לזאת של שכניו מכיוון שלא רוצה שההצפה תחדור מהבית שלו

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.