מורנה (גאוגרפיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מורנה תיכונה בקרחון אלטש בהרי האלפים. מקור הפסים הכהים במרכז הקרחון הוא בסחף שנוצר במורנה צידית ביובלי הקרחון. ניתן לראות את איחוד היובלים לקרחון הראשי בעומק התמונה.
נסיגת קרחון והשפעתו על תוואי הסביבה.

מוֹרֶנָה או סחופת קרחונים היא גלים של חלקיקים ושברי סלעים שנותרו בעמק קרחוני שעוצב על ידי תנועת קרחון מסחיפה של תוצרי שחיקה ובליה.

קיימים מספר סוגי מורנות. המורנה הבולטת ביותר בקרחון פעיל היא מורנה צידית שבה גלי סלעים ועפר שהצטברו בצידי הערוץ שבו נע הקרחון. ניתן לראות רכסים כאלו בעמקים בהם קיים קרחון פעיל ואף בעמקים שעוצבו על ידי קרחון מעידן הקרח שנמס. לעתים, איחוד של כמה יובלי קרחונים לערוץ אחד מרכזי עשוי ליצור רכס סלעים אחד או יותר במרכז הקרחון שמקורם במורנה צידית ביובל. ניתן לכנות זאת מורנה תיכונה.

שני סוגי מורנות אחרים נחשפים בעת נסיגת קרחון, ללא תלות אם הנסיגה היא עונתית או תמידית. מורנת קצה היא רכס הסלעים שנשאר בראש הקרחון, במיקום המרבי שאליו הוא התפשט וממנו החל לסגת. מורנת קרקע היא שכבת קרקע שנאספת לעתים בתחתיתו של קרחון לאורך כל הערוץ. בעת נסיגת הקרחון מתגלה שכבת הקרקע החל ממורנת הקצה ועד למיקומו הנוכחי של קצה הקרחון, או לאורך כל הערוץ במקרה של קרחון שנמס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.