לדלג לתוכן

מזרח אנטארקטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מזרח אנטארקטיקה בצד הימני.
קרח ים וגושי קרח בחוף מזרח אנטארקטיקה.

מזרח אנטארקטיקה, המכונה גם אנטארקטיקה הגדולה, מכילה את חלק הארי (שני שלישים) של יבשת אנטארקטיקה, בצד היבשת הגובל באוקיינוס ההודי, וההרים הטראנס-אנטארקטיים מבדילים בינה לבין מערב אנטארקטיקה. כמעט כולה שוכנת בתחומי חצי הכדור המזרחי ושמה מקובל מזה למעלה ממאה שנים. היא גבוהה בדרך כלל ממערב אנטארקטיקה וכוללת את רכס הרי גאמבורצב, המתנשא לגבהים במרכזה.

פרט לאזורים קטנים על החוף, מזרח אנטארקטיקה מכוסה בקביעות בקרח. הייצוג היחיד לצמחייה ארצית הם טחבים, אזובים ואצות, הדבקים בסלעים, ויש שם גם ייצוג מוגבל של חסרי חוליות, בהם קפזנבאים, נמטודות, אקריות, ויבחושים. החופים הם תחומי רבייה לעופות-ים שונים ולפינגווינים, ולכלב ים נמרי, כלב ים ודל, פילי-ים, לובודון הסרטנים וכלב ים רוס יש אזורי רבייה וגידול על קרח הים הדחוס המקיף את החופים.

מיקום ותיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזרח אנטארקטיקה, המכוסה כמעט לחלוטין בקרח תמידי, כוללת את ארץ קואטס, ארץ המלכה מוד, ארץ אנדרבי, ארץ קמפ, אדמת מק. רוברטסון, ארץ הנסיכה אליזבת, ארץ קייזר וילהלם השני, ארץ המלכה מרי, ארץ וילקס, ארץ אדלי, ארץ המלך ג'ורג' החמישי, ארץ קואטס וארץ ויקטוריה. כל השטח הזה, למעט קטע קטן, שוכן בגבולות חצי הכדור המזרחי, עובדה שממנה נגזר השם. השם קיים יותר מ-90 שנה, אבל עיקר השימוש בו החל בעקבות השנה הגאופיזית הבינלאומית (1958-1957) ומחקרים שגילו, כי ההרים הטראנס-אנטארקטיים מפרידים ביעילות בין חבלי מזרח אנטארקטיקה ומערב אנטארקטיקה. השם אושר בארצות הברית על ידי הוועדה המייעצת לשמות אנטארקטיים (US-ACAN) בשנת 1962. רוב שטח מזרח אנטארקטיקה גבוה ממערב אנטארקטיקה. מזרח אנטארקטיקה נחשבת למקום הקר ביותר עלי אדמות.

הסברה אומרת, שרכס הרי גאמבורצב התת-קרחוני, שגודלו בערך כגודל ההרי האלפים באירופה, במרכז מזרח אנטארקטיקה, הוא אתר הליבה לתכסית הקרח המזרח-אנטארקטית, ממש מתחת לדום A הרם ונישא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]