מטריצת אולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בתורת הקבוצות, מטריצת אוּלַםאנגלית: Ulam matrix) היא מערך של תתי קבוצות של מונה עם תכונות מסוימות. מטריצות אולם הוצגו על ידי סטניסלב אולם והן שימושיות למספר הוכחות, בהן ההוכחה שמונה מדיד ממשית הוא אי-נשיג חלש.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נניח כי הם מונים. יהי מסנן על . מטריצת אולם היא אוסף של תתי קבוצות של , , כך שמתקיים:

  • לכל ו- , חיתוך הקבוצות ריק ("כל שורה מורכבת מקבוצות זרות בזוגות").
  • לכל מתקיים ("איחוד הקבוצות לאורך עמודה הוא גדול").

הדוגמה הסטנדרטית למטריצת אולם מתקבלת במקרה שבו , ו- מסנן כך ש- . לכל סודר נקבע פונקציה על . כעת, נגדיר . נבדוק שמתקבלת מטריצת אולם:

התנאי הראשון מתקיים: נניח ו- . אם קיים , אז, מההגדרה, .

התנאי השני מתקיים: נניח . לכל סודר בין ל- , קיים כך ש- . לפיכך . זה מראה ש- ולכן .

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נניח והמסנן הוא -שלם (כלומר, סגור לחיתוך של פחות מ- קבוצות) ומרחיב את המסנן . תהי מטריצת אולם. לכל נתבונן בעמודה המתאימה לו. יש בעמודה זו קבוצות, ואיחודן במסנן; מה--שלמות, יש אינדקס כך ש-, כלומר נחתכת באופן לא ריק עם כל קבוצה מ-. מאחר ש-, קיים כך ש- מעוצמה . קיבלנו קבוצה של קבוצות זרות ב-. לעובדה זו יש מספר יישומים:

  • כל מונה מדיד ממשית הוא אי נשיג חלש: נניח מונה מדיד ממשית, כלומר קיימת עליו מידה שהיא -אדיטיבית. לא קשה להראות ש- מונה סדיר. לכן מספיק להוכיח שאינו עוקב. נניח בשלילה שיש מונה כך ש-. יהי . זה מסנן -שלם. מהאמור לעיל, קיימת קבוצה של קבוצות זרות בזוגות ממידה חיובית, סתירה.
  • משפט סולוביי למונים עוקבים: נניח ו- קבוצה שבת. נוכיח שניתן לחלק את ל- קבוצות שבת זרות בזוגות. נבנה מטריצת אולם עבור המסנן ה- שלם . נובע שקיימת קבוצה מעוצמה של קבוצות זרות בזוגות ששייכות ל-. נקבל חלוקה של (תת קבוצה של) ל- קבוצות שבת זרות בזוגות.