מידזולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוחים לא ברורים ובמשלב נמוך, קטגוריות, הערות שוליים וקישורים חיצוניים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מידזולם (Midazolam) היא תרופת הרגעה ממשפחה הבנזודיאזפינים. השם הגנרי שלה הוא מידזולם, והיא נמכרת גם תחת השם דורמיקום. התרופה משמשת להרדמה, הרגעה פרוצדורלית, בעיות שינה, ותסיסה קשה. בין השפעות התרופה -הפיכת אנשים מנומנמים, הפחתת חרדה, וגורם לאובדן היכולת ליצור זכרונות חדשים. מידזולם יכול להינתן דרך הפה, דרך הווריד, בהזרקה לשריר, ריסוס לתוך האף, או ברירית הלחי. כאשר היא ניתנת דרך הווריד, היא מתחילה להשפיע בדרך כלל תוך חמש דקות, וכאשר היא מוזרקת לשריר - כחמש עשרה דקות. השפעתה נמשכת בין שעה לשש שעות.

מינון ואופן שימוש ב-Midazolam[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרופה מגיעה בטבליות של 7.5 מ"ג ו 15 מ"ג, באמפולות של 5 מ"ג ל 1 מ"ל, 15 מ"ג ל 3 מ"ל, 5 מ"ג ל 5 מ"ל, 50 מ"ג ל 10 מ"ל. לרוב, מידזולם מוזרקת לתוך הוריד, השריר או דרך חור בגרון (טרכיאה) אך היא ניתנת גם באמצעות בליעה.

אסור לנשים בהריון בעיקר בשליש השלישי להריונן לקחת את התרופה. נשים הנאלצות להשתמש במידזולם צריכות להפסיק את ההנקה. בגיל מבוגר גובר הסיכון להופעתן של תופעות לוואי וזאת בגלל פינוי וסילוק איטיים של התרופה מהגוף.

אסור לטפל במידזולם בחולים המכורים לסמים או אלכוהול. אותו איסור חל על חולים עם הפרעות פסיכיאטריות נלוות. אין לתת מידזולם לחולים עם רגישות לתרופות בנזודיאזפיניות, לסובלים מפגיעות ראש, מלחץ דם נמוך ומגלאוקומה צרת זווית.

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעת לוואי נפוצה היא אובדן זיכרון. זיכרונם של חולים שקיבלו מידולם במשך זמן ממושך, חזר אליהם באופן חלקי רק 6 חודשים לאחר הפסקת השימוש בתרופה.

יחד עם זאת, התרופה עלולה לגרום לדיכאון ולתופעות פרודוקסליות המתבטאות בהתנהגות תוקפנית או החרפה של התכווצויות בעיקר אצל ילדים ומבוגרים מעל גיל 65. בנוסף מידזולם יכול לגרום לדיכוי נשימתי בעיקר לאחר קבלת מינון יתר של התרופה. 

פרמקוקינטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Midazolam הוא בנזודיאזפינים משך פעילתו קצרת טווח במבוגרים עם מחצית חיים של 1-4 שעות; עם זאת, בקשישים, כמו גם ילדים ובני נוער צעירים, מחצית החיים ארוכים יותר. מידזולם, כמו שאר התרופות ממשפחת הבנזודאזפינים, עובדת על מערכת העצבים המרכזית, ובעיקר על קולטנים של הנוירוטרנסמיטור הנפוץ GABA. השפעה על הקולטנים הללו היא האחראית להשפעה המרגיעה של התרופות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מידזולם בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.