תופעת לוואי (תרופה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תופעת לוואי היא תגובה לא רצויה שעשויה להתרחש עקב נטילת תרופות. תופעות לוואי קיצוניות עשויות לגרום לסכנת חיים. על החולה, הרוקח והרופא להכיר את תופעות הלוואי האפשריות ולבדוק שהתרופה מתאימה לחולה ושניתן ליטול אותה במקביל לתרופותיו האחרות. את תופעות הלוואי של תרופות ניתן לחלק לאלו שהן צפויות ולאלו שאינן צפויות.

על-פי טעות נפוצה השפעותיהן של תרופות נחלקות בבירור לשתי קבוצות: השפעות חיוביות או מרפאות ותגובות לא רצויות או תופעות לוואי. למעשה מרבית התרופות מחוללות יותר מהשפעה אחת, אך הרופא מעוניין, בדרך כלל, שהחולה יתנסה רק באחת (או באחדות) מהן: ההשפעות האחרות יכולת להיחשב כלא רצויות. מרבית האנשים, כולל אנשי הרפואה, משתמשים במונח "תופעות לוואי", אך המונח "תגובות בלתי רצויות" לתרופה מדויק יותר. ישנן תופעות לוואי נפוצות ותופעות לוואי לא נפוצות. לפרמין, למשל, יש תופעת לוואי מוכרת ולא נפוצה. חלק קטן מהאנשים המקבלים אותה, מקבלים ממנה התכווצות שרירים כלל גופנית קשה. לאספירין, למשל, יש תופעת לוואי נפוצה של דילול טסיות הדם והפרעה בקרישת הדם. רופא עשוי לרשום לחולה אספירין בשל כאב ראש (ההתוויה המקורית של התרופה) ובמצב כזה ההפרעה בקרישת הדם תהיה תופעת לוואי בלתי רצויה. רופא יכול לרשום אספירין גם כדי להקשות על קרישת הדם ולהוריד את הסיכון של החולה להתקף לב. במקרה כזה, תופעה זו תהיה תופעה רצויה.

על פי הערכה מקובלת בארצות הברית, 10 אחוזים מהאשפוזים בבתי-חולים מיועדים לטיפול בתגובות שליליות לתרופות[דרוש מקור]. ל-15-30 אחוזים מהחולים המאושפזים בבתי חולים יש לפחות תגובה שלילית בלתי שגרתית אחת לתרופות מקובלות. אף-על-פי שתגובות רבות הן קלות יחסית ונעלמות עם הפסקת השימוש בתרופה או עם שינוי במינון שלה, אחרות הן חמורות יותר ונמשכות לאורך זמן.

מנגנונים פתולוגיים המחוללים תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפקט נוצבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לאפקט פלצבו, אפקט נוצבו הוא התופעה בה תופעות לוואי מופיעות גם במתן חומר בלתי פעיל.

תופעות בלתי צפויות (אידיוסינקרטיות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעות אלו מתרחשות באופן נדיר הרבה יותר, ורק בחלק קטן מאוד מהמטופלים. הדוגמה האופיינית ביותר היא רגישות אלרגית ולא אלרגית לתרופה.

'דוגמאות: '* תמס הדם על ידי תרופות המכילות סולפה, באנשים שחסר להם האנזים G6PD (אנשים שאסור להם לאכול פול). לאנשים אלה אסור לקבל אופטלגין והאספירין גורמת להם לתופעות חמורות עוד יותר

  • נפיחות ובצקת של קנה הנשימה עקב שימוש בתרופות מסוימות‏[1] בחולים בעלי נטייה גנטית לבצקת
  • רגישות ל-"קריסטליו פניצילין".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דרושה דוגמה

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.