לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ניו מדיה"

נוספו 18 בתים ,  לפני 9 שנים
מ
בוט החלפות: על ידי, לעתים, אוניברסלי, גאוגר\1
מ (בוט החלפות: על ידי, לעתים, אוניברסלי, גאוגר\1)
 
וו. ראסל ניומן (פרופ' למדיה טכנולוגית) טוען כי המדיה החדשים:
* משנה את המשמעות של מרחק גיאוגרפיגאוגרפי
* מאפשרת עליה דרמטית בנפח התקשורת
* מספקת תקשורת מהירה יותר
* מאפשרת לצורות תקשורת שהיו מופרדות בעבר לחפוף ולהתמזג
 
ישנן מספר דעות חלוקות בנוגע לערכיות ולתרומה של המדיה החדשים. בהקשר הפוליטי יש החוזים כי המדיה החדשים, והאינטרנט בפרט, יביא בעתיד למרחב ציבורי דמוקרטי [[פוסטמודרניות|פוסטמודרני]], שבו האזרחים יוכלו להשתתף בדיונים פוליטיים ללא הבדלים היררכיים. מנגד יש הטוענים כי המעבר למדיה חדשה הביא לקומץ תאגידי תקשורת אוניברסאלייםאוניברסליים אשר משיגים השפעה גלובאלית חסרת תקדים, אשר עתידה להתעצם אף יותר.
 
==עקרונות הניו-מדיה==
 
===ייצוג ספרתי===
כל מוצרי הניו-מדיה, בין אם נוצרו ע"יעל ידי מחשב או שעברו המרה מחומר גלם אנלוגי, מורכבים מקוד דיגיטלי ולכן ניתן לייצג אותם באמצעות ספרות. יש לכך שתי השלכות:
 
* אובייקט ניו מדיה יכול להיות מיוצג ע"יעל ידי משוואה.
 
* כל אובייקט ניו-מדיה יכול להשתנות ע"יעל ידי מניפולציות של מחשב.
 
===[[מודולריות]]===
כתוצאה משני העקרונות הראשונים, יצירות הניו-מדיה הן לעולם לא קבועות לנצח. האובייקטים הבודדים של היצירה חשופים כל הזמן לשינויים ולמינפולציות ולכן ניתנים לצריכה באין ספור וריאציות שונות.
 
בעוד מדיה ישנים נשלטת ע"יעל ידי יוצר אחד שקובע מראש את היצירה ואת אופן וסדר הצריכה שלה כאשר היא משוכפלת ומופצת בעותקים זהים זה לזה, יצירת הניו-מדיה היא נזילה.
 
* קיים מאגר מידע על אלמנטים של המדיה וניתן להשתמש בו.
* אינטראקטיביות מבוססת תפריט.
* היפרמדיה. קישוריות באמצעות [[היפרלינק]] כך שאלמנטים עצמאים זה מזה מוכלים באותה יצירה, בניגוד למדיה ישנה בה אלמנטים שמוכלים ביצירה נהפכים לחלק אחיד ממנה.
* עדכונים תקופתיים. אפליקציות שמבצעות עדכון אוטומטי, לעיתיםלעתים אף ללא כל התערבות מצד המשתמש.
* שינוי קנה מידה. כאשר המדיה יכולה להיצרך בגודל שונה וברמות שונות של פרטים (למשל, היכולת לצפות בתכנים באיכות גבוהה או נמוכה).