לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קראטין"

נוספו 191 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
הגהה תוך שמירה על אחידות
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q223600)
מ (הגהה תוך שמירה על אחידות)
 
== מקורות קראטין לבעלי חיים ==
כמחצית מכמות הקראטין מסונתזת משלוש [[חומצות אמינו]] ([[ארגינין]], [[גליצין]] ו[[מתיונין]]) והמחצית השנייה נצרכת בעיקר מדגים טריים ובשר. רוב האנשים מקבלים כגרם אחד של קריאטיןקראטין ביום מן המזון שהם צורכים, זה בתוספת של גרם אחד שנוצר בתוצאה מתהליכים בגוף מושגים סך הכל כשני גרם קריאטיןקראטין ביום. גם בצריכת בשר מרובה לא ניתן להשיג תוספת משמעותית של קריאטיןקראטין (ב-200 גרם בקר יש כשני גרם וקצת יותר מזה בדגים). כ -95% ממנו נאגר בסופו של דבר בשרירי השלד וה ו-5% הנותרים מתפלגים בעיקר בין ה[[מוח]], ה[[לב]], ה[[אשכים]], ה[[אוזן]] הפנימית ותאי זקיק ה[[שיער|שערה]].
 
== קראטין כתוסף מזון ==
קראטין נספג בצורה טובה יותר (כ-60% יותר טוב יותר) אם הוא משולב עם [[פחמימות]] בעלות [[מדד גליקמי]] גבוה, כגון [[סוכר ענבים]]. קראטין הנוהוא תוסף התזונה היעיל והנפוץ ביותר בקרב מתאמנים, הוא תורם לעלייה ב[[מסת השריר]] ולשיפור בכוח והכלתוך בפרקפרק זמן קצרמינימלי. בקרב מתאמני חדר כושר ההשפעה הגדולה ביותר היא בקצב התקדמותם של העלייה במשקלים. קראטין מגביר את יכולת הגוף לייצר חלבונים בתוך סיבי השריר ועל ידי כךוכך להגדיל את מסת השריר. הקראטין מגביר את ספיחת המים בתאים. הגדלת ספיחת המים בשריר מאפשרת לו להכניס יותר חומצות אמינו לתאים. צבירה של אותן חומצות אמינו מאפשרת לשרירים לעבוד בצורה מאומצת יותר וכך להגביר את קצב גדילת השריר. בנוסף, הקריאטיןהקראטין גורם לכך שהגוף מסתמך פחות על מקור אנרגיה נוסף בשם [[גליקוליזה]] אשר מייצר [[חומצת חלב]] כתוצר לוואי.
 
== תופעות לוואי בצריכת קראטין כתוסף מזון ==
הקריאטין בטוח לשימוש, אולם לקיחתו בכמויות גדולות עשויה לגרום לנזק לכליות ואף לפגוע ביכולת הגוף לייצר קריאטין לבדו.
הקראטין כללקראטין כךיעילות יעילרבה בהעברת מים אל התאים התוך שרירים עד כדי שתופעת לוואיהלוואי שעלולה להגרםלהיגרם היא התכווצות שרירים שנובעתהנובעת מכךמחוסר שהאדםשתייה אינומרובה שותהבעת מספיקצריכת נוזלים כאשר הוא צורך קראטיןהקראטין.
הקראטין לוקח את המים מתוך האיברים הפנימיים ולכן אי צריכה של נוזלים יכולה להוביל לכאבי בטן. לשתייה ישנה חשיבות גבוהה בצריכה של תוסף זה.
 
== מחקרים==
32

עריכות