לדלג לתוכן

בית בן יהודה – הבדלי גרסאות

הוסרו 6 בתים ,  לפני 8 שנים
עריכה
(עריכה)
'''בית בן-יהודה''' הוא ביתו של [[אליעזר בן-יהודה]], מחייה השפה העברית אשר נבנה ב-1922. הבית ניצב ברחוב עין גדי 28 בשכונת [[תלפיות|ארנונה-תלפיות]] בירושלים. הוא בן שתי קומות, עם מרפסת קדמית רחבה בקומה השנייה הפתוחה אל הרחוב.
 
אליעזר בן-יהודה נפטר בכ"ו בכסלו תרפ"ג (16.12.1922), זמן קצר לפני שהבית הושלם, ולא זכה לעבור למעונו החדש. אשתו [[חמדה בן-יהודה|חמדה]] גרה בבית עם הילדים עד שנפטרה ב-1951. במהלך השנים הפכה חמדה את המקום למרכז להנצחת מפעלו של בן-יהודה, בו נערכו כתביו והופקו חלקי המילון שלא התפרסמו בחייו.
 
== היסטוריה ==
בשנות מלחמת העולם הראשונה שהו בני משפחת בן-יהודה בארצות הברית, ועם שובם ארצה החלה הקמת הבית ב[[תלפיות]], ביוזמה ובמימון של [[ההסתדרות העברית]] באמריקה, שהוקירה מאוד את מפעלו של בן-יהודה להחיאת השפה העברית. אלא שהוא עצמו לא זכה לגור בביתו החדש.
 
זמן קצר לאחר התחלת הבניה, בשנתב-16 בדצמבר 1922, (כ"ו בכסלו תרפ"ג) הוא הלך לעולמו. משפחתו גרה בבית עד 1951, ולאחר מכן הפכה אותו למוזיאון קטן לזכרו.
כעבור מספר שנים תרמה המשפחה את הבית ל[[עיריית ירושלים]], בתנאי מפורש שהמוזיאון ימשיך להתקיים בו. למרות ההתחייבות למלא את מצוות המשפחה, הועברו מוצגי המוזיאון לבניין העירייה, במטרה מוצהרת לפתוח שם את המוזיאון מחדש. אלא שגם הבטחה זו לא התגשמה מעולם. המוצגים לא חזרו למשפחה ועד היום אין איש יודע היכן הם נמצאים.
 
משתמש אלמוני