לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הבטחת איכות תוכנה"

הוספת מקור, SRS - הוא Software Requiremens Specifucation, not System Requirements Specification.
(הוספת מקור, SRS - הוא Software Requiremens Specifucation, not System Requirements Specification.)
'''הבטחת איכות תוכנה''' (ב[[אנגלית]]: '''Software quality assurance''', ב[[ראשי תיבות|ר"ת]]: '''SQA''') הוא מכלול הפעולות הנדרשות להבטיח את איכותה של [[תוכנה|תוכנת מחשב]], כחלק מתהליכי ה[[פיתוח תוכנה|פיתוח]] והתחזוקה שלה. תחום זה, שנהוג לראות אותו כחלק מתחום [[הבטחת איכות]] ו[[הנדסת תוכנה]], הלך והפך חשוב ברבות השנים.
 
בעבר קרו מקרים של מוות<ref>{{מקורצ-מאמר|שם = Therac-25|קישור = https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Therac-25&oldid=680174811}}</ref> כתוצאה מתוכנות שלא היו איכותיות מספיק: מטוסים שהתרסקו ומכשור רפואי שגרם נזק. בעוד שפעם לא היה נהוג להשקיע כספים בהעסקת אנשי הבטחת איכות, מהנדסי בדיקות תוכנה, ובודקי תוכנה מיומנים, הרי שכיום חברות משקיעות משאבים רבים כדי לוודא שהמוצר שהן מוציאת לשוק בטוח לשימוש ואין בו [[באג]]ים חמורים, תוך שימוש בתהליך ייצור המבטיח איכות הנדרשת מהמוצר הסופי.
 
==הבטחת איכות ובקרת איכות==
השלב הראשון ב'''הבטחת איכות תוכנה''' הוא שימוש בתהליכים מוגדרים ומתועדים של פיתוח תוכנה. כמו כל הליך ייצור, ייצור תוכנה מתחיל משלב הייזום, ממשיך דרך התכן, עיצוב, פיתוח, ותחזוקה של המוצר הסופי, וחוזר חלילה. בכל אחד משלבי מחזור החיים הזה, ננקטים אמצעים שונים ומגוונים להבטחת האיכות של המוצר הסופי.
 
דוגמה לתהליך המושפע מעקרונות הבטחת האיכות הוא שימוש ב[[תקן|תקנים]] עבור מסמכים המתעדים את הפיתוח (לדוגמה - תקן ISO-830, או [[נוהל מפת"ח]], לתיעוד דרישות המערכתתוכנה (SRS)).
 
דוגמה נוספת לתהליך שמושפע מעקרונות הבטחת האיכות הוא [[בקרת איכות|בקרת איכות תוכנה]], הלא הוא תהליך הבדיקות. השלב הראשון בבקרת איכות תוכנה הוא היכרות עם המערכת הנדרשת לבדיקה. השלב השני הוא כתיבת תסריטי בדיקה שמטרתם לבחון את כשירותם של המודלים השונים של התוכנה במצבים שונים. לעתים מתלווה לבדיקה הידנית או מחליפה אותה בדיקה באמצעות כלי בדיקה אוטומטיים (ישנם מספר מוצרים מסחריים, וגם כלים חופשיים תחת רישיון קוד פתוח, כמו CUnit/[[JUnit]]/CPPUnit לבדיקות רמת היחידה, [[BugZilla]] לניהול תקלות, וכדומה). בבדיקה מסוג זה נכתב תסריט המורץ באופן אוטומטי על ידי התוכנה במצבים שונים. בין סוגי כלי הבדיקה הקיימים ניתן לציין כלי בדיקה שמטרתם לבדוק עומסים על אתרי אינטרנט. כלים אלו מדמים כניסה של משתמשים לאתר כדי לבחון את מהירויות הגלישה בעומסים שונים.
7

עריכות