לדלג לתוכן

חשמלאי – הבדלי גרסאות

נוספו 30 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
←‏פתיח: קישורים פנימיים
מאין תקציר עריכה
מ (←‏פתיח: קישורים פנימיים)
'''חשמלאי''' הוא אדם ש[[מקצוע]]ו הוא '''חשמלאות''' - [[חיווט חשמלי]] של [[בניין (מבנה)|בניינים]], [[מכונה|מכונות]] וציוד נייח. חשמלאי עוסק בהתקנת ציוד חשמלי חדש או בתחזוקת תשתית קיימת. קיימות תחומי התמחות בחשמלאות העוסקים בתחומים ספציפיים, כגון [[חשמלאות רכב]] או [[חיווט תעופתי]].
 
במדינות רבות נדרש [[רישיון (מקצוע)|רישיון]] מהגוף הממשלתי המתאים על מנת לעסוק בחשמלאות. בישראל אחראי [[משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים]] על תחום זה, ומעניק רישיונות לחשמלאים המדורגים בדרגות שונות, בהתאם להכשרתם המקצועית. ביצוע עבודות חשמל על ידי מי שאין ברשותו רישיון מהווה [[עבירה פלילית]]. החוק בישראל מגדיר "ביצוע עבודות חשמל" כהתקנה, בדיקה, שינוי, תיקון או פירוק של מתקן חשמל כולל השגחה על ביצוע עבודות, ועריכת תוכניות טכניות לביצועה.{{הערה|[http://www.economy.gov.il/Employment/ProfessionalLicensure/Electricians/Pages/ElectriciansRegistration.aspx רישוי חשמלאים] באתר משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים}}
 
ההכשרה המקצועית למקצוע היא נדרשית עקב הסכנות הרבות בתחום, כמו [[התחשמלות]] שהיא הסיבה השלישית בשכיחותה לתאונות עבודה או נפילה מגובה, הסיבה הראשונה בשכיחותה לתאונת עבודה, גורם נפוץ לפציעה בקרב חשמלאים העובדים על עמודי חשמל או בחיבור גופי תאורה בתקרות.