לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מורפמה"

נוספו 1,058 בתים ,  לפני שנה
מ
תגית: גרשיים שגויים
אם המוספית אינה בתבנית, כלומר אינה נוספת כתוצאה מבניין של פועל או ממשקל של שם עצם, אלא התווספה חיצונית, המוספית נקראת: '''צורן נתמך''', ובלועזית '''קליטיק''' (מיוונית: נשענת). אם הצורן הנתמך נצמד לתחילת המילה הוא נקרא '''נתמך תחילי''' ובלועזית '''פרוקליטיק''', ואם הוא מצטרף לסוף המילה הוא נקרא '''נתמך סופי''' ובלועזית '''אֶנקליטיק'''. לדוגמה במילה הדקדוקית "'''בְּ'''ארגז" שני צורנים, המילית בְּ היא מוספית תחילית כלומר פרוקליטיק proclitic, ואילו במילה "ארצ'''נו'''" - שני צורנים, כשהצורן השני - שמילית השיוך ''נו'' - היא מוספית סופית - אנקליטית enclitic.
 
=== צורנים עצמאיים (חפשיים) או כבולים וצורן הבסיס ===
כאמור, מורפמות עשויות להיות '''מורפמות עצמאיות''' (נקראות גם '''צורן חפשי''') או '''מורפמות כבולות'''. למשל, בשפה האנגלית, בהרכבה (כלומר המילה המורכבת) un+break+able, המורפמה un היא כבולה, כי איננה יכולה לעמוד לבדה. לעומת זאת המורפמה break היא מורפמה עצמאית. בעברית, מורפמות השיוך והמשקל בשמות עצם, ומורפמות ההטיה בפעלים הן מורפמות כבולות, ואינן יכולות לעמוד בפני עצמן. מורפמה שיכולה לעמוד בפני עצמה נקראת גם "בסיס".
 
מורפמה עצמאית שהיא היסוד למשמעות המילה גם במקרה של צירוף מוספיות עצמאיות או כבולות נקראת '''בסיס'''.
 
=== דוגמה מסכמת ===
דוגמה המסכמת את כל סוגי הצורנים האמורים, קיימת במילה ''אנטישמית'', שמקורה בלועזית. - המילה [שם] היא ה'''בסיס'''. התחילית [אנטי] היא אמנם בעלת משמעות ולכן אולי תיחשב צורן חופשי (כלומר עצמאי), אך אינה נותנת את המשמעות למילה כולה, ולכן אינה הבסיס.
 
לכל זה מתווספות הסופיות [י] - צורן גזירה מילוני-לקסיקלי כבול, כי עתה התקבלה מילה חדשה: תפקיד ה''אלחוטאי'', שאיננו לפי משקל או בניין.
 
כך גם הסופית [ת] חסרת משמעות עצמית, לכן גם היא צורן כבול, אך הפעם דקדוקי, כי משמעותה הטיית הגרעין של מוספית זו (''אלחוטאי'') לפי מין: נקבה.
 
== ראו גם ==