מורפולוגיה (בלשנות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: חוסר פירוט, הסברים לא מספיקים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מורפולוגיה, תורת צורות הלשון היא ענף בבלשנות החוקר את מבנה המילים הקיימות בשפה מסוימת והמרכיבים שלהן, המכונים מורפמות או צורנים. המורפולוגיה חוקרת את דרכי הצטרפות הצורנים למילים, את משמעותם ואת חלוקת המילים למילים הראשוניות ולצורנים הנוספים אליהם. לפי הכללים ליצירת מילים ניתן לדעת איזה צורנים לבחור מהלקסיקון וכיצד לאחד אותם.

מורפמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מורפמה

מורפמות הם חלקי מילים שנקראים גם צורנים. הצורנים הם מעין מיליות שמתלכדות עם שמות עצם, פעלים או תואר הפועל/תואר השם, ויוצרות איתם מילים משותפות.

מורפולוגיה בשפה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפה העברית, למשל, כמו רוב השפות השמיות, היא שפה בעלת מורפולוגיה עשירה מפני שמועבר בה מידע רב באמצעות צורנים. דוגמאות לצורנים בעברית: מילות ומיליות יחס (בתוך/באמצעות=ב-, כמו=כ-, מן=מ-, אל/ל-), כינויי השיעבוד (כאשר=כש-, ש-), נטיות הפועל לציון גוף, מין, מספר, זמן ומושא (פגשתיו=פגשתי אותו), הטיות השם לציון מין, מספר ושייכות (מחברותינו=מחברות שלנו), ועוד. שורשים בניינים ומשקלים הם סוגים מיוחדים של מורפמות.

מנועי חיפוש מורפולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל החיפוש באינטרנט מתבצע בצורה לא מורפולוגית ונדרשים פיתוחי תוכנה ייחודיים כמו זה של מילון מורפיקס על מנת לאפשר חיפוש מורפולוגי חכם בעברית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.