לדלג לתוכן

מרד ינואר – הבדלי גרסאות

נוספו 1,119 בתים ,  לפני שנה
פרטים נוספים על המרד, על התמיכה בו מחוץ לרוסיה ופולין וטענת רוסיה שזהו עניין פנימי שלה.
(פרטים נוספים על המרד, על התמיכה בו מחוץ לרוסיה ופולין וטענת רוסיה שזהו עניין פנימי שלה.)
'''מרד ינואר''' (ב[[פולנית]]: '''powstanie styczniowe''') היה התקוממות של המיעוט הפולני בשטחה של [[האימפריה הרוסית]], התקוממות שפרצה ב-22 בינואר [[1863]]. ההתקוממות אירעה באזורים המהווים כיום את [[פולין]], [[ליטא]], [[לטביה]], [[בלרוס]], חלקים מ[[אוקראינה]] וחלקים ממערב [[רוסיה]]. ההתקוממות הסתיימה עם תפיסתם של אחרוני המורדים, בשנת [[1865]].
 
בינואר [[1863]] ההתקוממות כיסתה את ממלכת פולין, בפברואר היא התרחבה לליטא, באפריל ובמאי הגיעה לאזור [[דאוגאוופילס]] ו[[ויטבסק]] כמו גם למחוז [[קייב]] . מתנדבים, כלי נשק ואספקה ​​הגיעו מ[[גליציה]] ומ[[המחיצה הפרוסית]]. הגיעו גם מתנדבים מ[[איטליה]], [[הונגריה]], [[צרפת]] ו[[רוסיה]].
ההתקוממות החלה כמחאה ספונטנית של צעירים פולנים נגד גיוס החובה לצבאו של ה[[צאר]] הרוסי. למרד הצטרפו קצינים בכירים ממוצא פולני וליטאי. המתקוממים היו נחותים במספרם ובחימושם ביחס לצבא הרוסי, ועברו במהרה למלחמת [[גרילה]]. הם לא זכו לניצחונות צבאיים בולטים ולא כבשו ערים ראשיות או נקודות צבא מבוצרות. בין המתקוממים היו יהודים שלחמו בגדוד על שם [[ברק יוסלביץ']].{{הערה|[http://www.yadvashem.org/yv/he/exhibitions/communities/plonsk/before_holocaust.asp על השתתפותם של יהודים] מ[[פלונסק]] במרד, באתר [[יד ושם]]}}
 
ההתקוממות החלה כמחאה ספונטנית של צעירים פולנים נגד גיוס החובה לצבאו של ה[[צאר]] הרוסי. למרד הצטרפו קצינים בכירים ממוצא פולני וליטאי. המתקוממים היו נחותים במספרם ובחימושם ביחס לצבא הרוסי, ועברו במהרה למלחמת [[גרילה]]. הם לא זכו לניצחונות צבאיים בולטים ולא כבשו ערים ראשיות או נקודות צבא מבוצרות. בין המתקוממים היו יהודים שלחמו בגדוד על שם [[ברק יוסלביץ']]. הדיפלומטיה הרוסית טענה כי המרד הוא פרשתה הפנימית וכי התנועה הפולנית מכוונת לסדר האירופי. עם זאת, חשיפת הוועידה הרוסית-פרוסית מ- 8 בפברואר [[1863]] בנושא הזדהות עם פולנים, הפכה את ההתקוממות לבינלאומית ואפשרה למעצמות המערב להשתלט על היוזמה הדיפלומטית<ref>{{קישור כללי|כתובת=http://muzhp.pl/pl/c/983/powstanie-styczniowe|הכותב=prof. Jerzy Zdrada|כותרת=Powstanie styczniowe|אתר=MUZEUM HISTORI POLSKI|תאריך=}}</ref>{{הערה|[http://www.yadvashem.org/yv/he/exhibitions/communities/plonsk/before_holocaust.asp על השתתפותם של יהודים] מ[[פלונסק]] במרד, באתר [[יד ושם]]}}
 
בראש ההתקוממות הצבאית עמד [[לודוויג מרוסלבסקי]]. לאחר מספר הספדים בשדה קרב הוא נמלט ל[[צרפת]] ובראש הכוח הועמד [[מריאן לנגביץ']].
1,338

עריכות