לדלג לתוכן

ירידת מים: הבדלי גרסאות

נוספו 4 בתים ,  לפני 7 חודשים
מ
מאד-מאוד (דרך WP:JWB)
מ (שוחזר מעריכות של 79.179.70.64 (שיחה) לעריכה האחרונה של Ovedc)
מ (מאד-מאוד (דרך WP:JWB))
 
* היסטוריה קודמת של ירידת מים מוקדמת.
 
באופן כללי, ירידת מים מהווה כשלעצמה סיבה ל[[לידה מוקדמת]], [[צניחה של חבל הטבור]], [[היפרדות שליה]] וזיהום תוך רחמי (כוריואמניוניטיס). אם ירידת המים מתרחשת מאדמאוד מוקדם בהריון (טרם שבוע 26) הדבר עלול להביא לבעיות שונות אצל העובר, לרבות היפופלזיה ריאתית (מי השפיר נדרשים לצורך בשלות והתפתחות הריאות).
 
== קליניקה ==
אם לא נמצא נוזל בנרתיק, יש לבחון האם קיים דלף באמצעות הנחת פד סופג באזור, או לבקש מהמטופלת להשתעל למשל כדי לבחון האם קיימת דליפה של מי שפיר.
 
לעיתים לא ניתן להוכיח כי הייתה אכן ירידת מי שפיר מוקדמת, אולם הסיפור הקליני מחשיד מאדמאוד לכך שאכן הייתה ירידת מים. במקרים כאלו ניתן לבצע דיקור של מי השפיר (אמניוצנטזיס) ולהזריק תמצית אינדיגו כרמין כחולה. אם הפד נצבע בכחול, זוהי אינדיקציה לכך שיש דליפה של מי שפיר.
 
'''בדיקה פיזית''': כאשר יש הוכחה לכך שהייתה ירידת מים מוקדמת, יש לבחון האם קיימים סימנים לזיהום. בכל מקרה, הבדיקה נעשית באמצעות ספקולום סטרילי בלבד. אם יש חשד לזיהום מי השפיר (כוריואמניוניטיס) יש חשיבות ראשונה ליילוד העובר, לא משנה מהו גיל ההריון. יילוד העובר עדיף במקרים כאלו על פני השארתו ברחם. המזהמים העיקריים הם E קולי, GBS, סטרפטוקוקים ואנארובים נוספים. סימנים לזיהום מי השפיר כוללים חום אימהי, [[לויקוציטוזיס]], רגישות רחמית, ריח רע של מי השפיר ו[[טכיקרדיה]] אימהית (דופק מעל 100) או עוברית (דופק מעל 160).