לדלג לתוכן

גלובליזציה פוליטית – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
מ (בוט החלפות: חויב;)
אין תקציר עריכה
סופה של המלחמה הקרה והתפוגגותו של המתח הבין גושי איפשרו ל[[או"ם]], בסיוע גורמים נוספים, למלא את תפקידו המקורי כשומר השלום העולמי. עקב כך, מלחמות בין מדינות הפכו לעניין מסוכן ולא כדאי, שכן המדינה היוזמת הסתכנה במגוון סנקציות, החל מ[[אמברגו|כלכליות]] ועד להתערבות צבאית.
 
עם זאת, שינויים אלו לא השפיעו על היתכנותם של סכסוכים מקומיים בתוך גבולותיהן של מדינות, ולכן תקופה זו מאופיינת בריבוי של סכסוכים כאלה, שאף לובשים לעתים אופי אלים במיוחד (דוגמת [[רצח העם ברואנדה]] והמלחמה ב[[יוגוסלביה]] לשעבר). כוחות בינלאומיים ניסו להתערב גם במלחמות מסוג זה, אך לרוב עשו זאת בצורה חלקית ביותר ובחוסר הצלחה{{שוליים|3}}<ref>יוצא דופן בולט לטענה זו הוא הסכסוך ביוגוסלביה לשעבר, שם הראו כוחות נאטו נחישות רבה בדיכוי מלחמת האזרחים. ליוצא דופן זה הסברים רבים, אך רובם מתמקדים במוצא האתני האירופאי של הנלחמים ובקרבתם למרכז אירופה.</ref>.
 
לאחר [[פיגועי ה-11 בספטמבר]] הכריזה ארצות הברית מלחמה על הטרור, מלחמה זו גרמה לנסיגה משמעותית בתהליך זה. לקראת [[מלחמת עיראק]] אמנם עשתה ארצות הברית מאמצים לזכות בתמיכה בינלאומית אולם כשמאמצים אלו נכשלו, היא לא נסוגה ויצאה בכל זאת למלחמה.
 
== הערות שוליים ==
<references />
 
==ראו גם==
21,729

עריכות