לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עוזר פרלמנטרי"

נוספו 7,011 בתים ,  לפני 13 שנים
אין תקציר עריכה
(דף חדש: {{להשלים|כל הערך=כן}} העוזר הפרלמנטרי הוא עוזרו ויד ימינו של חבר הכנסת, המסייע לו במכלול עבודתו הפרלמ...)
 
{{בעבודה אקדמית|קורס=פוליטיקה ישראלית באוניברסיטת בר-אילן|יעד=4.4.08}}
{{להשלים|כל הערך=כן}}
 
העוזר הפרלמנטרי הוא עוזרו ויד ימינו של [[חבר הכנסת]]הפרלמנט באותה מדינה, המסייע לו במכלול עבודתו הפרלמנטרית. ב[[ישראל]] זכאי כל חבר כנסת לשני עוזרים פרלמנטריים, ו[[יושב ראש הכנסת]] זכאי לשלושה.
 
==תפקידו של העוזר הפרלמנטרי בישראל==
ב[[ישראל]] זכאי כל חבר כנסת לשני עוזרים פרלמנטריים, ו[[יושב ראש הכנסת]] זכאי לשלושה.
העוזר הפרלמנטרי הוא יד ימינו של חבר הכנסת בעבורו הוא עובד, ומהווה חלק בלתי נפרד מתפקודו בפרלמנט ומחוצה לו. ייתכנו שינויים בפרטי התפקיד לפי חבר הכנסת, אולם בין היתר מבצע העוזר הפרלמנטרי את הבאים:
* ניהול יומן הפגישות של חבר הכנסת
 
 
==מעמד העוזר הפרלמנטרי בישראל==
מעמדם של העוזרים הפרלמנטריים ב[[הכנסת|כנסת]] אינו קבוע בחוק, אלא נקבע בהחלטות של [[ועדת הכנסת]]. בשנת [[1996]] נקבע שכל [[חבר כנסת]] רשאי להעסיק עד שני עוזרים לצורך עבודתו הפרלמנטרית. העוזרים הפרלמנטריים הם עובדים של חבר הכנסת ואינם נחשבים לעובדי הכנסת, ולכן גם אינם מוכרים כעובדי מדינה, שלא כמו [[עוזר שר|עוזרי השרים]] ב[[ישראל]]. חבר הכנסת הוא אפוא מעסיקו של העוזר פרלמנטרי, ובכל שנה עליו לחתום עמו על חוזה עבודה; הוא אשר מגדיר את תפקידו לפי צרכיו ושיקוליו.
הכנסת, באמצעות ועדת הכנסת, קובעת את שכרם של העוזרים הפרלמנטריים ומשלמת אותו ישירות לעוזרים עצמם. אחד משני העוזרים מוגדר '''"עוזר בכיר"''', ועליו להיות בעל תואר אקדמי או בעל ותק של ארבע שנות עבודה לפחות כעוזר פרלמנטרי. אין הגבלה של משך הזמן שבו עוזר פרלמנטרי יכול להחזיק במשרתו. עם זאת, כאשר נפסקת כהונתו של חבר הכנסת (בשל התפטרותו או אי-בחירתו לתקופת כהונה נוספת) או כאשר הוא מתמנה ל[[שר]] או ל[[סגן שר]], גם חוזה העבודה של עוזרו הפרלמנטרי מגיע לסיומו.
במסגרת [[תקנון האתיקה]] של הכנסת קיים סעיף המנחה כי "חבר הכנסת יסתייע בעוזרים הפרלמנטריים שלו לצורך מילוי תפקידו כחבר כנסת באופן סביר".
 
על פי תקנות ה[[כנסת]] עוזר פרלמנטרי אחד יועסק כעוזר מינהלי והעוזר השני יועסק כעוזר מקצועי. כאשר "עוזר הבכיר" יוגדר כעוזר המקצועי.
 
== העוזר הפרלמנטרי בארצות הברית==
הקונגרס [[בארצות הברית]] מורכב משני בתים: [[הסנאט]] ו[[בית הנבחרים]]. הבתים מעמידים לרשות נבחרי העם תקציבים לצורך ניהול המשרדים ואיושם על ידי צוות עוזרים המכונים "צוותים אישיים" (Personal staffs). אולם, ישנה חלוקה בין [[הסנאט]] ל[[בית הנבחרים]], כאשר תקציבם של חברי בית הנבחרים הינו קבוע ושל חברי הסנאט משתנה על פי גודל האוכלוסיה שאותה הוא מייצג.
ה"צוותים האישיים" כוללים עוזרים מנהליים, עוזרים לענייני חקיקה ו"אנשי שטח".המאיישים את משרדיהם גם מחוזות הבחירה וגם בקונגרס בוושינגטון. נוסף על אלה ישנם על פי רוב גם יועצי תקשורת, מנהלים, מזכירים ובעלי תפקיד אחרים.
 
'''עוזרים מנהליים''' תפקידם לנהל את את משרדם של חברי הקונגרס- מענה על מכתבים, תיאום פגישות וניהול המשרד.
 
'''עוזרים לענייני חקיקה''' תפקידם לעסוק בהכנת הצעות חוק ותיקוני חקיקה, סיוע בגיבוש מסמכי עמדה וניהול מדיניות, כתיבת נאומים ואף לעיתים לייצג את חבר הקונגרס בועדות שהחבר אינו יכול להגיע אליהן ועוד.
 
'''אנשי השטח''' תפקידם המרכזי הוא שמירת הקשר עם ציבור הבוחרים שאותם חבר הקונגרס מייצג, טיפול בפניות הציבור וובקשות לסיוע ופתרון בעיות פרטיקולריות. לכן עבודתם שוכנת במחוזות הבחירה של אותו חבר קונגרס.
חברי הקונגרס הם אלה ששוכרים את שירותיהם של עוזריהם האישיים, והם אלה שמחליטים על משך העסקתם.
לחבר בית הנבחרים יש בממוצע כ-22 אנשי צוות ולסנטור יש בממוצע למעלה מ-40 אנשי צוות.
 
== העוזר הפרלמנטרי באוסטרליה ==
 
הפרלמנט הפדרלי של אוסטרליה מורכב משני בתים: [[סנאט]] ו[[בית נבחרים]]. חברי הפרלמנט מחזיקים באנשי צוות שבהם יועצים ואנשי ניהול, המקבילים ל"עוזרים הפרלמנטרים". כל חבר פרלמנט מקבל מימון להעסקתם של שלושה עוזרים במשרה מלאה, אלא אם אזורי הבחירה אותם הם מייצגים גדולים במיוחד ואז הם זכאים להעסיק עוזר רביעי.בנוסף לכך ישנם מספר תפקידים אשר חברי פרלמנט מכהנים בהם אשר מקנים זכות להעסקתו של עוזר נוסף.
 
== העוזר הפרלמנטרי בבריטניה==
 
הפרלמנט של בריטניה מורכב משני בתים: [[בית הלורדים]] ו[[בית הנבחרים]]. עוזריהם של חברי בית הלורדים מועסקים על בסיס חוזר אישי אצל הלורדים עצמם או אצל מפלגותיהם. אולם, הבית המחוקק הוא בית הנבחרים ואף שם חוזה ההעסקה הוא בין חבר פרלמנט לבין עוזרו.
בבריטניה ישנם סוגים שונים של עוזרים פרלמנטרים:
 
'''Office Managers Senior& Junior Secretaries'''- תפקידם הוא תפקיד אדמיניסטרטיבי במהותו, ניהול שוטף של המשרד, תכתובות עם גורמי חוץ וניהול יומנו של חבר הפרלמנט.
 
'''Caseworkers'''- אחראים על הקשר בין חבר הפרלמנט לבין ציבור בוחריו, מתן מידע, ייעוץ וסיוע בנושאים כלכלים וחברתיים תוך תיאום עם כלל הרשויות, במטרה לפטור בעיות פרטניות.
 
'''Research/Parlamentary Assistants'''- עוזרים אלו עסוקים יותר בניתוח ומחקר סוגיות הקשורות לעבודה הפרלמנטרית, הם בדרך כלל בעלי תואר שני ויותר. הבכירים שבהם אף ממונים על הקשר עם חברי שדולות, תקשורת ועם המפלגה.
ישנם, גם עוזרים פרלמנטרים שאינם מועסקים בשכר,הן במחוזות והן בפרלמנט. הם בעיקר סטודנטים מאנגליה, ומקבלים מספר הטבות כגון חניה, טלפון וכדו' אך אין מעמדם שווה למעמדם של שאר העוזרים המצויינים לעיל.
 
==מעמד העוזר הפרלמנטרי בישראלבגרמניה==
הפרלמנט של גרמניה מורכב משני בתים: '''הבונדסרט''' המייצג את האינטרסים של 16 המדינות המרכיבות את גרמניה. תנאי מוקדם להיותם חברים בבית זה הוא היותם חברי ממשל במדינה ממנה הם נשלחו. לכן, לחברי הבונדסרט אין עוזרים פרלמנטרים מתוקף תפקידם זה, אלא, כל סיוע כספי ולוגיסטי שלהם הם צריכים הם מקבלים מהממשל המקומי ממנו הם נשלחו.
 
'''הבונדסטג'''- החברים בו מחזיקים בעוזרים פרלמנטרים מתוקף תפידם כחברי פרלמנט.
 
תפקידם הוא לסייע בכל הקשור לעבודה הפרלמנטרית עצמה, סוג עבודה זו נקבעת על ידי חבר הפרלמנט אשר בוחר את עוזריו על פי שיקוליו וצרכיו האישיים, הם יכולים להחליט אם הם מעוניינים בפקידים, מזכירות, אנשי מחקר וכדו'. וחוזה העבודה שלהם מוא יהנו אישי ין העוזר וחבר הפרלמנט.
 
== העוזר הפרלמנטרי בפינלנד ==
 
בניגוד לרוב מדינות העולם פינלנד העוזרים הפרלמנטרים מועסקים מבחינה פורמאלית על ידי הפרלמנט עצמו,כל חבר פרלמנט זכאי להעסיק עוזר אחד. תפקידם הוא לסייע לחברי הפרלמנט בעבודות משרד ובמתן שירותי מזכירות, לבוא במגע עם קבוצות אינטרס חוץ- פרלמנטריות ומחקר ואיסוף חומר על כל הקשור בעבודה הפרלמנטרית השוטפת.
== קישורים חיצוניים ==
 
* [http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m00915.pdf מעמדם, תפקידם ותנאי העסקתם של עוזרים פרלמנטריים], אתר הכנסת {{PDF}}
 
* [http://www.nevo.co.il/Law_word/law01/190_053.doc] המאגר המשפטי הישראלי.
9

עריכות