לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "כתב (מקצוע)"

נוספו 1,954 בתים ,  לפני 13 שנים
איחוד מתוך הערך כתב שטח
מ
(איחוד מתוך הערך כתב שטח)
[[תמונה:Reporter.jpg|200px|ממוזער|שמאל|כתבת טלוויזיה]]
'''כתב''' הוא [[עיתונאי]], העוסק באיסוף [[אקטואליה|חדשות]] והפיכתן לידיעה ב[[אמצעי תקשורת]] שהוא עובד למענו: [[עיתון]], [[רדיו]], [[טלוויזיה]] וכדומה. במצעי תקשורת גדולים מוקצה לכתב תחום סיקור מסוים, כגון ענייני [[צבא]] (כתב צבאי), ענייני [[כלכלה]] (כתב כלכלי), ענייני פלילים (כתב פלילי) וכדומהועוד. חלוקה אחרת היא לפי אזור גאוגרפי: כתב בנגב, כתב בלונדון וכדומהוכן הלאה.
 
הכתב עושה עבודת שטח של איסוף ידיעות, על פי הנחיה ספציפית של העורך, המבקש ידיעה בנושא מסוים, ביוזמת הכתב , בהתאם למנדט הכללי שיש לו בתחום פעולתו, בעקבות [[הודעה לעיתונות]] הנשלחת אליו, או ביוזמת הציבור, הפונה לכתב ומסב את תשומת לבו לנושא בעל עניין.
 
הידיעה שמסר הכתב מועברת למערכת, שם היא עוברת שלבים שונים של עריכה (עריכה עניינית, עריכה לשוניתולשונית), ולעתים משולב מידע שהגיע מכתבים אחדים לכלל ידיעה אחת. בדרך כלל מצוין שמו של הכתב על ידיעה שמסר.
 
==ראוכתב גםשטח==
 
* [[כתב שטח]]
'''כתב שטח''' (קורספונדנט) הוא [[עיתונאי]] המעביר מידע עדכני ממקומות מרוחקים למערכות [[אמצעי התקשורת]] הקשורים אליו: [[עיתון]], [[טלוויזיה]], [[רדיו]] ו[[אינטרנט]]. הוא מהווה מקור חשוב להצגת מידע באמצעי התקשורת. הפופולריות של הקורספונדנטים, בייחוד מאזורי לחימה, משפיע עם ההפצה ושיעורי האזנה של אמצעי התקשורת. המדווח הנמצא במקום התרחשות נמצא לעתים בסכנה.
 
ההבדל בין [[כתב (מקצוע)|כתב]] לבין כתב שטח הוא בכך שכתב השטח נוהג לצרף לדיווח התרשמות אישית ממה שהוא צופה. לעומתו, הכתב עוסק בתאור העובדות בלבד.
 
מקור השם קורספונדנט הוא מהנוהג שהיה בזמנו לשלוח מידע מעין זה באמצעות ה[[דואר]].
 
מבחינים בסוגים שונים של כתבי שטח:
* קורספונדנט מלחמה יוצא לאזורי לחימה. מקובל כי יצא לשם [[עיתונאי]] המכיר את אתרי הלחימה ואת השותפים בלחימה ויכול לספק פרשנות.
* קורספונדנט זר המעביר מידע ממדינה זרה.
* ב[[בריטניה]] הכוונה לקורספונדנט היא למומחה בתחום מסוים כגון בריאות, לעומתו הכתב מוסר מידע ללא הכרת הרקע של הידיעה.
 
תיאור עבודתו של קורספונדנט מופיע בספרו של [[ז'ול ורן]] "[[מיכאל סטרוגוב]]". מתוארת מלאכתם של שני קורספונדנטים בימי הפלישה הטטרית לסיביר וניתוקה מעיר הבירה. שליח הצאר יוצא בשליחות לסיביר ושני הקורספונדנטים יוצאים בעקבותיו.
 
[[קטגוריה:מקצועות]]