לדלג לתוכן

גלובליזציה פוליטית – הבדלי גרסאות

מ
בוט החלפות: סוציאליים;
מ (בוט החלפות: פיגועי 11 בספטמבר;)
מ (בוט החלפות: סוציאליים;)
 
מספר גורמים חוברים כדי להחליש את כוחה של המדינה. חוקרים שונים מונים את הגורמים שלהלן כמשפיעים על אובדן כוח זה:
;שינויים כלכליים : השינויים הכלכליים שפורטו לעיל השפיעו השפעה עמוקה על יכולתה של המדינה לשלוט במדיניותה הכלכלית. הסכמי הסחר מנעו מהמדינה את היכולת לשלוט על המכסים ובכך לבחור האם להגן על התעשייה שלה. השינויים בשוק המטבעות הבינלאומי אילצו את המדינה לוותר על רגולציה של המטבע שלה, כדי שתהנה מפירות סחר זה ו'המירוץ לתחתית' אילץ אותה לוותר על חוקי עבודה על מנת לשמור על שכר נמוך ועל חוקים סוציאליםסוציאליים כדי להוריד מיסים, כל זאת כדי למשוך משקיעים פוטנציאלים או למנוע את עזיבתם של משקיעים קיימים.
;תקשורת : השינויים הטכנולוגיים הביאו לשינויים דרמטיים באופיה של [[תקשורת המונים|תקשורת ההמונים]]. הופעתה של [[תקשורת לווינים]] הביאה לצמיחתן של רשתות תקשורת כלל עולמיות ולשידורי [[טלוויזיה]] באמצעות לווין. סוגי שידור אלו, בניגוד לקודמיהם, לא נשלטו על ידי המדינה וזו אף לא יכלה להפעיל עליהם [[צנזורה]] ברוב המקרים, ובכך איבדה המדינה את המונופול על עיצוב המידע המגיע לאזרחים.
:שינוי חשוב נוסף בתחום התקשורת הוא הופעתו של ה[[אינטרנט]]. עוד יותר מרשתות התקשורת, איפשר האינטרנט לאזרחי המדינה נגישות למידע שאינו נשלט או מבוקר על ידי המדינה. ניסיונות שנעשים במדינות שונות לחסום אתרים מסוימים ברשת (לרוב של האופיזיציה) נכשלים על פי רוב.
271,876

עריכות