מייפלאוור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: החלק ההיסטורי דל, החלק התיירותי מפורט מדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ה"מייפלאוור" בנמל פלימות' בציור משנת 1882
מושבת פלימות' המשוחזרת
סלע פלימות'

מייפלאוור הייתה ספינת מהגרים אנגלית, אשר נשאה את "האבות העולים" מפלימות', אנגליה אל "העולם החדש" בשנת 1620. על סיפונה היו 102 נוסעים, ביניהם 19 נשים ו-33 ילדים. מסעם הפך לסיפור אייקוני באנלים מוקדמים של היסטוריה אמריקאית על מוות והישרדות בתנאים החורפיים הקשים של ניו אינגלנד. לפני ההפלגה, הבדלנים ביקשו אישור מחברת ווירג'יניה להקים מושבה חדשה והוקצו חלקת אדמה, או "פטנט", דרומית לקו רוחב 41-צפון, קרוב לנהר ההדסון. בגלל רוחות חלשות ומקרה של כמעט-טביעה על שרטונים ליד קייפ קוד, הם נאלצו לעגון צפונית מאוד ליעדם המתוכנן. משום שתנאי הפטנט לא חלו על המקום בו החליטו להקים את מושבם, היו דאגות שמספר נוסעים, בלי הרגשת מחויבות להסכם, יעזבו את הקבוצה. ב-11 בנובמבר, 41 מהנוסעים הזכרים על הספינה חתמו על אמנה ליצור מערכת של ממשל-עצמי. מסמך זה הנקרא אמנת המייפלאואר, מהווה דוגמה מתמשכת לשלטון-עצמי ושימשה השראה לחוקת ארצות הברית ולחוקות מדינותיה השונות.

הספינה והמסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע המייפלאוור

המייפלאוור הייתה ספינת מסע אשר העבירה סחורות בין אנגליה, צרפת ומדינות אירופאיות נוספות. משערים שאורכה היה בין 27 ל-33 מטרים, רוחבה - כ-7.5 מטרים, ונפחה היה 180 טון.

ב-6 בספטמבר 1620 יצאה המייפלאוור למסעה מנמל פלימות' שבאנגליה לעבר חופי אמריקה, לאזור נהר הדסון. ברם, הספינה סטתה ממסלולה, וכעבור 65 ימים, ב-11 בנובמבר עגנה ליד קייפ קוד שבמסצ'וסטס. לאחר שנוסעי הספינה חתמו על "אמנת המייפלאוור" המפורסמת, הם ירדו לחוף וייסדו את מושבת פלימות', שהייתה למושבה הקבועה הראשונה באזור ניו אינגלנד. כיוון שנוסעי המייפלאוור היו למעשה תושביה הראשונים של ארצות הברית לעתיד לקום, בארצות הברית דהיום מנסים אנשים רבים למצוא את אבותיהם ביניהם.

ב-5 באפריל 1621 יצאה הספינה לדרכה חזרה, ובשנת 1623 היא פורקה. יש הטוענים כי "אסם המייפלאוור" שבבקינגהאמשיר בנוי מעצי הספינה.

אחרית המייפלאוור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המייפלאוור הפכה לשם דבר בתרבות האמריקאית ולסמל של חלוציות ונכונות לעזוב הכול למען התחלה חדשה. מקומות ודברים רבים בארצות הברית נקראים על שמה של המייפלאוור.

בשנת 1956 הורדה לים ספינת-העתק של המייפלאוור, "מייפלאוור II", אשר חזרה על המסע ההיסטורי מאנגליה לארצות הברית. הספינה היא העתק מדויק של המייפלאוור המקורית, אם כי היא הייתה מצוידת בטכנולוגיה מודרנית, לדוגמה, תאורה חשמלית. כיום, המייפלאוור II מוצגת לקהל הרחב בפלימות', מסצ'וסטס.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתניאל פילבריק, מייפלאוור: הסיפור האמיתי שמאחורי המיתוס, הוצאת אריה ניר, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מייפלאוור בוויקישיתוף