לדלג לתוכן

מכפלה (תורת הקטגוריות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במתמטיקה, ובמיוחד בתורת הקטגוריות, מכפלה של אובייקטים בקטגוריה היא הכללה של בניות שונות במתמטיקה, כגון מכפלה קרטזית של קבוצות, מכפלה ישרה של חבורות, מכפלה של מרחבים טופולוגיים וכו'. במהותה, מכפלה של זוג אובייקטים היא "האובייקט הכללי ביותר" שיש ממנו מורפיזם לכל אחד מזוג האובייקטים.

נניח כי C היא קטגוריה וכי היא משפחה של אובייקטים ב-C. המכפלה של הקבוצה היא אובייקט X ביחד עם אוסף מורפיזמים (הנקראות ההטלות הקנוניות, שהן לעיתים קרובות, אם כי לא תמיד אפימורפיזמים) אשר מקיימים את התכונה האוניברסלית הבאה: לכל אובייקט Y ואוסף מורפיזמים קיים מורפיזם יחיד כך שלכל מתקיים . במילים אחרות, לכל i הדיאגרמה הבאה היא דיאגרמה קומוטטיבית:

התכונה האוניברסלית של מכפלה
התכונה האוניברסלית של מכפלה

במילים אחרות, X הוא אובייקט סופי בקטגוריה עם המורפיזמים המתאימים (כך שהדיאגרמה המתאימה קומוטטיבית).

אם משפחת האובייקטים מכילה רק שני איברים, נהוג לסמן את המכפלה ב, ואז התכונה האוניברסלית מבוטאת על ידי הדיאגרמה הקומוטטיבית הבאה:

התכונה האוניברסלית של מכפלת זוג אובייקטים
התכונה האוניברסלית של מכפלת זוג אובייקטים

המורפיזם היחיד f ההופך את הדיאגרמה לקומוטטיבית מסומן לעיתים ב<f1,f2>.

  • בקטגוריה של קבוצות, המכפלה היא פשוט מכפלה קרטזית של אוסף הקבוצות. בהינתן משפחה של קבוצות Xi, המכפלה מוגדרת על ידי:

וההטלות הקנוניות הן

בהינתן קבוצה כלשהי Y ואוסף של פונקציות

המורפיזם האוניברסלי f נתון על ידי

  • בקטגוריה של מרחבים טופולוגיים, המכפלה נתונה על ידי מכפלה של מרחבים טופולוגיים. כקבוצה, המכפלה שווה למכפלה הקרטזית של הקבוצות מהן מורכבים המרחבים הטופולוגים, והטופולוגיה היא הטופולוגיה החלשה ביותר בה ההטלות הן פונקציות רציפות. ההטלות הן, שוב, כמו בקטגוריה של קבוצות, ועקב בחירת הטופולוגיה על המכפלה הן מהוות פונקציות רציפות, ולפיכך מורפיזמים בקטגוריה של מרחבים טופולוגיים.

קיום ויחידות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא בכל קטגוריה C קיימת לכל משפחה מכפלה. אם קיימת המכפלה אז היא יחידה במובן הבא: אם ו- הן זוג מכפלות של המשפחה אז קיים איזומורפיזם יחיד כך ש .

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכפלה בוויקישיתוף
  • מכפלה, באתר MathWorld (באנגלית)