מלך ירדן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלך ירדן
איוש נוכחי עבדאללה השני
תאריך כניסה לתפקיד 7 בפברואר 1999
תחום שיפוט ירדן
ייסוד המשרה 1921
איוש ראשון עבדאללה הראשון
סמל ירדן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של ירדן

מלך ירדן הוא ראש בית המלוכה השולט על שטחי מדינת ירדן. המונרכיה הירדנית החלה בשנת 1921 וכוננה בעזרתם של הבריטים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם הראשונה, המריד השריף חוסיין בן עלי את חצי האי ערב כנגד האימפריה העות'מאנית, במה שכונה המרד הערבי, ובכך סייע בהפלת האימפריה. חוסיין בן עלי המליך את עצמו למלך חג'אז, והבריטים שקיבלו מנדט על עיראק ועבר הירדן החליטו לשתף אותו בשלטון האזור בתמורה לעזרתו נגד הטורקים במהלך המלחמה הגדולה.

פייסל הראשון, בנו השני של חוסיין בן עלי, הומלך למלך הראשון של עיראק והקים את הממלכה ההאשמית של עיראק, ועבדאללה הראשון, בן נוסף של חוסיין בן עלי, הומלך למלך הראשון של ירדן והקים את הממלכה ההאשמית של ירדן. בכך חיזק בית המלוכה ההאשמי את שליטתו באזור הצפוני אותו קיבלו הבריטים במנדט שלהם, זאת מול כוחו העולה של בית סעוד שהצליח לכבוש את כל השבטים באזור הדרומי של חצי האי ערב.

בניגוד לבית המלוכה בעיראק, בו הודחו שליטיו בהפיכה צבאית היות שהשליטים היו זרים לעם, המלוכה הירדנית ביססה את עצמה במדינה וקיבלה תמיכה רחבה בעם [דרוש מקור]. הגאווה העממית במלכים והשלטון החכם של המנהיגים הצליח לתת ביטחון הן להנהגה והן לתושבים, מה שיצר מאוחר יותר מדינה ריבונית ירדנית תחת שלטון המשפחה ההאשמית האהודה.

סמכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ירדן היא מונרכיה חוקתית. עם זאת, למלך מוקנית סמכות מבצעת ומחוקקת מעט יותר ממה שקורה בדרך כלל למלוכים חוקתיים. הוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים הירדני וממנה את ראש ממשלת ירדן ומנהלי סוכנויות הביטחון. הוא גם ממנה את חברי הבית העליון, הסנאט, וכן את חברי בית המשפט החוקתי.

מלכי ירדן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שושלת מלכי ירדן היא ענף מרכזי של השושלת ההאשמית. ראשיתה במלך עבדאללה הראשון, בנו השני של אבי השושלת חוסיין בן עלי, אמיר מכה ומלך חג'אז. לאחר עבדאללה הראשון עברה המלכות בירושה לבנו, לנכדו ולנינו (מלך ירדן הנוכחי עבדאללה השני).

מלכי ירדן
מס' דיוקן שם

(תקופת חיים)

תקופת מלוכה
התחלה סיום
1 עבדאללה הראשון

عبد الله الأول

(1882–1951)

25 במאי 1946 20 ביולי 1951

נרצח

2 טלאל

طلال

(1909–1972)

20 ביולי 1951 11 באוגוסט 1952

התפטר

3 חוסיין

حسين

(1935–1999)

11 באוגוסט 1952 7 בפברואר 1999
4 עבדאללה השני

عبد الله الثانى

(1962–)

7 בפברואר 1999 מכהן

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]