מנעול חכם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מנעול חכםאנגלית: Smart Lock), הוא מנעול אלקטרו-מכני (אנ'), שמטרתו נעילה ופתיחה של דלת באמצעות קבלת הוראות ממכשיר מורשה באמצעות פרוטוקול אלחוטי ומפתח קריפטוגרפי. בנוסף, המנעול מפקח על הגישה וכן שולח התרעות כאשר מתרחשים אירועים חריגים כמו ניסיון פריצה. מנעול חכם הוא חלק מבית חכם[1].

Nuki Smart Lock.jpg

מרבית המנעולים החכמים מותקנים על מנעולים מכנים פשוטים, והם למעשה משדרגים את המנעול הרגיל. מנעולים חכמים, כמו מנעולים מסורתיים, זקוקים לשני חלקים כדי לעבוד: המנעול והמפתח. במקרה של מנעולים אלקטרונים, המפתח אינו מפתח פיזי, אלא טלפון חכם או מפתח מיוחד המיועד לכך במפורש, אשר מבצע באופן אלחוטי את האימות הדרוש כדי לפתוח את הדלת באופן אוטומטי.

מנעולים חכמים מאפשרים גישה לצד שלישי באמצעות מתן מפתח וירטואלי. המפתח הזה יכול להישלח לצד השלישי באמצעות הודעה בדואר אלקטרוני או SMS. ברגע שהמפתח התקבל, המשתמש יוכל לפתוח את הדלת בחופשיות. השולח קובע את חלון הזמן בו המפתח הווירטואלי תקף.

מנעולים חכמים כוללים חיבור WiFi מובנה המאפשר לנטר את הכניסות לבית ואף להציג תמונה של האדם המבקש גישה. מנעולים חכמים אחרים בנויים עם פעמון דלת חכם, המאפשר למשתמש לראות מי מבקש להיכנס לבית ומתי. מנעולים חכמים מסוימים משתמשים בטכנולוגיית Bluetooth SMART ו-SSL כדי לתקשר עם המשתמש, ומנעולים אחרים אף כוללים קורא טביעת אצבע לפתיחה מהירה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]