מסדר דה מולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מסדר דה-מוליי)
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: קישורים פנימיים, קישורים חיצוניים, קטגוריות, עיצוב.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

דה-מוֹלה הבינלאומיאנגלית: DeMolay International) הידוע גם כמסדר דה-מוֹלה (באנגלית: Order of DeMolay) הוא מסדר אחוותי בינלאומי לנערים בגילאים 12 עד 21, שנוסד בקנזס סיטי בשנת 1919 ומסונף לבונים החופשיים.

המסדר נקרא על שם ז'אק דה מולה, המאסטר הגדול האחרון של האבירים הטמפלרים. בשנות ה-90 הוכר המסדר על ידי רשות המס האמריקנית כמלכ"ר, היינו כחברה הפועלת לטובת הציבור והכנסותיה כמו גם התרומות לקיומה פטורות ממס.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסדר דה-מולה פתוח בפני נערים בין הגילאים 12 ל-21 בעלי מוניטין טוב אשר מכירים בכוח עליון. חברים בו כ-15 אלף חברים פעילים בארצות הברית וקנדה לצד סניפים באיטליה, רומניה, פרו, הפיליפינים, אוסטרליה, ארובה, בוליביה, סרביה, יפן וברזיל. מספר החברים הפעילים בברזיל גבוה מאשר בארצות הברית ולפיכך השפה הפורטוגזית היא הנפוצה ביותר בין סניפי המסדר. סניפי המסדר בעולם(הקישור אינו פעיל)

המסדר משתמש במודל של מנחים (מנטורים). גברים ונשים בוגרים, הנקראים יועצים הם על פי רוב בוגרי המסדר. כינוי של יועץ כזה הוא "אבא סמית" dad במקום "מר סמית". פניית חברי המסדר ליועציהם נידונה והם אימצו את המונח "אבא" כדרך הטובה ביותר לבטא כבוד וחברוּת. הייעוץ של אבות המסדר מתמקד בחיזוק המחויבות האזרחית, כישורי מנהיגות, יושרה ואחריות אישית.

המסדר נוסד על ידי בונה חופשי בשם Frank S. Land והוא נבנה בתבניתה של הבניה החופשית. כדרך של מתן חסות. לעיתים קרובות נערכו מפגשיו של סניף דה-מולה בלשכת בונים חופשיים או בחדר אחר מתאים במבנה הלשכה. אף על פי שאף אחד מסניפי המסדר אינו נחשב ארגון מסוני (של בנייה חופשית) נחשב דה-מוליי כחלק מהמשפחה הכללית של גופים מסוניים או נסמכים לבנייה החופשית. כגופי נוער אחרים כ- "בנות איוב הבינלאומי" ו-"המסדר הבינלאומי של בנות הקשת". המצטרפים למסדר אינם צריכים להיות קשורים בקשרי משפחה לבונים חופשיים.

למסדר שבע סגולות ראשיות Cardinal Virtues המגלמות את העקרונות הבסיסיים והלימוד ההכרחי שלו, והן:

  1. אהבה הורית (אהבה בין הורה לבנו)
  2. כבוד לדברים קדושים
  3. אדיבות
  4. רעוּת
  5. אמינות ויושרה
  6. ניקיון
  7. פטריוטיות

האבות המייסדים ואבא לנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייסד המסדר Frank S. Land, מנהיג קהילתי במיזורי קנזס ובגיל 28 כבר הייתה מאחוריו קריירה מפוארת של מסעדן. המאמץ המלחמתי של הצטרפות ארצות הברית למלחמת העולם הראשונה גרם לכך שגברים רבים גויסו למלחמה, משאבים רבים הופנו אליה וקשיים רבים ניעורו בעורף. לנד התמנה כמנהל קרן צדקה ולשכת אבטלה מיסודו של מסדר הנוסח הסקוטי המסונף לבנייה החופשית, קרן שסייעה למאות משפחות.

לקראת סיום המלחמה לנד היה עסוק יותר ויותר בבעיית הנערים שאיבדו את אבותיהם במלחמה ולא הייתה להם יד מכוונת או דמות אב. הוא חשב כי יש צורך במקום מפגש של נערים כאלה בו יוכלו להיפגש עם נערים אחרים כמותם ובו יוכלו לחלוק תחומי עניין, ללמוד אחריות וכישורים אחרים, אשר יועילו להם במהלך חייהם. המודל האידיאלי מבחינתו כלל אנשי מקצוע, אנשי עסקים, בונים חופשיים, אשר יתעניינו בחיי הנערים האלה, ישמשו להם כחברים, ייעצו להם ויפתחו בפניהם הזדמנויות תעסוקה. עתיד ורוד לחייהם.

בשנת 1919 קיבל פרנק ס. לנד, שיחת טלפון מהמפקח הראשון החדש של לשכת הבונים החופשיים "אייבנהו" לפיה התבקש להעסיק את בנו של אחד מחברי הלשכה שנפטר.

במרץ 1919 נפגש לנד עם הצעיר לואיס לואר Louis Lower שנותר ללא דמות אב בחייו. לנד הקדיש זמן להקשיב ללואיס, התוודע לחלומותיו וסייע בידיו. הוא הבין כי אחרים כלואיס מחפשים רעוּת, הנהגה, השראה ותחרות. לואיס התבקש להזמין אחדים מחבריו למפגש. הקבוצה הראשונה מנתה תשעה חברים ובפגישה השנייה נכחו 31 נערים צעירים.

הקבוצה נזקקה לייחוד ובהשראתו של לנד החליטה לקרוא לעצמה על שם המאסטר של מסדר הטמפלרים ז'אק דה-מולה המקושר לבנייה החופשית.

הגרעין הראשוני היה מורכב מתלמידי בית ספר התיכון המקומי, שהחלו להיפגש באופן מסודר במבנה מסדר הנוסח הסקוטי (של הבנייה החופשית) אליו השתייך לנד. לנד נכח בפגישות אך עודד את חברי הקבוצה לניהול עצמאי כשהוא עצמו משמש כיועץ.

"אבא" לנד, כפי שכונה, גיבש את הפילוסופיה והערכים, ההתעניינות בקבוצה גדלה ובקשות התקבלו לפתיחת סניפים דומים והתקיימו טקסי חניכה במקומות רבים. עד לשנת 1920 פיתחה הקבוצה הראשונה פעילות עבור חבריה שכללה בין השאר קבוצת בייסבול מצטיינת ותזמורת צעידה בת 100 כלי נגינה.

בסוף שנת 1921 הבין לנד כי עליו להשקיע את מלוא זמנו לארגון החדש והפך לעובד שכיר במשרה מלאה של הארגון. ככל שגדל מספר הסניפים גדלה יוקרתו של המסדר וזו עוררה התעניינות מסדר הבונים החופשיים. לשכות בונים חופשיים נתנו אישורם לאימוץ קבוצות דה-מולה בארצם.

ארגונים נכבדים רבים נתנו חסות לדה-מוליי לרבות מסדר הקשת המלכותית של שלמה (היכל ארון הברית כפי שנקרא בישראל), לשכות גדולות של מסדר הבונים החופשיים, האבירים הטמפלרים ואחרים.

כתומך נלהב של הבנייה החופשית ותורתה הפך לנד לדמות ידועה בבניה החופשית הבינלאומית וזכה בתואר שליט אימפרטור של מסדר השריינרס הצפון אמריקאי (מסדר אמריקני נלווה לבנייה החופשית שעיסוקו העיקרי צדקה ותמיכה בבתי חולים). על חבריו של לנד נמנו חברי קונגרס אמריקנים, מושלי מדינות, כוכבי רדיו וקולנוע, מנהיגים צבאיים, תעשיינים מובילים, נשיאים אמריקנים לעתיד ורבבות צעירים בשנות העשרה לחייהם.

לנד עבד ללא ליאות למען המסדר עד למותו ב-8 בנובמבר 1959. מאות עובדים מסורים אחרים עזרו ביצירה ובהרחבה של המסדר בהנהגתו הכריזמטית.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונחים העבריים תורגמו בזיקה למונחים העבריים המקובלים בלשכות בונים חופשיים בישראל.

הסניף המקומי של המסדר נקרא chapter נוהל על ידי ראש המועצה Master Councilor (המונח באנגלית מתכתב עם master mason הלקוח מהבנייה החופשית. ומציין חבר מועצה כגון מועצת עיר (נשיא המועצה נבחר על ידי חברי הסניף שלו והוא נמנה בדרך כלל עם חברי הקבוצה הבוגרים. נשיא המועצה נעזר לצורך מילוי תפקידיו בחבר המועצה הבכיר וחבר המועצה הזוטר Senior Councilor and a Junior Councilor (מונחים אלו מתקשרים אף הם עם תפקידי המפקח הראשון והשני בלשכות בונים חופשיים). המפקחים, על פי סדר הבכורה, נחשבים ליורשים עתידיים של נשיא המועצה אם כי שניהם יכולים להתמודד על התפקיד. שאר נושאי המשרה של הסניף ממונים על ידי נשיא המועצה, ואינם נבחרים. חוץ מהרשם ,scribe המזכיר המתמנה על ידי המועצה המייעצת של הסניף.

בוגרי דה-מולה (חברים לשעבר מגיל 21 ומעלה), בונים חופשיים, או מנטורים אחרים מפקחים על הסניף ומכונים "אבא" מונח שמאזכר את מייסד המסדר. בשנים האחרונות שימשו גם נשים כמייעצות וזכו לכינוי "אמא".

מעל לרמת הסניף הבודד ישנם בארגון נושאי משרה ברמה הארצית. "נשיא מועצה ארצי" או "נשיא מועצה מחוזי" הוא ראש הארגון הארצי. במדינות שמחוץ לארצות הברית ייתכן ויהיה גם דרג ברמה הלאומית שבראשו נשיא מועצה לאומי. בכל רמה ניתן למצוא את אותם נושאי המשרות הנמצאות ברמת הסניף הבודד אם כי ייתכנו שינויים בין רשות לרשות. היועץ הראשי על הארגון נקרא המפקח הכללי ויועץ ראשי והוא תמיד בונה חופשי חבר המועצה העליונה של הנוסח הסקוטי בבניה החופשית. ישנם גם נושאי משרה פעילים בארגון ברמה הבינלאומית. "יועץ מומחה בינלאומי" ו-"מזכיר הקונגרס הבינלאומי" העומדים בראש הקונגרס הגדול הבינלאומי והם גם יושבים בוועד המנהל. נושאי משרה אלו הם יועצים מומחים ארציים לשעבר.

בחלק מן הארצות מחוץ לארצות הברית כבאוסטרליה, ברזיל והפיליפינים, ויתרה המועצה הלאומית של דה-מולה על השליטה לטובת מועצה בלתי תלויה שנוצרה למטרת ניהול הארגון. למועצה מעיין זו יש נשיא גדול שלה (Grand Master).

השגחת מבוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל סניף חייב לקבל חסות של גוף מסוני מקומי המורכב מבונים חופשיים ומספק לסניף יועצים בוגרים ומקום כינוס. חברי הגוף נותן החסות מהווים את המועצה המייעצת של הסניף. אחד מחבריה נבחר כדי לשמש יושב ראש ובאופן רשמי הוא החוליה המקשרת בין הגוף נותן החסות (מסדר הבונים החופשיים) לסניף. חבר אחר מן המועצה המייעצת מוגדר כ-"יועץ הסניף" והוא המקשר בין הסניף למועצה המייעצת.

נושאי המשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות הסניף מתבצעת על ידי נושאי משרה חלקם נבחרים וחלקם ממונים:

המשרה באנגלית נבחר או ממונה תפקיד
נשיא המועצה Master Councilor נבחר מנהל את הישיבות, נציג הסניף כלפי ארגונים לאנשים מבחוץ.
חבר המועצה הבכיר Senior Councilor נבחר מפקח על העבודה הטקסית ואיסוף צדקה. עוזר לראש המועצה וממלא את מקומו בהיעדרו.
חבר המועצה הזוטר Junior Councilor נבחר מפקח על סדירות החברים, עוזר לחברי מועצה אחרים, ממלא את מקום חבר המועצה הראשי והבכיר בהיעדרם.
רשם Scribe נבחר על ידי המועצה המייעצת או הסניף. רושם את פרוטוקול הישיבות, אחראי על מילוי טפסים הכרחיים. שולח ומקבל תכתובות עבור הסניף
גזבר Treasurer יועץ. נבחר על ידי המועצה המייעצת ונושא בנטל עם הרשם. מנהל את חשבונות הבנק של הסניף. בסניפים רבים המשרה היא סמלית ומבוגרים מנהלים את הכספים.
מדריך ראשון Senior Deacon ממונה על ידי נשיא המועצה מנהל את טקסי החניכה. עוזר לחברי המועצה, ולעיתים מתקדם לחבר מועצה זוטר
מדריך שני Junior Deacon ממונה על ידי נשיא המועצה מתקשר עם הניצבים, עוזר לדיאקון הבכיר
כַּלְכָּל בכיר Senior Steward ממונה על ידי נשיא המועצה אחראי לשמור את המתקנים מסודרים ונקיים
כַּלְכָּל זוטר Junior Steward ממונה על ידי נשיא המועצה עוזר לכלכל הבכיר
נואם Orator ממונה על ידי נשיא המועצה מציג ומקריין בטקסים
ניצב Sentinel ממונה על ידי נשיא המועצה מוודא את זהות הנכנסים לפגישות. מרחיק הפרעות.
כומר (נואם) Chaplain ממונה על ידי נשיא המועצה מוביל את התפילות
מרשל Marshal ממונה על ידי נשיא המועצה מנהל את התנועה בזמן הפגישות
נושא הדגל Standard Bearer ממונה על ידי נשיא המועצה אחראי על תצוגת הדגלים והסמלים
אחראי רווחה Almoner ממונה על ידי נשיא המועצה אוסף צדקה לנזקקים או חולים
מורה השביעיה Seven Preceptors ממונה על ידי הסניף מיצג את 7 הסגולות של מסדר.
מנגן Organist ממונה על ידי נשיא המועצה מספק את המוזיקה.

הערה: כמעט לכל נושא משרה בסניף ישנה משרה מקבילה ברמת לשכת בונים חופשיים. התרגום כאן מעדיף לתאר תוכן המשרה על פני שימוש במונח המקביל בלשכת בונים חופשיים.

נושאי משרה ברמה הארצית או הרשות המנהלתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאי המשרה ברמה הארצית או המנהלתית (מחוז וכדומה) זהים לאלו שברמת הסניף. כאשר הבחירות מתנהלות בין חברי כל הרשות. בחלק מהרשויות יבחרו גם סגנים למשרות החשובות או לחלקן. אופן איוש המשרות הממונות ברמה הארצית יכול להשתנות לדוגמה בחירת המשרות הממונות על ידי חברי המועצה הנבחרים ולא על ידי נשיא המועצה.

יקירת הסניף[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלק מסניפי דה-מולה בוחרים את "יקירת הסניף" Chapter Sweetheart כדי לשמש נציגתו, אף על פי שאין היא נחשבת נושאת משרה בסניף, נוכחותה בכל הפגישות מתחייבת והרי היא משמשת שגרירת דה-מוליי. בחלק מהרשויות ישנה מגבלת גיל לתפקיד והיא נעה בין 14 ל-21. לעיתים היקירה תהא חברה בסניף הקרוב של ארגוני נערות כ- "בנות איוב" או הקשת וכדומה.

קונגרסים לאומיים ובינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מדינה או רשות (מחוז) מתקיימת ועידה אחת לשנה. רוב הוועידות מכונות קוֹנְקְלָוָה Conclave, במהלכה בוחרים חברי הרשות או המדינה את ראש המועצה של אותו המחוז או הרשות ואת חברי המועצה.

החברים מצביעים על הפעילות שתתבצע על ידי הארגון במהלך השנה. חלק נכבד מהפעילות במסדר מתרכזת בפן המנהיגותי של המסדר. היא מאפשרת לנערים הזדמנות לצמוח ולהתפתח בסביבה בוגרת ולפתח מנהיגות ואחריות חברתית.

שני נציגים מכל רשות מחוזית נפגשים במהלך כנס בינלאומי יחד עם חברי המועצה הארצית העליונה והם בוחרים את ראש הקונגרס הבינלאומי והמזכיר. כמו כן, נידונים עניינים חוקתיים המחייבים עדכון ושינוי. בארצות הברית מתקיים הקונגרס הבינלאומי של דה-מוליי שחבריו נבחרים בשיטה אזורית ומטרתם לעזור לנושאי המשרה הארציים במילוי תפקידם.

פעילויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי דה-מוליי משתתפים במגוון פעילויות אשר יכללו בין השאר: מחנאות וטיולים, ערבי ריקודים עם ארגוני נערות כנ"ל, משחקי כדורסל, כדורגל, בייסבול, פוטבול, טניס, פיינטבול, ביליארד ועוד. חברי המסדר, הן כיחידים והן כקבוצות, מתחרים ביניהם על איכות ביצוע הטקסים. המנצחים ברמות המקומיים מתחרים ביניהם ברמות הארציות. חברי הסניף מחליטים במשותף על הפעולות להן יתמסרו. הם מתכננים את ביצוען ואף עורכים אירועי התרמה כדי לממנן.

ימי חובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי המסדר נדרשים להשתתף ב-"ימי חובה" אלא אם כן סיבות מיוחדות מונעות זאת מהם. בימים אלו עורך הסניף מעיין טקסי זיכרון ימים כדלקמן:

יום הפטריוטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום בו חברי הסניף מוקירים את מייסדי המדינה, ואנשי צבא לשעבר כמחווה לפטריוטיות שהיא מסגולות המסדר. התוכנית תכלול שירת "הדגל זרוע הכוכבים", טקס קיפול הדגל, ביקור באתרי מורשת, טקס לכיבוד ותיקי צבא ונאום בנושא פטריוטי. האירוע מתקיים בדרך כלל במהלך חודש פברואר.

יום האמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום המוקיר את חשיבותו של אלוהים בחיינו, אם כי הארגון אינו תומך או מצדד בדת כל שהיא. הוא מעודד את החברים לבקר תכופות במקומות תפילה. חברי הסניף יפקדו כנסיות או בתי כנסת כקבוצה, יערכו מפגשי לימוד תנ"ך או יכבדו איש דת. זאת כאות כבוד לסגולה השנייה של עקרונות המסדר, כיבוד דברים מקודשים בה לומד החבר סובלנות לאמונות אחרות ולדברים שהם מקודשים להן תוך הכרה בחשיבות אמונתו הדתית שלו. אירוע זה מתקיים בסביבות 18 במרץ.

יום ההורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום המוקיר את ההורים ואת ההקרבה היומיומית שהם מקריבים לרווחת ילדיהם. האירועים יכללו ארוחה חגיגית אותה מבשלים חברי המסדר, טקס "הפרחים המדברים", טקס רגשני המתאר חשיבות תפקידה של האם. האירוע מתקיים בין 1 במאי ל-21 ביוני בסביבות יום האם או יום האב.

יום הממשל שלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום המוקדש להסברת הממשל של המדינה או הרשות שבה פועל המסדר. בימים אלו יוזמנו לנאום חברי ממשל וקונגרס, השתתפות בטקסי יום עצמאות, מפגשים עם ראשי ערים ומושלים, ביקורים בבנייני ממשל שונים. בטקסס, למשל, מתאספים חברי דה-מוליי בבניין הקפיטול שבאוסטין ומשתתפים בהדמיית תהליך חקיקה באולמות הסנאט.

יום החינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום המוקדש להוקרת מערכת החינוך. הפעילות תכלול הקראת סיפור לחברי בתי הספר היסודי בלילה מיוחד, איסוף ספרים לספריה מקומית, אירוח מורה נבחר ונאום בהפסקה טקסית של מפגש הסניף. יום זה יכול להיערך בכל אחד מימות השנה.

יום הזיכרון לפרנק לנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום זיכרון והוקרה לפרנק לנד ועבודתו להקמת המסדר. ביום זה מעודדים את הסניפים לתרום לקרנות הצדקה של המסדר, עולים לקברו של לנד, מקדישים הספר "שלום אבא" לחבר ראוי ומקריאים נאומו של לנד לסניף. האירוע יתקיים בסמוך ל -8 בנובמבר יום פטירתו של לנד.

יום הסעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום בו כל חבר דה-מולה יבקר חולים ויעודד המרותקים למיטות חוליים. על אחראי הרווחה של הסניף מוטלת חובת הארגון של יום זה. אירועים אופייניים יכללו איסוף תרומות ומזון לצדקה, ביקור בבתי חולים ומוסדות טיפוליים. ביום זה חברי המסדר מבשלים עבור קשישים וניזקקים. יום זה יתקיים בין חג ההודיה לחג המולד.

אותות זיכרון וכיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגת האציל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגת האציל או האביר Chevalier' מהווה אות הכבוד הרם ביותר שחבר המסדר יכול לקבל. ניתן להעניק אותו גם לבוגר המסדר. הדרגה מוענקת על שירות יוצא דופן. כדי לזכות באות זה על החבר להיות לפחות בן 17, ב-15 בינואר של השנה בה ניתן האות וחבר מעל שנתיים במסדר. עליו להיות מוצע על ידי חברי הוועדה המייעצת של הסניף שלו ונושאי המשרה ברשות ובוועדה המייעצת הראשית.

לגיון הכבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגיון הכבוד הוא האות המכובד ביותר המוענק בידי המועצה המייעצת של המסדר. האות אושר ב-1925 והוענק ל-Louis Lower לראשונה. לאחר שינוי חוקתי שחל ב-1985 הופחת גיל המינימום לקבלת האות מ-30 ל-25. המועצה מעניקה את האות לבוגר דה-מוליי בעבור מנהיגות יוצאת דופן בגין שירות לאנושות, לעת הוקרת אורח חיים אחוותי ושירות של בוגרים למסדר. ניתן להעניקו גם לבונה חופשי שלא היה חבר המסדר אך ביצע שירות חשוב למסדר בשמו ולכבודו.

פרס נציג דה-מולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו הפרס הגבוה ביותר על הישג אישי אותו יכול חבר המסדר לקבל. זוהי תוכנית העצמה אישית שבה מתקדם החבר לעבר מטרה אותה הציב לעצמו. החבר משלים שאלון מקיף על תחומי עניין הישגיים, ידע כללי, נוהגים והרגלים. היה זה חלומו של לנד שכל חבר יהיה נציג של דה-מולה. תוכנית זו הוצגה לראשונה ב-1924 ושנים רבות שימשה כבימת תחרות לבחירת חברים מצטיינים. ב-1935 שונתה התוכנית כדי לשמש כלי להערכת עמית לכל חבר במסדר.

מסדר האבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסדר האבירות הוא ארגון נסמך לארגון דה-מולה. התוכנית מיועדת לבני 17 עד 21. לחברי הארגון יש טקסים משרות ויחידות ארגוניות שונות מזה של דה-מולה. אין זה אות כבוד.

היכל התהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים הגיעו רבים מבוגרי המסדר להישגים ולהכרה מחוץ לפעולות המסדר. אחדים מהם נבחרו כחברים בהיכל לאות כבוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסדר דה מולה בוויקישיתוף