מערכת לניהול למידה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

מערכת לניהול למידה (באנגלית, LMS - Learning Management System) היא מערכת תוכנה ההופכת את תהליך הניהול של הלמידה לתהליך אוטומטי וחכם. מערכת לניהול למידה מאפשרת רישום של לומדים, מעקב אחר התקדמות הקורסים והמטלות ומעקב ציונים. מערכות אלה מאפשרות בנוסף הפקת דוחות להנהלת הארגון. נוסף על כך, המערכות הללו מאפשרות מעקב אחר כל סוגי ההדרכה - מערכות הדרכה מסורתיות מבוססות כיתה ומערכות הדרכה ממוחשבות. המערכות מאפשרות שילוב בין הלימוד הפרונטלי בכיתה לבין ההדרכות הממוחשבות.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת לניהול למידה (LMS) היא למעשה סביבה ממוחשבת, אשר נותנת מענה לכל הפעילויות המנהליות הקשורות בתהליך הלמידה או ההדרכה. כל מערכת לניהול למידה טיפוסית מנהלת מסד נתונים ומערכת הרשאות של לומדים ופרופילים. היא מאפשרת קטלוג של קורסים, מרכזת ומעבדת את תוצאות הלמידה ומספקת דוחות לדרג המנהל את ההדרכה. מעקב אחר תוצאות הלמידה וריכוזן אל מערכת אחת הוא כלי לצורך הערכת הידע בארגון וניצול טוב יותר של הידע של העובדים מחד, והשלמת פערים הקיימים בידע מאידך. מערכות אלה משולבות לא רק במוסדות חינוך, אלא גם בחברות שונות בתעשייה, ומאפשרות לארגון להיות ארגון-לומד ומעודכן.

רבים מתייחסים למערכת זו כמערכת לפיתוח, עריכה והפקה של תכנים או כאל מחולל תכנים. למעשה, מערכות לניהול למידה לרוב מתרכזות בניהול הדרכה ולא ביצירתה. המערכות הללו מאפשרות סביבה פתוחה לעבודה עם מערכות הדרכה ממוחשבות אחרות, המסופקות על ידי ספקים שונים על פי תקן מקובל.

מערכות לניהול למידה נבדלות אחת מהשנייה בעיקר בתפקידים אותן הן ממלאות ובטכנולוגיה, ולרוב מערכת לניהול למידה המתאימה לצורכי ארגון אחד אינה מתאימה בהכרח לצורכי ארגון שני. ניתן למצוא מערכות לניהול למידה המספקות כלים ליצירת יחידות לימוד (מחוללים), ניהול כיתות, ניהול ידע ברמות שונות, ניהול פערי ידע והסמכות, התאמה מדויקת של ידע לשולחן העבודה של העובד הבודד, ניהול חניכה, כלים מקוונים (צ'אטים ודומיהם), קהיליות למידה ועוד[1]. המערכת יכולה להכיל גם אוסף של בנק מבחנים המאפשר לבדוק את רמת הידע של הלומד ולזהות את פערי הידע. בהתאם לפערי הידע, החניך יקבל לומדה או לומדות ללימוד, כדי שיוכל להשלים ולסגור את הפער. המערכות מכילות גם שילוב של קורסים פרונטליים, לומדות ומבחנים.

השוואה בין מערכות לניהול למידה לבין מערכות לניהול קורסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת טעות נפוצה בזיהוי של מערכות לניהול למידה ביישומי מחשב שהן מערכות לניהול קורסים (CMS). מערכות אלו משמשות בעיקר ללמידה מקוונת או מעורבבת, התומכות ומדריכות הוצאה של חומרי קורס מקוון, שיוך תלמידים לקורסים, מעקב אחר ביצועי תלמיד, שמירת הגשות סטודנטים ותיווך תקשורת בין התלמידים. בלבול בין שני הסוגים של מערכות אלו עשוי לקרות משום שחלק מהפונקציונליות של מערכות לניהול קורסים (CMS) ניתן למצוא במערכות לניהול למידה (LMS). אך הפונקציונליות של מערכות לניהול למידה (LMS) אינה מוגבלת כשל מערכות לניהול קורסים (CMS).

השוואה בין מערכות לניהול למידה לבין מערכות לניהול תוכן למידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שילוב שתי המערכות יוצר פתרון מלא לניהול מערך ההדרכה של ארגון: בעוד שמערכות לניהול למידה (LMS) מספקת את הסביבה שבה מתבצעת ומנוהלת הלמידה, מערכות לניהול תוכן למידה (LCMS) מספקת את התכנים הנדרשים לביצוע הלמידה, ומעבירה את תוצאות הלמידה והמעקב על הלומד אל מערכת לניהול למידה (LMSׁׂׂ). על כן, יותר ויותר חברות e-learning משלבות את שתי המערכות בפתרון התוכנה שהן מציעות, אם כי ניתן לרכוש את המערכות גם בנפרד.

היתרון היחסי של מערכות לניהול למידה (LMS) הוא ניהול הפן המנהלי של הלמידה בצורה יעילה בהיבט של שיקולי עלות מול תועלת. מערכת לניהול למידה (LMS) נוקטת גישה ניהולית מרכזית ארגונית ללמידה, בכך שהיא רושמת וקובעת לוח זמנים לכל לומד, לקורסים סינכרוניים, אסינכרוניים ומסורתיים, ומבצעת מעקב אחר הלומד בקורסים אלו. הצלחתו של לומד נקבעת על ידי מעבר בציר ליניארי, העובר דרך תוכני קורסים ומבחני אמידה. בנוסף, הוא מאפשר למנהלי המערכת לעקוב אחר תשומות הקשורות ללמידה מסורתית בכיתה (לדוגמה: לוודא שהחומרים המתאימים זמינים לקורס מסוים בזמן מסוים וכדומה).

מערכות לניהול למידה (LMS) מורכבות יותר מאפשרות גם מיפוי וניהול פערי ידע. המערכת מודדת פער ידע של לומד בודד בעזרת מבחני הערכת מיומנויות ובהתאם מכוונת את המשתמש אל הקורסים המתאימים ביותר. בדרך זו מערכת לניהול למידה (LMS) ממכנת את התהליך המסורתי ומייתרת את זמן ההמתנה להתאמה אישית של קורסים ללומדים. המערכת עשויה אפילו לספק מסלול פיתוח קריירה מוחשי ומקיף לכל חברי הארגון.

בעוד שמערכת לניהול תוכן למידה (LCMS) מספקת לארגון פונקציות בסיסיות של קטלוג והרשמה, הן אינן רק טכניות כמו אלו המסופקות במערכות לניהול למידה (LMS). מערכות לניהול תוכן למידה (LCMS) לעומתן מתמקדות בתוכן ומאפשרות לארגונים לבצע מעקב יותר רחב אחר ההידודיות של הלומד עם התוכן, מאשר המעקב הנעשה ברמה גבוהה יותר על ידי מערכת לניהול למידה (LMS). מעקב במערכות אלו LMS אופייניות מוגבל בסיום קורס ובמעקב בסיסי ביותר אחר ציוני בחינות. המיקוד של מערכת לניהול תוכן למידה (LCMS) הוא לנהל ולהעביר תוכן שהלומד צריך, בזמן שהוא צריך אותו. מערכת לניהול תוכן למידה (LCMS) עוקב אחר הגישה של כל משתמש לכל עצם לימוד, תוך מתן אפשרות לארגון לקבוע איך הלמידה מתבצעת, וכך לסנן החוצה תוכן אשר במידה זו או אחרת לא נעשה בו שימוש, או שאינו בנוי נכון בהיבט המתודי.

מערכות מערכת לניהול למידה (LMS) ומערכת לניהול תוכן למידה (LCMS) לא רק שונות זו מזו אלא גם משלימות זו את זו. כאשר הן משולבות באופן הדוק, מידע מועבר בין שתי המערכות באופן שחוויית הלמידה הנוצרת עשירה יותר ללומד ומספקת למערך המנהלי של הלמידה כלי מקיף יותר. מערכת לניהול למידה (LMS) יכולה לנהל קהיליות של לומדים, תוך שהיא מאפשרת לכל אחת מהן להפעיל את עצמי הלימוד המתאימים ביותר המאוחסנים ומנוהלים על ידי מערכת לניהול תוכן למידה (LCMS).

בהעברתו של התוכן, מערכת לניהול תוכן למידה (LCMS) גם מסמנת את ההתקדמות האישית של כל לומד, "מקליטה" תוצאות של בחינות, ומעבירה אותן אל מערכת לניהול למידה (LMS) לצורכי דיווח. אם ההידודיות המתוארת לעיל פועלת בצורה חלקה, מערכות לניהול למידה (LMS) ולניהול תוכן למידה (LCMS) חייבות לפעול באופן הדדי[2].

 • פונקציונליות של מערכות לניהול למידה
 1. הפצת תוכן של קורסים
 2. רישום וניהול סטודנטים
 3. ניהול אירועי הדרכה (תזמון, מעקב וכו')
 4. ניהול תוכנית לימודים והסמכה
 5. ניהול כישורים ומיומנויות
 6. מיומנות אפיון
 7. תוכנית פיתוח אישית (IDP)
 8. דיווח
 9. ניהול רשומות הדרכה
 10. ניהול משאבים
 11. ארגונים וירטואלי
 12. בנק מבחנים
 • פונקציונליות של מערכות לניהול תוכן למידה
 1. הוצאה לאור
 2. שילוב של זרימת עבודה
 3. ממשק אוטומטית עם ניהול למידה
 4. פיתוח תוכן שיתופי, מונחי-תבנית
 5. ניהול תוכן מודרך (אינדקס, שימוש חוזר)

יתרונות וחסרונות מערכות לניהול למידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. על פי מחקרם של אייל ובוכניק (2011) יתרונות המערכת הם :

 • היא כלי חיוני בקורס המקוון לצורך ארגון המידע ההערכתי, התמודדות עם עומס נתונים ותוצרים ותמונת מצב עדכנית אודות התקדמות הלומדים ותכנון ההוראה.
 • מסייעת לחיזוק הקשר האישי בין המנחה ללומדים, עידוד לעמידה בלוחות זמנים.
 • עם הדרכה מתאימה, מקדמת תהליכי הערכה חלופית ומעצבת.

2. על פי מחקרם של אייל ובוכניק (2011) חסרונות המערכת הם:

 • שימוש יתר בפריטי הערכה סגורים, כגון: מבחנים רבי ברירה.
 • זניחת היבטים של הכוונה עצמית בלמידה, בשל התלות במנחה.
 • למידה שיתופית מופחתת מהרצוי בשל חוסר האפשרות לראות את התוצרים של העמיתים והשיח אודותיהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • LMS Data - The First Year Update (2014). Retrieved November 26, 2014, from http://edutechnica.com/2014/09/23/lms-data-the-first-year-update/
 • Expertus; TrainingOutsourcing (30 באוגוסט 2006), Survey 1: Channel Partner Training (PDF), Training Challenges Survey Series, conducted by Expertus and TrainingOutsourcing.com, אורכב מ-המקור (PDF) ב-2011-02-26, נבדק ב-2014-12-29 {{citation}}: (עזרה)
 • Levensaler, Leighanne; Laurano, Madeline (2009), Talent Management Systems 2010, Bersin & Associates
 • אייל, ל' ובוכניק, ד' (2011). יחסי הגומלין בין מערכת טכנולוגית לניהול תוכן ולמידה (LCMS). מתוך: ספר כנס צ'ייס למחקרי טכנולוגיות למידה 2011 : האדם הלומד בעידן הטכנולוגי. י' עשת-אלקלעי, א' כספי, ס' עדן, נ' גרי, י' יאיר (עורכים), רעננה: האוניברסיטה הפתוחה. עמ' 22–30.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Szabo, Micheal; Flesher, K. (2002). "CMI Theory and Practice: Historical Roots of Learning Management Systems". Proceedings of World Conference on E-Learning in Corporate, Government, Healthcare, and Higher Education 2002 (White Paper) (Montreal, Canada: In M. Driscoll & T. Reeves (Eds.)): pp. 929–936. ISBN 1-880094-46-0.
 2. ^ Kerschenbaum, Steven (4 June 2009). "LMS Selection Best Practices" (White paper). Adayana Chief Technology Officer. pp. 1–15. Retrieved 13 February 2013