מפקדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "חדר המצב" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו חדר המצב (פירושונים).
Disambig RTL.svg המונח "חדר מלחמה" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו חדר מלחמה (פירושונים).

מפקדהאנגלית: HQ- Headquarters) היא מרכז פיקוד, שליטה ובקרה; מפקדה היא דרג הקובע מדיניות ונושא באחריות ההחלטות בתחום המדיניות. ניתן להבחין בין מפקדה ובין מטה (באנגלית - Staff): מטה הוא דרג מתאם ואחראי לפיקוח על הגשמת המדיניות שנקבעה על ידי המפקדה.

מפקדה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדה צבאית היא צומת בו מרוכז כל המידע המוקדם (מידע לוגיסטי, תוכניות מלחמה, הערכות מודיעין), המידע המתקבל בזמן אמת משדה הקרב, הערכות מומחים, מתבצעת עבודת המטה, בו מתקבלות ההחלטות האופרטיביות וממנו מועברות ההנחיות למפקדי השטח, ובמקביל דיווחים וקבלת הנחיות ממפקדה ממונה.

מפקדה צבאית אופיינית בזמן מלחמת העולם הראשונה -גרמניה

מפקדות מכונות בשמות שונים, בהתאם לתווך שבו הן פועלות. לדוגמה, חדר מלחמה (חמ"ל) ברמת הממשלה, מוצב הפיקוד העליון (מִצפ"ה) בצה"ל ברמת המטכ"ל, חדר מצב - במשרד החוץ, מוצב פיקוד ימי (מצפ"י) ברמת מפקד חיל הים, מרכז ידיעות קרב (מי"ק) בספינה וכדומה. חפ"ק (חבורת פיקוד קדמית) ברמת היחידה הלוחמת, (באנגלית - Tac - Tactical HQ).

מפקדה של כוח לוחם יבשתי תמוקם בדרך-כלל בקו העורפי של החזית, במקום מוגן יחסית, מה שיאפשר סיורים של המפקדים הבכירים בשטחי הקרבות להתרשמות בלתי-אמצעית, מקום תדרוך והתייעצות למפקדי כוחות המשנה, התקפלות מהירה ללא אבידות במקרה של נסיגת הכוחות, הקמה מזורזת של המפקדה באזור חדש וחידוש השליטה בכוחות.

מפקדה אזרחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

( באנגלית - Corporate headquarters) היא לרוב המטה הראשי של חברה אזרחית/מסחרית, בו מרוכזים מירב, אם לא כל, הפונקציות החשובות של החברה. מפקדה אזרחית תשוכן לרוב בבניין מפואר, שיפגין את חשיבותה ועוצמתה של החברה. הערה: במקרים מסוימים כתובתה הרשומה של חברה אינה המקום בו ממוקמת המפקדה.

מפקדת חברת התעופה - קונטיננטל ביוסטון, ארצות הברית
מפקדת חברת NORAD and NORTHCOM- ארצות הברית, 2006

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]