לדלג לתוכן

משאל העם לשינוי חוקת מאוריטניה (2017)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משאל העם לשינוי חוקת מאוריטניה
הדגל החדש שאושר במשאל העם
הדגל החדש שאושר במשאל העם
ביטול הסאנט, שינוי הדגל
תאריך 5 באוגוסט 2017 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מאוריטניה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

משאל העם לשינוי חוקת מאוריטניה היה משאל עם שהתקיים ב-5 באוגוסט 2017 במאוריטניה.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאל העם נועד לשנות את חוקת המדינה הנוכחית שהתקבלה ב-20 ביולי 1991 ותיקוני החוקה שבאו לאחר מכן[1].

בין השינויים בחוקה נמצא ביטול הסנאט (הבית העליון), כמו גם החלוקה לאזורים של המדינה. החוקה החדשה מחליפה זאת ביצירת קטגוריה חדשה של טריטוריות, שיכללו מועצות אזוריות נבחרות של האוכלוסייה, שנועדו לשרת את קידום ופיתוח התכנון האזורי. תיקונים אחרים של החוקה "שנועד להדגיש את הפטריוטיות, לשפר את תפקודם של המוסדות של הרפובליקה" הם חלק מהשינוי המוצע. בדגל מאוריטניה מוצע להוסיף שני פסים אדומים, אחד בתחתית הדגל והאחר בחלק העליון של הדגל, המסמל את הדם שנשפך למען המולדת. ההמנון הלאומי ישתנה על מנת שיהיה יותר פטריוטי.

את השינויים האלו רצה להעביר נשיא מאוריטניה דרך בית הנבחרים. אולם בעקבות התנגדות הבית העליון של הפרלמנט המאוריטני במרץ 2017, השינויים האלו לא עברו. בעקבות זאת החליט נשיא מאוריטניה מוחמד ולד עבד אל-עזיז להעביר את השינויים במשאל עם. בגלל עקיפת הפרלמנט וכישלון דו השיח עם גורמי האופוזציה, החליטה האופוזיציה ועוד גופים במאוריטניה להחרים את משאל העם.

שלבי משאל העם[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מועצת שרים ב-3 בנובמבר 2016, ממשלת מאוריטניה אימצה טיוטה לתיקון החוקה. משאל עם תוכנן לחודש ינואר 2017 על ידי נשיא מאוריטניה מוחמד ולד עבד אל-עזיז. השינוי הוא המשכו של דיאלוג, שהוחרם על ידי מפלגת האופוזיציה במאוריטניה.

משאל העם בוטל ב-30 בדצמבר 2016 "כתוצאה מהמצב הכלכלי הקשה". הפרלמנט (האספה הלאומית והסנאט) החליט שכדי לאמץ את הרפורמה יש צורך ברוב של 2/3 מהקולות בפרלמנט. הממשלה בוחרת, עם זאת, החליטה ששני חלקי הפרלמנט צריכים להצביע על זה בנפרד.

ב-9 במרץ 2017 הצעה לרפורמה של החוקה מאומץ על ידי האספה הלאומית ברוב של 121 קולות מתוך 147[2] אבל ב-18 במרץ הסנאט דחה את ההצעה ברוב של 33 קולות מתוך 56[3].

על אף שהסנאט הצביע נגד, הם היו מיעוט כאשר שני בתי הפרלמנט התכנסו יחד. בפועל כמות הקולות שהושגות בעד החוקה החדשה ב-9 במרץ עבר את שני השלישים התומכים שנדרש על מנת שאפשר קיומו של משאל עם.

ב-21 באפריל, הממשלה הכריזה על תאריך משאל העם שנקבע, ה-15 ביולי של אותה שנה. ביוני החליטו לדחות את משאל העם בשלושה שבועות ל-5 באוגוסט בעיקר משתי סיבות: התושבים לא מיהרו להירשם בפנקס הבוחרים ובגלל שהראמדן הסתיים באמצע יוני, לא היה זמן רב לקמפיין[4].

משאל העם[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשאלך העם נשאלו שתי שאלות בצרפתית ובערבית בשני פתקי הצבעה האחת צהוב והשני כחול.

השאלה הראשונה נגעה לשינוי המבנה המנהלתי של המדינה (פתק צהוב): "הצביעו כן, נמנע, לא לשינוי המבנה המנהלתי הקיים לפי סעיף 6 לחוקה ה־20 ביולי 1991. השינוי יכלול:

  • ביטול הסנאט והעברת הנבחרים לבית הנבחרים
  • הקמת מועצות אזוריות

על שאלה הזו הצביעו 53.72% מבעלי זכות ההצבעה. 85.67% הצביעו בעד, 4.31% נמנעו ו-10.02% התנגדו[5].

השאלה השנייה נדעה לשינוי הסמלים של המדינה (פתק כחול): הצביעו כן, נמנע, לא לשינוי המבנה המנהלתי הקיים לפי סעיף 8 לחוקה ה־20 ביולי 1991. השינוי של הדגל הלאומי שיהיה בצבע ירוק עם כוכב וסהר בצבע זהוב. בתחתית הדגל ובראשו יהיה רצועה מלבנית אופקית בצבע אדום. על שאלה הזו הצביעו 53.57% מבעלי זכות ההצבעה. 85.61% הצביעו בעד, 4.4% נמנעו ו-9.99% התנגדו[6].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כתבה מאתר אפריקה360 על שינוי החוקה (בצרפתית)
  2. ^ כתבה מ-leparisien על תוצאות ההצבעה באספה הלאומית
  3. ^ תוצאות ההצבעה בסנאט באתר ה-BBC
  4. ^ משאל העם נדחה לאוגוסט
  5. ^ AFP, הנשיא רצה - וקיבל: הסנאט בוטל והדגל ישונה, באתר ynet, 7 באוגוסט 2017
  6. ^ מידע על תוצאות משאל העם מאתר סוכנות הידיעות APA