לדלג לתוכן

מתיחת פנים לרכב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגם חדש 2011
מתיחת פנים 2014
מתיחת פנים 2017
למעלה: דגם חדש 2011, במרכז: מתיחת פנים 2014, למטה: מתיחת פנים 2017

בתעשיית הרכב, המונח מתיחת פנים משמש לתיאור שינויים שאינם מהותיים המבוצעים בדגם קיים. רכב שעבר מתיחת פנים נחשב לאותו דגם אשר היה לפניה.

מתיחת הפנים לרכב הניכרת ביותר נעשית בדרך כלל בעיצוב החיצוני - שינוי של פגושים, פנסים, גריל, גלגלים וצבע, מבלי לבצע שינוי בפלטפורמה של הדגם. בפנים הרכב עשויים להשתנות קישוטים וריפוד, פתחי אוורור, מערכת הבידור, לוח המחוונים ואיבזור.

לעיתים כוללת מתיחת הפנים פעולות שנועדו לענות על שינויי חקיקה בנושאים כמו פליטות גזים ובטיחות, וזו יכולה לכלול גם שינויים מכניים במנוע, במתלים או בתיבת ההילוכים.[1]

למתיחת הפנים עשוי להתלוות גם שינוי במיתוג הרכב - החלפת שם הדגם (על אף שהדגם עצמו לא השתנה, לדוגמה שינוי השם שעשתה חברת פורד ב-2008 מפורד חמש מאות לפורד טאורוס), ואפילו החלפת המותג עצמו (למשל דגמי סיטרואן DS ש"איבדו" את השם סיטרואן ומותגו מחדש כ-DS).

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה העיקרית של מתיחת פנים לרכב היא שיווקית - יצירת רכב "חדש" באמצעות שורה של שינויים קטנים יחסית, שאינם דורשים תכנון מחדש או השקעות משמעותיות בשינוי פס הייצור.

תזמון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם הרכב, בכל שנה מתעדכנת "שנת הדגם". עדכון שנת הדגם כולל הרבה פעמים שינויים מזעריים שאינם ניכרים לעין ולכן לא נותנים הרגשה שמדובר במוצר "חדש".[2] מאידך, הזמן הנדרש ליצרני מכוניות לבנות דגם חדש נע בין 5–8 שנים. מתיחת הפנים, שבדרך כלל מתבצעת במרווחים של 2–4 שנים, מאפשרת ליצרני הרכב מרווח זמן נוסף בו הרוכשים מרגישים כי מדובר במוצר חדש אשר עדיין "באופנה". במקרים רבים, מתוזמנת מתיחת הפנים ביחד עם עדכון שנת הדגם.[1]

דגמים עם אורך חיים ארוך במיוחד עשויים לעבור כמה וכמה מתיחות פנים.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מתיחת פנים לרכב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 What is a car facelift?
  2. ^ Car Facelifts | Vehicle Updates & Model Years | MotaClarity, www.motaclarity.co.uk (באנגלית)
  3. ^ Life cycle of a car: Facelifts and updates, CarExpert (באנגלית)