בידור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"יריקת אש" בקרקס

בידור הוא תחום תרבותי המספק לאנשים הנאה או התרגעות. הקהל יכול ליהנות מבידור באופן פאסיבי, לדוגמה בצפייה בטלוויזיה, או באופן אקטיבי, כמו במשחק. בידור, כולל את ענפי אמנות הבמה והרחוב. גם טלוויזיה, קולנוע, רדיו, עיתונות, טלוויזיה ומשחקי מחשב נחשבים כבידור. התעשייה המספקת תכנים בידוריים, נקראת "תעשיית הבידור".

על אף שמו המרמז על הומור, ענף הבידור איננו כולל רק תכנים בעלי תוכן הומוריסטי או מצחיק, אלא אף סוגות העוסקות בדרמה, מתח, אימה וכדומה.

פעילות ספורטיבית וקריאה עשויות להיחשב כבידור, אך נתפסות בדרך כלל כבילוי.

בידור בהיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – העת העתיקה, ימי הביניים, העת החדשה

עיקר הבידור העת העתיקה היה בתחום האמנות, לרבות אדריכלות, פיסול, כתיבה, סיפור סיפורים, ציור, מיניטורות ובובות, פסלים, תכשיטים, בשמים, תיאטרון, אומנות פולחנית לרבות מומיות, כמרי דת, מכשפים וקוסמים.

סוגי בידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סיפורת

בידור הקריאה כולל בתוכו: ספר, עלון, קומיקס, ועוד.

אומנות הבמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אמנות הבמה
עמוד ראשי
ראו גם – אופרה, תיאטרון

אמנות הבמה היא אמנות שבה פעולה שמתבצעת על ידי יחיד או קבוצה במקום ובזמן נתונים מהווה את היצירה. היא יכולה להתבצע בכל מקום, בכל זמן ולמשך כל אורך זמן. אמנות במה יכולה להיות כל מצב שמערב ארבעה יסודות בסיסים: זמן, מרחב, גוף המבצע ויחסי הגומלין בין המבצע לקהל. זאת בניגוד לאמנויות כגון ציור, שרבוט, רישום, צילום, ופיסול שבהם הפריט מהווה את היצירה.

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קולנוע

קולנוע הוא תחום אמנות העוסק בצילום ועריכה של קטעי תנועה וצליל המשולבים יחדיו ליצירה אחת - סרט קולנוע. קולנוע היא גם מערכת תרבותית, במסגרתה נוצרות מאות ואלפי תוצרי תרבות הנצפים על ידי מיליונים ברחבי העולם. על אף היות של אמנות הקולנוע החדשה מבין שבע האומנויות, סרטים הם, כפי הנראה, המצרך האומנותי הפופולרי ביותר. בעבר נעשה שימוש בסרט מגנטי לצורך צפייה בסרטים או סרטונים וצילום הסרט התבצע באמצעות מצלמת קולנוע שמאוחר יותר התפתח למצלמת וידאו, שאפשר גם הפקת VHS.

רדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – רדיו

אמצעים וטכנולוגיות המשמשים להעברת (שידור וקליטה) גלי קול באמצעות גלי רדיו.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תוכנית טלוויזיה

תוכנית טלוויזיה היא תוכן שידורי-טלוויזיוני, אשר נועד להיות משודר באחד מערוצי הטלוויזיה השונים. תוכנית טלוויזיה בעלת קו עלילתי רציף נקראת סדרת טלוויזיה. תוכנית או סדרת טלוויזיה יכולים להכיל תוכן מציאותי, כמו במסגרת חדשות, התרחשות דוקומנטרית ותוכנית מציאות או תוכן עלילתי, כמו בסדרות דרמה וקומדיה. לתוכניות ולסדרות טלוויזיה יכולות להיות מספר מטרות, כמו מטרה בידורית, מטרה חינוכית ואף מטרה פוליטית או הבעתית-רגשית.

מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מחשב

אמצעי בידור על בסיס חומרה המעבד נתונים על פי תוכנית (תוכנה), רצף פקודות שניתנו מראש - לשם הפקת או יצירת משחק מחשב. את הפקודות שומרים על המחשב עצמו (כונן תקליטונים) או על דיסק קשיח או דיסק און קי. בעבר נעשה שימוש בדיסקט.

סלולר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – טלפון סלולרי

אמצעי בידור על מכשיר נייד שהתפתח עם השנים להכיל GPS, מצלמה, הקלטה, מקלט, אינטרנט, משחקים וכרטיס זיכרון כגיבוי.

אנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הנפשה

הנפשה, בלועזית אנימציה, היא תחום העוסק באנימה, הקניית אשליה של תנועה על גבי מסך. שימוש נרחב בהנפשות נעשה בענפי הקולנוע והטלוויזיה ובאתרי אינטרנט. בדרך כלל ההנפשה מלווה בפסקול המוקלט על ידי שחקנים.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מוזיקה

מוזיקה היא אמנות סידור הצליל והשקט במרחב הזמן והמיקום מהמאזין. בעבר נעשה שימוש בשירה, כלי נגינה, פטיפון, אריך-נגן, תקליט, קלטת שמע ותקליטור לצורך שמיעת מוזיקה. המוזיקה היא דרך הבעה, ואינה יכולה להיכלל בהגדרות ערכיות, שהרי רשימת הצלילים המוגדרים כמוזיקה משתנה בהתאם לתקופה, לאופי או לתרבות בה היא מתקיימת. למרות זאת, מקובל לסווגה ולקטלג אותה בסיווגים שונים, ואף לקבוע לה מתכונות שיש בהן מוטיבים ועקרונות אחידים.

ריקודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – ריקוד, טנגו, ריקודים סלוניים, בלט, התעמלות, סלסה, סטפס, מחול מזרחי,

תחרויות ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – תחרות, ספורט

כדוגמת: המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, המשחקים האולימפיים, המכביה, ליגת ה-NBA, NFL.

אומנות הקרקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קרקס
להטוטן באנגליה מבדר את העוברים והשבים

קרקס הוא מופע בידור הכולל שלל פעילויות, ובהן: אקרובטיקה, לוליינות, ליצנים, קוסמות, מופעי טרמפולינה, קסמים, להטוטנות, דיאבולו, דוויל סטיק, חד אופן, סטאף, פוי, אומנות בלונים וכדומה.

סטנד-אפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סטנד-אפ

מופע סטנד-אפ, הוא מונולוג של קומיקאי המופיע על הבמה או דיאלוג שהוא מקיים עם הקהל, ובו הוא מציג מבט שונה ומבדר על סיטואציות שונות משגרת החיים היומית. מקור השם סטנד-אפ מגיע מאנגלית; Stand Up פירושו לעמוד, כיוון שהקומיקאי לרוב עומד במהלך המופע.

משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – משחק

משחק הוא פעילות, הנעשית בדרך כלל לשם הנאה, בידור ולימוד. מרכיבי המפתח במשחקים הם המטרות, החוקים, האתגרים ושיתוף הפעולה ההדדי. משחקים דורשים בדרך כלל כוח פיזי או שכלי. למשחקים רבים יש עוד יתרונות מעבר להנאה, כגון למידה, חשיבה, שיפור המוטוריקה והקואורדינציה, שיפור הכושר הגופני ואינטראקציה חברתית. לפעמים מטרת המשחק היא הימורים או בילוי זמן. בתוך כך נכללים משחקי הכדור קריקט, פולו, כדורסל, בייסבול, כדורגל. ומשחקי הלוח שחמט, דמקה, גו.

סוגי בידור נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגי בידור היסטוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]