נא"פ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

נא"פ (НЭПראשי תיבות ברוסית של Новая Экономическая Политика) — "המדיניות הכלכלית החדשה".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1920 הסתיימה מלחמת האזרחים הרוסית וקומוניסטים החלו לבסס את שלטונם ברוסיה. הקצאת המזון קוצצה על ידי השלטונות. הרעב הקיף את הכפר והעיר ושינאת האיכרים לשלטון הקומוניסטי הלכה וגברה. העוינות כלפי השלטון הייתה מצד אותם חוגים שאותם הוא התכוון לייצג (פועלים ואיכרים). השלטון בראשות לנין החליט לפייס את האוכלוסייה ולהנהיג את הנא"פ - הנהגת שוק חופשי מבוקר ומתן אפשרות לאיכרים למכור את תוצרתם בשוק החופשי על פי כללים של ביקוש והיצע. כך בוצע גם לגבי מסחר זעיר ומלאכה. המשטר שמר על בעלותו על התעשייה הכבדה, הקרקעות ואוצרות הטבע, התחבורה והתקשורת. הנא"פ הגביר את הייצור (בעיקר בכפר), כיוון שהיה כדאי לאיכרים לייצר ולשווק סחורה במחירי שוק, וצמצם את המחסור והרעב. הייתה זו הצלה למשטר הקומוניסטי, שאופיינה כ-"צעד אחד אחורה כדי לצעוד שניים קדימה".

הנא"פ הונהגה בשנת 1921.

הדרישה של המהפכה, כלומר על מה נלחמו היא שיוון כלכלי. רצו בעלות ציבורית על אמצעי הייצור. ולכן דבר ראשון שעושים הבולשביקים הוא לקחת אדמות ומפעלים מבעלי ההון.

הנא"פ היא מעיין פשרה בין הסוציאליזם הנקי לקפיטליזם לזמן מוקצב על מנת לשפר את הכלכלה. מתן רשות לאנשים פרטיים להיות בעלי עסקים קטנים כך נוצרת פריחה חלקית שזמנה קצוב בשנות השלושים, עם עליית סטלין לשלטון גם עסקים אלו הולאמו. בתקופה זו הופיעה דמות חברתית חדשה אך משמעותית- נאפמנים. אלו הם סוחרים זעירים, קפיטליסטים במדינה שואפת להיות סוציאליסטית ובכך ישנה אירוניה בנא"פ. היחס אליהם הוא אמביוולנטי מצד אחד הממשל הרשמי הסובייטי לא מכיר בהם ולא מעניקה להם זכויות וגם התרבות בזה להם והציגה אותם כדמויות מגוחכות אך מצד שני המציאויות היומיומית נשלטת על ידיהם.

באופן מעשי מדיניות זו הופסקה בשנת 1928 ובשנת 1931 הוכרז על כך באופן רשמי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נא"פ בוויקישיתוף
P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה ובנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.