נאולוכוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפת דרום איטליה וסיציליה בעת העתיקה

נָאוּלוֹכוּסיוונית: Ναύλοχα, נָאוּלוֹכָה; בלטינית: Naulochus) הייתה עיר עתיקה או אולי רק מעגן פתוח לאניות בחוף הצפון־מזרחי של סיציליה, בין מילאי לכף פלורוס (Pelorus). היא מפורסמת בשל הקרב הימי הגדול שנערך לחופיה ב־36 לפנה"ס, בין הצי של אוקטביאנוס בפיקודו של אגריפה לבין הצי של סקסטוס פומפיוס.[1] פירוש השם "נאולוכה" ביוונית הוא "חניית אניות", ומכאן כי שימשה מעגן פתוח (roadstead) לאניות סוחר. יש הסבורים כי לא הייתה מיושבת, אך סיליוס איטליקוס, מחבר הפואמה "פּוּנִיקָה", מונה אותה עם הערים בסיציליה שהתייצבו לצדה של קרתגו במלחמה הפונית השנייה.[2] מתיאורו של ההיסטוריון היווני־רומי אפיאנוס את הקרב הימי מניחים כי נאולוכוס נמצאה בין מילאי לבין כף רסוקולמו (Rasoculmo), הסמוך לכף פלורוס ונקרא אצל תלמי "כף פָלָקרוּם" (בלטינית: Phalacrum promontorium).[3]

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "Naulochus" in: W. Smith (editor), Greek and Roman Geography. London, Murray, 1854. Digitized copy in perseus.tufts.edu.
  • Silius Italicus, Punica. Translated by J.D. Duff. Loeb Classical Library. London, William Heinemann, and Cambridge (MA), Harvard University Press, 1934. Digitized copy in: Internet Archive.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סווטוניוס, חיי אוגוסטוס, 16; אפיאנוס, מלחמות האזרחים, 5.116-122.
  2. ^ סיליוס איטליקוס, פוניקה, 14.264 .
  3. ^ Ptolemaeus, Geographia, 3.2.4 .