אפיאנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אפיאנוסיוונית: Αππιανος) הוא היסטוריון יווני בעל אזרחות רומית, שחי בזמן שלטונם של הקיסרים טריאנוס, אדריאנוס ואנטונינוס פיוס.

אפיאנוס נולד באלכסנדריה בסוף המאה ה-1 לספירה. לאחר שקיבל אזרחות רומית בתקופת שלטונו של הקיסר אדריאנוס עבר לעיר רומא והשתקע שם. בזמן שלטונו של הקיסר אנטונינוס פיוס השתלב במנהל הקיסר. תאריך מותו המדויק אינו יודע אולם הוא מוערך בסביבות 161 לספירה.

יצירתו ההיסטורית, "רומאיקה" (Ῥωμαικα) מעובדת בעשרים וארבעה ספרים, אשר נכתבו כולם ביוונית ואשר עוסקות בעיקר במונוגרפיות בעלות קישורים היסטוריים. ספרו מכיל למעשה דו"ח על מדינות ואנשים שונים ודנים בעיקר במלחמות רומא. למרות הסגנון הלא מושך במיוחד, עבודותיו וספריו הם כתבים יקרי ערך, במיוחד בשביל ידיעותינו על מלחמת האזרחים שהייתה בזמנו.

מתוך עבודה זו נשמרו כמעט בשלמותם כ-10 ספרים, המתארים את המלחמה הפונית השנייה (ספרים 6-7), המלחמות בצפון אפריקה (ספר 8), מלחמות מיתרידטס (ספר 12), ומלחמות האזרחים של סוף הרפובליקה הרומית (13-17). קטעים בודדים מחיבוריו על מלחמותיה הקדומות של רומא לפי המלחמה הפונית השנייה (1-5) והמלחמות נגד הממלכות ההלניסטיות(9-10) נשמרו. כל ספריו שדנים בתולדות רומא מהקמת הקיסרות (18-24) אבדו לחלוטין.

אפיאנוס והיהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשיבותו של אפיאנוס להיסטוריה היהודית הינה שהינו אחד המקורות היחידים המעידים על כך שהעיר ירושלים הייתה בידי המורדים היהודים בתקופת מרד בר-כוכבא (132-136):

"...פומפיוס ניצח אותם, שלח את מלכם אריסטובולוס לרומא והרס את העיר הגדולה ביותר שלהם, והקדושה ביותר להם - ירושלים. עיר זו כבר נהרסה בידי תלמי, מלך מצרים הראשון. לאחר שנבנתה מחדש הרסה שוב אספסיינוס, ועוד פעם אחת - הדריינוס בימינו..."

– אפיאנוס, תולדות רומי, ספר סורי, 50 (תרגום ש' ייבין)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]