נאום מצב האומה (רוסיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נאום מצב האומה הוא הכינוי לנאום נשיא רוסיה אל האסיפה הפדרליתרוסית: Послание Президента России Федеральному собранию) שהוא נאום שנתי שנושא נשיא הפדרציה הרוסית מול ההרכב המלא של האסיפה הפדרלית של רוסיהדומה הממלכתית ומועצת הפדרציה של רוסיה), במטרה לדווח על מצב המדינה ועל כוונות החקיקה. הנאום נערך בחודש נובמבר בדרך כלל, אך ב-2011 נערך בדצמבר באופן חד פעמי בשל הבחירות לבית התחתון בפרלמנט והנשיא ביקש לערוך את הנאום בפני פרלמנט הנבחר. הדרישה לעריכת הנאום נקבעה בחוקה הרוסית, ומקורה בנאום מן הכס (נאום הקיסר מול הסנאט הרוסי ומועצת המדינה של רוסיה).

הנשיא הראשון של הפדרציה הרוסית, בוריס ילצין, נשא את נאום מצב האומה הראשון ב-24 בפברואר 1994, שהיה נאום מצב האומה הראשון מאז כניסת החוקה לתוקף ואישרורה שנה קודם, ב-1993. הנשיא השני, ולדימיר פוטין הנהיג נוהל לערוך את נאום מצב האומה באולם גיאורגי הקדוש, בקרמלין, באותו המקום שנערכת ההשבעה לנשיאות רוסיה. הנאום הראשון ששודר באינטרנט היה נאום מצב האומה בנובמבר 2009, כאשר הנשיא דמיטרי מדבדב נאם בפני שני בתי הפרלמנט הרוסי.

פעמים רבות נאום מצב האומה משמש כבימה להשמעת מסרים פוליטיים מטעם הנשיא המכהן[1][2], המכריז על תוכניותיו לקראת השנה החדשה[3], מאחר שנאום מצב האומה מתקיים תמיד בחודשיים האחרונים של השנה האזרחית, בנובמבר או דצמבר. [4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.