לדלג לתוכן

נבל פה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נבל פה שהיה בשימוש במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית
נבל פה מודרני
נגן נבל פה

נבל הפה או נבל הלסת הוא אחד מהכלים המוזיקליים העתיקים בעולם.[דרוש מקור] הכלי מורכב מלשונית מתכת גמישה המחוברת למסגרת ברזל או פלדה יצוקה כך שהיא נמצאת בין זרועות המסגרת. קצה לשונית זו מוחזק בפיו של האדם המנגן בכלי, והוא פורט על הלשונית עם אצבעותיו כדי להפיק תווים. לתווים המופקים יש גובה צליל קבוע, אף על פי שעל ידי שינוי כמות האוויר בפה המנגן ניתן ליצור צלילים עיליים שונים, וכך ליצור מלודיות פשוטות.

נבל פה מתחלק לשניים:

  1. נבל פה אשר מנגנים בו על ידי החזקה בשפתיים, כגון נבל הפה הווייטנאמי.
  2. נבל פה אשר מנגנים בו על ידי החזקה בשיניים, בדומה לנבל הפה ההונגרי המוצג בתמונה משמאל.

בשני הסוגים פורט המנגן על הלשונית הדקה בעזרת אצבעותיו. ניתן לשנות את גובה הצליל בעזרת שינוי מבנה חלל הפה.

על אף שבאנגלית נבל הפה נקרא Jew's harp (נבל יהודי), אין לכלי שום קשר מיוחד ליהודים, וסביר להניח שמקור השם הוא בשיבוש המילים Jaw harp (נבל לסת).

להקת הרד הוט צ'ילי פפרז השתמשה בנבל הפה בשירה "Give it Away". הזמר לאונרד כהן מזכיר את נבל הפה בשירו "Last Year's Man", ומשתמש בו בשיר "Bird On The Wire" (אפשר לשמוע את הכלי בבירור בשנייה 0:06).

כיצד מנגנים בנבל הפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את נבל הפה מחזיקים בעדינות כך שהיד נוגעת רק במסגרת ולא בלשונית, מצמידים את המסגרת לשיניים הקדמיות כשהן מופרדות במקצת והשפתיים מונחות על החלק העליון והתחתון של המסגרת.

מנגנים על ידי פריטה לשני הכיוונים של הלשונית. ניתן להשיג צלילים שונים על ידי הזזת הלסת התחתונה והלשון לשינוי חלל הפה או נשיפה ושאיפה בזמן הפריטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]