נגבטק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נגבטק הייתה חברת הייטק ישראלית שעסקה בייצור מכונות לבדיקת שבבים. החברה, שבשיאה העסיקה כ-150 עובדים, והגיעה למכירות בשיעור של 31 מיליון דולר בשנת 2006, נסגרה בשיא המשבר הכלכלי העולמי בסוף 2008. בחברה השקיעו מספר קרנות הון סיכון ישראליות גדולות כמו פיטנגו ואחרות.

החברה הוקמה בשנת 2000 על ידי יוצאי חברת אורבוט (שהתמזגה יותר מאוחר לתוך חברת אורבוטק). היא ייצרה מערכות לזיהוי אוטומטי של פגמים על פרוסת סיליקון בתהליך ייצור מוליכים למחצה. המכונות של החברה סרקו בעזרת אופטיקה מתקדמת את פרוסות הסיליקון. לאחר מכן, בעזרת אלגוריתמים מתקדמים לעיבוד התמונה המתקבלת ולסיווג אוטומטי נמצא האם פרוסות הסיליקון יוצרו כראוי או לא, ומהות הפגם שנמצא בהם.

מטה החברה שכן בבית תמר שבפארק המדע ברחובות. לחברה היו סניפים בארצות הברית, גרמניה וקוריאה הדרומית ובין לקוחותיה נמנו יצרניות השבבים והזכרונות הגדולים בעולם.

למכונות מסוג זה יש חשיבות רבה בתעשיית המוליכים למחצה עקב עלות הייצור הגבוהה של הפרוסות וצפיפות רבה של רכיבים על פרוסה. הרכיבים זעירים, כך שלא ניתן לזהות את הפגמים בעין אדם.

המתחרים העיקריים של נגבטק היו אפלייד מטיריאלס ו- KLA-Tencor. החברה הייתה בשלבים מסוימים בבעלות חלקית של אורבוטק העוסקת בתחום קרוב.

ב-31/10/2006 הכריזה החברה על מוצר חדש - Negevtech 3110 (הדמיון בין השם לתאריך ההכרזה מקרי). מוצר זה היווה דור המשך למוצר שקצר הצלחה גדולה ב-2006, ה- Negevtech 3110. Negevtech 3100 כשל כישלון חרוץ בפן העסקי מה שהוביל לשורת קיצוצים בחברה.

בעת המשבר הכלכלי העולמי נקלעה החברה למצוקת מוזמנים, הפכה לחדלת פרעון, נאלצה להפסיק את פעילותה ולפטר את כל עובדיה. העובדים הקימו ועד עובדים שנאבק בהנהלה ובבעלי החברה, כדי לקבל חלק מהכספים שהגיעו להם. בצו בית המשפט פורקה החברה והקניין הרוחני שלה נמכר תמורת 2.5 מיליון דולר[1] למתחרה העיקרית שלהם בארץ אפלייד מטריאלס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]