נהר האוז'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
נהר האוז'
נהר האוז'
נהר האוז'
אורך 256 ק"מ
אגן ניקוז 8080 קמ"ר
מוצא אוקראינה
שפך פריפיאט
מדינות באגן הניקוז אוקראינה
Fluss Usch.png

נהר ההאוּז'אוקראינית:Уж ), הוא נהר בצפון אוקראינה במחוזות ז'יטומיר וקייב . (חשוב להבדיל בינו לבין נהר בעל שם זהה, הרחק במערב אוקראינה שזורם מסלובקיה לאוקראינה ועובר בעיר אוז'הורוד ונקרא בסלובקית בשם אונג)

הנהר נשפך אל הפריפיאט , שזורם למאגר קייב . אורכו 256 ק"מ  . ושטח אגן הניקוז שלו הוא 8080 ק"מ²  .

מקורו באזור הכפר אנופול שבמחוז ז'יטומיר[1] . הוא זורם בשפלת פולסיה באפיק מתפתל בעל יובלים רבים. שיפוע הנהר הוא 0.47 מטר לקילומטר בממוצע ומוזן על ידי מי גשמים ומי תהום.  .

על הנהר אוז' שוכנות הערים קורוסטן , צ'רנוביל והעיירות פוליסיה[2] ונארודיצ'י . עקב אסון צ'רנוביל, קיימת בחלקו המזרחי של הנהר רמת קרינה חריגה.

ישנן מיספר דעות לגבי מקור שמו של הנהר , הדעה הרווחת היא ששמו העתיק של הנהר ברוסית הינו אואשה על שמו של הכפר אושומיר שנמצא על גדותיו . דעה נוספת היא שהמילה Уж ברוסית מציינת מין של נחש, וממנה נגזר שמו של הנהר כיוון שהוא מתפתל בדומה לנחש.

על אחד מיובליו של האוז', בשם נורין ניצבת העיר העתיקה אוברוך .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אין קשר לעיירה אנופול בפולין.
  2. ^ פוליסיה כנראה נטושה כיום בגלל רמת קרינה גבוהה עקב אסון צ'רנוביל


Outline of Ukraine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה של אוקראינה ובנושא נהרות ונחלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.