נורבגיה (אפקוט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כנסיית העצים של הביתן
ספינה ויקינגית המשמשת כגן משחקים

ביתן נורבגיה הוא אחד הביתנים באזור תצוגת העולם בפארק השעשועים אפקוט שבאתר הנופש דיסניוורלד באורלנדו שבפלורידה.

שטחו של הביתן כ-3,400 מ"ר וצורתו מהווה חיקוי של כפר נורבגי טיפוסי הכלל כנסיית עצים נורבגית, ורחוב חנויות. בחנויות נמכרים מוצרים תיירותיים נורבגיים ובהם פרטי לבוש, וכן פרטי פולקלור רבים - בעיקר פסלוני טרולים.

בכיכר הכפר מצויה הכניסה לאטרקציה העיקרית של הביתן - מאלסטורם - מסע בסירה אל תוך המיתולוגיה הנורדית ואל נורבגיה של ימינו. כמו כן מצויה במקום מאפייה המוכרת מאפים נורבגיים טיפוסיים.

מבני הכפר בנויים למעשה בארבעה סגנונות ארכיטוקטוניים נורבגיים שונים: סגנון סטסדאל, סגנון ברגן, סגנון אוסלו וסגנון אלסונד.

הביתן הנורבגי שנפתח בשנת 1988 הוא החדש מביתני תצוגת העולם בפארק השעשועים. במקור התכוונו המתכננים לבנות ביתן נורדי שישלב אלמנטים ממספר ארצות נורדיות, אולם היו אלה משקיעים נורבגים שהשיגו את הסכום הדרוש להקמת המבנה - 30 מיליון דולרים, ועל כן נבנה ביתן ייחודי לנורבגיה. סכום זה היווה למעשה שני שלישים מעלויות הבנייה, והשליש הנוסף מומן על ידי חברת וולט דיסני. בטקס פתיחת הביתן נכח הנסיך הנורבגי הראלד, והטקס שודר בשידור ישיר בנורבגיה.

בשנת 1992 מכרו המשקיעים את חלקם בביתן לחברת דיסני, אולם ממשלת נורבגיה המשיכה לממן את העלות השנתית בגובה 200,000 דולרים, וזאת לאור העובדה שמספר המבקרים בביתן מדי שנה עולה על מספר תושבי נורבגיה (המימון הגיע ממשרד התיירות הנורבגי אשר ראה בביתן כלי עיקרי לפרסום התיירות במדינה). בשנת 2002 הפסיקה ממשלת נורבגיה לממן את פעילות הביתן.

בביתן עובדים כ-130 עובדים נורבגים, הלבושים בבונאד, לבוש מסורתי נורבגי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]