ניהול על פי ערכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מודל הערכים המשולש

מודל "ניהול על פי ערכים" (Managing By Values) הוא מודל ניהולי.

מודל "ניהול על פי ערכים" עוסק בעיצוב תרבות הארגון באמצעות זיהוי של הערכים החשובים ביותר שלו וניהול הארגון על פיהם. הערכים הללו, מהווים נגזרת של הגדרות החזון והייעוד של הארגון. בעוד שבעבר השימוש בערכים נחשב ל"רך מידי", לא מדיד (כ- "nice to have"), הרי שכיום הפך העיסוק בערכים כנושא מרכזי בארגון. הניסיון שהצטבר מוכיח כי כשערכי הפרט כפרט או כחלק מהארגון, עומדים בסתירה או בחוסר הלימה לסט ערכי הארגון, הדבר מייצר תופעות לוואי שליליות המשפיעות על ההתנהלות האישית ותחושת הנוחות הכללית, הן של הפרט, הן של תת-המערכות השונות בתוכה והן של הארגון כולו. הערכים חייבים לשמש כמצפן או כמגדלור של הארגון שלאורם היא פועלת. ארגונים אשר לא יסנכרנו את החזון והייעוד וייצרו מערכת ערכים משותפים יפעלו בצורה פחות טובה והרמונית וייתכן מאוד כי אף לא ישרדו לאורך זמן.

המודל מזהה שלוש קבוצות של ערכים ומנסה בשלב ראשוני לזהות את מערכת קשרי הגומלין שביניהם: ערכים אתיים, ערכים כלכליים וערכים רגשיים-תשוקתיים במבנה משולש ("המודל הטריאקסאלי"): קבוצת הערכים האתיים-חברתיים, קבוצת הערכים הכלכליים-פרקטיים וקבוצת הערכים הרגשיים- תשוקתיים. אמון (Trust) הוא "מגה ערך" במודל. כיום ארגונים נותנים משקל רב לסוגית האמון ושמירה על טיפוחו בעוד שבעבר נתנו ארגונים משקל רב יותר לתהליכי הבקרה. לכל ארגון יש את מערכת האיזונים הייחודית (ה"DNA" הייחודי) והמודל איננו מטיף לכל תוצאה שהיא ובלבד שיהיו אלו תוצאה של דיאלוג ובחירת ערכים משותפים. העבודה עם שלושת צירי הערכים נותנת אפשרות "למבט על" (בדומה ל-"Google Earth"). בד בבד עם התפתחות המודל פותחו ותוקפו סט של ארגז כלים מקצועי: תוכנת ערכים, שאלוני ערכים ומשחקי ערכים (האחרון שבהם: "מה שחשוב...משחק ערכים"). המודל מציע תהליך סדור בבחינת "צעד אחר צעד"- משלב האבחון, דרך בחירת סט הערכים המשותפים-"ערכי הליבה", דרך "פירוק הערכים" ועד לשלב היישום והטמעת הערכים ותרגומם להתנהלות יום יומית בארגון. מאות ארגונים ברחבי העולם נחשפו עד היום למודל ומאגר הנתונים מתהליכים אלו מנותח על ידי פרופ' שמעון דולן (Prof. Simon Dolan) ב-אוניברסיטת ESADE בברצלונה ספרד.

המודל פותח ותוקף במשך שנים ארוכות על ידי פרופ' שמעון דולן בקנדה, הושלם הספר: "Managing By Values" ביחד עם ד"ר סלבדור גרסיה מספרד לספר שהפך לרב מכר עולמי ויצא עד היום בשפות: אנגלית, ספרדית, צרפתית, פורטוגזית, רוסית וסינית. המהדורה בעברית: "ניהול על פי ערכים", פרופ' שמעון דולן- סלבדור גרסיה-אבישי לנדאו, יצאה בהוצאת ספריית גלובס.

המודל מהווה שלב התפתחותי למודלים: "ניהול על פי הוראות" ("Managing By Instructions"- MBI) ו"ניהול על פי יעדים" ("Managing By Objectives"- MBO והארגון האירופאי היוקרתי: "Conference Board Top Think Tank“הגדיר את המודל: "...המדובר במודל אשר מהווה נדבך חשוב בהתפתחות המודלים הניהוליים המובילים"... "Coaching By Values" by Dolan (2011), מציב את האתגר בחיבור שבין עולם האימון האישי ("Coaching") לבין עולם הערכים ("Values") כנושא מרכזי אשר באמצעותו: מנהלים, מורים, הורים ולמעשה כל אחד מאיתנו, יוכל להשתמש בכך כמנוף חשוב לניהול טוב יותר של חייו וחיי הצוות איתו הוא פועל.

"אימון על פי ערכים" "Coaching By Values" ® היא מתודולוגיה אשר מתמקדת בפרט ובמה שחשוב לו באמצעות עולם הערכים (Values) ומרכזיותם בעולמנו בכלל ובעולם האימון (Coaching) - כמתודולוגיה סדורה לכל אחד מאיתנו. ערכים משפיעים על התנהגויות, ומעצבים את חוויות היום יום של חיינו. למילים ולהגדרות שאנחנו מייחסים לעולם הערכים יש עצמה מיוחדת, שמסוגלת לייצר משמעות ולנתב מאמצים אנושים, הן במישור האישי והן במישור הארגוני. הערכים אינם רק מילים. הם מי שאנחנו. בחירת הערכים היא תוצאה של אמונות או הנחות יסוד. קיים קשר הדוק בין אמונות וערכים ולכן אנו מדברים במודל על שינוי אמונות וערכים. לערכים יש תפקיד מיוחד ביצירת נורמות התנהגות. עמדה היא הערכה שיפוטית ביחס לאנשים או מעשים או לכל דבר אחר והיא נגזרת של הערכים והנורמות שקדמו לה. אם המטרה היא להשפיע ולשנות התנהגויות במקום להתמקד בשינוי עמדה מסוימת, עלינו להתאים או לשנות את הערכים והאמונות אשר עומדים בבסיס ההתנהגות. בדרך כלל אנו ערים לקיומם של ערכים כאשר אנו חווים "התנגשות בין ערכים". המודל מוביל אותנו בבחינת "צעד אחר צעד" בעולמות האימון והערכים. הוא מאפשר לכל אדם לעצב לעצמו תפיסה אימונית, לאמץ כלי אימון בסיסיים, לשלב אותם בארסנל הכלים שברשותו ולהעניק לעצמו ולסובבים אותו- כיף וחדוות עשייה משותפים ביחד עם הגשמת המטרות. סוד מודל אימון על פי ערכים טמון בביצוע דיאגנוזה בדבר הפער הקיים בין המצוי לרצוי – תהליכי האבחון, הוויתור, המיקוד והבחירה בערכי הליבה ובמתודולוגיה סדורה למימושם. כאשר נמצאים בתמונה יותר מאדם אחד (זוגיות, הורות, משפחה) המודל מאפשר לנו לזהות את הפערים בינינו, למקדם, לבחור סט ערכים משותפים ולתרגמם להתנהלות, תוך שמירת הזהות האישית שלנו. לעוסקים בארגונים, אנו מדברים על עיצוב או עיצוב מחדש של תרבות הארגון באמצעות ערכים. יש המכנים זאת גם בשם: "הנדוס מחדש של תרבות הארגון" (cultural reengineering). לעוסקים בעולמות של: מיזוגים ורכישות בארגונים ומודעים לאחוז הנכבד ביותר של כישלונות הנובעים בעיקר מסיבות פסיכולוגיות, יוקרה, אגו וכדומה - ישנה במודל כלים לביצוע תהליך של "בדיקת נאותות תרבותית" (cultural due diligence).

ארגון לשכת המאמנים הבינלאומית (ICF) פרס את חסותו על המודל והעניק לו הכרה מקצועית.

בשנים האחרונות פועל המודל גם בצה"ל ונעשתה התאמה לעולם: פיקוד על פי ערכים לכשירות ערכית. המודל פועל בעולם החינוך על כל מגזריו ולאחרונה הוספה השפה הערבית לערכת "מה שחשוב...משחק ערכים, וערכים מנוקדים בעברית לעולם גני הילדים. מודל: "ניהוג משפחה על פי ערכים" (גרתי-נברו-לנדאו) פותח על מנת לתת מענה להתנהלות המשפחתית.

בשנת 2015 פדרציית האימון הבינלאומית- ICF הכירה במודל: "Coaching By Values" (אימון על פי ערכים) כמודל להסמכת מאמנים, אנשי חינוך ומנהלים בארגונים בעולם ובישראל.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]