לדלג לתוכן

ניקולאס מלירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ניקולאס מלירה בציור משנת 1479

ניקולאס מלירהצרפתית: Nicolas de Lyre, בלטינית: Nicolaus Lyranus;‏ סביב 1270 - אוקטובר 1349) היה מורה פרנציסקני צרפתי, מפרשני המקרא הנוצריים הבולטים בימי הביניים.

נולד בכפר La Vieille-Lyre שבנורמנדי, ומכאן שמו.

יש הסבורים שהיה ממוצא יהודי, שהוטבל לנצרות והפך לנוצרי קתולי. בשנת 1291 הצטרף למסדר הפרנציסקני. בשנת 1309 קיבל תואר דוקטור מהסורבון ועשר שנים לאחר מכן מונה לראש הפרציסקנים בצרפת. יצירתו העיקרית, Postillae perpetuae in universam S. Scripturam, הייתה הפירוש הראשון לתנ"ך שראה אור בדפוס. הוא הודפס ברומא בשנת 1471. בכל עמוד בספר הודפס הטקסט של התנ"ך במרכז החלק העליון של העמוד, וסביבו הודפס הפירוש.

הוא שלט היטב בעברית, והרבה להסתמך בפירושו על רש"י[1] ועל פרשני מקרא יהודים אחרים, וכן על "פגיון האמונה" של ריימונדוס מרטיני ופירושיו של תומאס אקווינס. פירושו התבסס על המשמעות המילולית של הטקסט, והוא גינה את הפירושים המתוחכמים שניתנו לטקסט. הוא חתר לתיקון טעויות בתרגום מעברית, במה שניתן לראות כניצוץ ראשון של ביקורת נוסח המקרא, אך הכיר בסמכותה של מסורת הכנסייה. פרשנותו הברורה והתמציתית הפכו את ספרו לפירוש המקובל ביותר בקרב הנוצרים עד המאה ה-16. הפירוש שימש בהרחבה גם את מרטין לותר, בספרו על ספר בראשית.

כאחרים מבני דורו, העסיק אותו הרעיון של המרת דתם של היהודים לנצרות. חיבורו "Pulcherrimae quaestiones Iudaicam perfidiam in catholicam fide improbantes" שימש את מרטין לותר במסתו "על היהודים ושקריהם".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ארי גייגר, "ביקורת פרשנית על פירושים יהודיים בפירוש הליטרלי של ניקולאס דה לירה", שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום יח, תשס"ח. (המאמר זמין לצפייה במאגר JSTOR לאחר הרשמה)
  • Philippe Bobichon, "Nicolas de Lyre dans la littérature hébraïque et juive : XIVe-XVIIe siècles" in G. Dahan (dir.) : Nicolas de Lyre, franciscain du XIVe siècle exégète et théologien, Études Augustiniennes 48, Paris, 2011, pp. 281-312 online

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניקולאס מלירה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]