נפרולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבנה הכליה האנושית: 1.פירמידת הכליה, 2.העורק התוך אונתי, 3.עורק הכליה, 4.וריד הכליה, 5.הילום הכליה, 6.אגן הכליה, 7.שופכן, 8.גביע הכליה, 9.קופסית הכליה, 10.קופסית הכליה הפנימית, 11.קופסית הכליה החיצונית, 12.וריד תוך אונתי, 13.נפרון, 14.גביע מינורי, 15.גביע מג'ורי, 16.עמוד הכליה


נפרולוגיה (בכתיב לועזי: Nephrology) היא ענף ברפואה הפנימית וכן ברפואת ילדים העוסק בתפקוד ובמחלות של הכליות.

המילה היא הלחם של המילים היווניות נפרוס (ביוונית: νεφρός), שפירושה, "כליה", ולוגיה (ביוונית: λογία) שפירושה "תורה". המרכיב הפעיל בכליה הוא הנפרון (כל כליה מורכבת ממיליוני נפרונים).

נפרולוגיה עוסקת באבחון ובטיפול של מחלות כליה, בעיות מבניות בכליה ומחלות כרוניות שמשפיעות על הכליה (כגון סוכרת). הכליות הן איבר חשוב מאוד בגוף האדם, ויש להן תפקידים פיזיולוגיים רבים. בהעדר תפקוד מלא של הכליות, מתפתחים סיבוכים הקשורים בבריאות (כגון אנמיה, מחלות עצם ומחלות אלטרוליטריות). מחלות כליה מהוות גורם סיכון להתפתחות אירועים קרדיו-וסקולריים.

נפרולוג הוא מומחה ברפואה פנימית או רפואת ילדים שגם עבר התמחות בנפרולוגיה. הנפרולוג מטפל במטופלים עם מחלות כליה כרונית, מחלת כליות חריפה, חולים במצב כליות סופני הנזקקים לטיפול בדיאליזה ובמטופלים שעברו השתלת כליה. ענף נוסף בו מטפלים רופאים נפרולוגים הוא יתר לחץ דם.

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.