סגונטיום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סגונטיום
הריסות המבצר המרכזי בסגונטיום.
הריסות המבצר המרכזי בסגונטיום.
מידע על המבנה
סוג קסטרום רומי
מיקום קרנארבון, גוויניד', ויילס
תקופת הבנייה 7780 (כ־3 שנים)
קואורדינטות 53°08′14″N 4°15′57″E / 53.1373°N 4.2659°E / 53.1373; 4.2659

מפה של הריסות הקסטרום כפי שהן נראות כיום

סגונטיוםלטינית: Segontium) הוא קסטרום שהוקם בצפון-מערב ויילס, כיום בקרנארפון.
מקור השם ככל הנראה נובע ממיקום המבצר בסמוך לשפך נהר הסיונט, וייתכן והשם נקשר גם לשבט הקלטי 'סיגונטיאקי' אשר תואר על ידי יוליוס קיסר באזור לונדון בשנת 55 לפני הספירה.

בשנת 77-78 לספירה, כבש צבא רומי בפיקודו של גניאוס יוליוס אגריקולה את אזור צפון ויילס והביס בכך את השבט האורדוביקים הקלטי ששכן באזור. כחלק מביסוס השלטון הרומי, נבנתה סגונטיום באזור המזוהה עם לב שטחי השבט המובס. הקסטרום נבנה כדי להכיל כ-1,000 לוחמים אוקסילרים, בנוסף למבני תשתית ושירותים לחיילים ועיירה קטנה מסביב. המבצר חובר באמצעות דרך רומית חדשה למרכז הרומי החשוב בצ'סטר.

במהלך אמצע המאה ה-4 עזבו הצבאות הרומיים את בריטניה וככל הנראה המשיכה ההתיישבות בסגונטיום להתקיים. לאחר התקופה הרומית הוקמה באזור ממלכת גוויניד' הברטונית, כאשר אזור זה היה למרכז הממלכה. במשך השנים הוקמה בסמוך לסגונטיום העיירה קרנארבון אשר שמה נובע מהמבצר, שכן השם המקורי בוולשית הוא "y gaer yn Arfon", 'המבצר מעבר לארץ המון' כאשר מון היה השם הוולשי העתיק לאנגלסי.

כיום הריסות סגונטיום נמצאות בתוך העיירה קרנארבון, כאשר הם נחצות על ידי כביש ה-A4085 ובשטח מתחם העתיקות אף נבנו מספר בתים פרטיים.

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סגונטיום בוויקישיתוף