סולם דיאטוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סולם דיאטוני הוא סולם המשתמש רק בחלק מהתווים האפשריים במוזיקה המערבית (בשבעה מתוך השנים-עשר), ובנוי על פי תבנית מסוימת של מרווחים. הסולם הדיאטוני מוגבל בתחום האוקטבה, כולל 7 גבהים עוקבים שונים, ומכיל מרווחים של 5 טונים שלמים ושני חצאי טונים. הסולמות המז'וריים והמינוריים (המינור ההרמוני והמינור המלודי - שלהם סדרות מרווחים שונות) והמודוסים השונים שלהם, שייכים כולם למשפחת הסולמות הדיאטוניים.

הסולמות הדיאטונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני סוגים מרכזיים של סולמות דיאטוניים: סולם מז'ורי וסולם מינורי. הסולם המז'ורי מתחיל מהצליל היסודי (הטוניקה) ומתקדם בצעדים של טון-טון-חצי-טון-טון-טון-חצי.

לכל סולם מז'ורי ישנו סולם מקביל מינורי בעל סימני היתק זהים, שצליל היסוד (טוניקה) שלו הוא טרצה קטנה (טון וחצי) לפני צליל היסוד (הטוניקה) של הסולם המז'ורי. למשל, בסולם רה מז'ור יש דו# ופה#, הסולם המקביל שלו יהיה סי מינור, בגלל שלשניהם אותן סימני היתק בסולם, וצלילי היסוד שלהם במרווח טרצה קטנה אחד מהשני.

כמו כן, לכל סולם מז׳ורי ישנו סולם יחסי מינורי. סולם יחסי הוא סולם בעל טוניקה דומה. לדוגמה, לסולם דו מז׳ור ולסולם דו מינור ישנו אותו צליל יסוד (טוניקה) - צליל דו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולם דיאטוני בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.